Dvylika mažų mergaičių, pernakt nunešiojančių batelius, karalius, žutbūt bandantis įminti šią paslaptį, ir šokio magija – Brolių Grimmų pasakos apie nunešiotas kurpaites istorija kitą savaitę atgims Kauno valstybiniame muzikiniame teatre (KVMT).
Spektaklis nebus tradicinis ne vien dėl KVMT scenoje ne itin dažnai pristatomo baleto žanro. Pagrindiniai jo atlikėjai – vaikai. Eglės Špokaitės baleto mokyklos mokytojų (režisierė baletmeisterė Živilė Baikštytė, choreografė Eglė Špokaitė) ir mokinių sukurtame spektaklyje profesionalūs baleto šokėjai bus tik du: Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Greta Gilytė (Šokio Karalienė), Žilvinas Beniuševičius (Princesių Tėvas).
Spektaklio režisierė Ž.Baikštytė šią pasaką pamatė mažųjų balerinų akimis. Apie didelę šokio trauką, gebėjimą išsklaidyti liūdesį ir pakeisti žmogų, apie draugystę, drąsą sakyti tiesą, pasitikėjimą, bus pasakojama skambant nepriekaištingai Piotro Čaikovskio muzikai.
Istorija, pagal kurią pastatytas spektaklis, kaip ir visos pasakos, kalba apie gyvenimo tiesas, meno galią. Tačiau, kaip ir profesionaliojo meno atveju, šįkart taip pat svarbu ne tik turinio skleidžiamos idėjos, bet ir forma: tai, kad profesionalioje scenoje vaidina vaikai. "Stebėdami vieni kitų pasirodymus, vaikai užsikrečia noru patys išbandyti naujas veiklas. Vaikams stebėti kitų vaikų pasirodymus yra vertybė", – sako psichologas-psichiatras Linas Slušnys.
Pokalbis su specialistu – apie meno įtaką jį kuriantiems ir stebintiems vaikams.
– Ar tiesa, kad vaikai lengviau ir paprasčiau priima informaciją iš kitų vaikų?
– Vaikai visada priima tai, kas artimiau jiems patiems. Labiau kopijuoja vieni kitus, nes tai jiems yra ir įdomu, ir svarbu. Vaikams smagu išbandyti viską, kas įmanoma. Žinoma, negalima sakyti, kad pažiūrėję iškart puls kažką daryti. Labai daug priklauso nuo mamos ir tėčio, nuo to, ką jie pasakys mažajam. Svarbu ir tai, kai mato brolį ar sesę kažką darant – perimama dalelė ir jų elgesio. Patys tėvai turi klausinėti vaiko, ar jis nori konkrečios veiklos, ar jam tai patinka, ar jam to reikia. Kai yra matęs kažkokią konkrečią veiklą, vaikui paprasčiau pačiam bandyti. Juk nežinant, kaip atrodo ledai ar koks jų skonis, valgyti juos būtų didelis išbandymas.
– Tarp Lietuvos vaikų, paauglių, plačiai paplitęs patyčių reiškinys. Ar užsiimdamas papildoma, menine, veikla vaikas gali tapti stipresnis psichologiškai?
– Tokių duomenų neturiu, bet, manau, stipresnis tampi užsiimdamas bet kokia veikla. Svarbiau yra ne pati veikla, o kaip vaikas tobulėja. Kai įgauna daugiau įgūdžių, išmoksta kažko nauja, vaikas tampa stipresnis.
– Būna atvejų, kad meno būrelius lankančius berniukus bendraamžiai bando pašiepti. Ką tokiu atveju daryti tėvams, kad vaikas į tai nekreiptų dėmesio ir toliau tęstų jam patinkančią veiklą?
– Patyčios yra sena problema, tik dabar iškelta į viršų. Esu pats tą jausmą patyręs ir žinau, ką tai reiškia. Jeigu vaikas užsiima kažkokia veikla ir iš jo yra tyčiojamasi, tai – ne vaiko, o suaugusio žmogaus problema. Jis turi reaguoti į tai, kažką daryti, kad tai sustabdytų. Tačiau suaugusieji nemoka sureaguoti tinkamu laiku. Kai vaikas pasako tėvams, kad nebenori užsiimti kokia nors veikla, tik tada šie pradeda reaguoti ir klausinėti, kodėl taip yra. Kaip to išvengti, recepto nėra. Tada galimi du variantai: vienas – tiesiog nekreipti dėmesio, o kitas – į tai pažvelgti su humoru.
– Būna atvejų, kai vaikai atsisako veiklos dėl aplinkinių neigiamų komentarų.
– Žinoma būna. Aplinkiniai sako, kad vaikas nemoka ar jam netinka tokia veikla ir jis ją meta. Tačiau vėlgi – čia daug ką lemia tėvų nuomonė. Vaikai atsisako veiklos ir dėl to, kad tėvai jo neparemia. Tik tėvų paskatinti vaikai stengiasi, siekia vis daugiau. Vaikui labai svarbu teigiamas įvertinimas, kad ir toliau jis galėtų ta veikla užsiimti ir tobulėti.
– Ar vaikai, užsiimdami menine veikla, išreiškia kažkokias emocijas, negerus jausmus?
– Per pasirodymą galima pamatyti vaiką ne tos nuotaikos, tačiau galbūt tiesiog jo pasirodymui pasirinktas netinkamas laikas. Šokančio vaiko veide ar judesiuose ne visada galima įžvelgti kažkokią emociją.
Kas? "Dvylika šokančių princesių".
Kur? Kauno valstybiniame muzikiniame teatre.
Kada? Vasario 17 d. 18 val.
Naujausi komentarai