Irenos Mikuličiūtės dailės galerijoje veikia dailininko Raimundo Mikšio tapybos, pastelių ir piešinių retrospektyvinė paroda.
R.Mikšio (1961–2008), Kauno bohemiškoje aplinkoje žinomo pravarde Šniūras, nebėra jau septyneri metai. Jis buvo ne tik savitas, originalus tapytojas, tapęs ekspresyvia maniera, bet ir daugelio Kauno menininkų sambūrių, diskusijų dalyvis, anot K.Navako, "Kauno gatvių ir kavinių paukštis".
R.Mikšys priklauso išėjusiųjų menininkų kartai: kaip ir žurnalistas Šiaurys Narbutas, režisierius Raimundas Kulbis, aktorius Viktoras Šinkariukas, tapytojas Arūnas Vaitkūnas, nemažai kitų žinomų to laikotarpio kūrėjų, jis išėjo gerokai per anksti. Nors menininkas paliko gausų, plačios tematikos darbų palikimą, jo kūryba nėra sulaukusi išsamesnių tyrinėjimų.
Į dailę R.Mikšys atėjo iš muzikos: aštuonerius metus pasimokęs J.Naujalio meno mokykloje (lankė Konstantino Vilniaus Petrausko violončelės klasę), vėliau pasirinko J.Aleksonio vidurinę mokyklą (dabar – "Saulės" gimnaziją). Nuo 1980 m. kelerius metus mokėsi Kauno keturmetėje dailės mokykloje.
1989 m. baigęs Lietuvos valstybinio dailės instituto (dabar Vilniaus dialės akademija) Kauno skyrių, įgijo keramiko specialybę. Menininko kūrybai didelės įtakos turėjo jo mokytojas tapytojas Alfonsas Vilpišauskas. Jie penkiolika metų kartu kurdavo R.Mikšio senelių sodyboje netoli Balbieriškio, Žvyrynų kaime. 2001 m. R.Mikšys tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nariu.
Dailininko darbų yra įsigiję privatūs kolekcininkai Lietuvoje, Niujorke, Čikagoje, Bostone, Hamburge.
Apie menininko kūrybą buvo rašyta vykusių jo personalinių parodų proga, po dailininko mirties kiek daugiau reflektuoti prieštaringi jo bohemiškos asmenybės bruožai, mėginant jį įrašyti į praėjusio amžiaus pradžios Kauno dailės, kultūros kontekstą.
R.Mikšiui stojant į Lietuvos dailininkų sąjungą žinomas skulptorius Stasys Žirgulis savo rekomendacijoje taikliai apibūdino tapytojo kūrybą: "R.Mikšys – plataus kūrybinio diapazono menininkas. Puiki spalvinė paletė, profesionalumas, kompozicijų savitumai ir plastinis originalumas – nuosaka Raimundo meninės brandos" (2001).
Menotyrininkė Kristina Civinskienė įžvelgė R.Mikšio ir išeivijos tapytojo Viktoro Vizgirdos tapybinio braižo bei principų artimumą.
R.Mikšio kūryba neapsiriboja viena tematika ar vienu žanru. Dailininko ankstyvojoje tapyboje dar išsaugomi grynosios tradicinės tapybos ženklai, tačiau pamažu pereinama į abstrakčiąją tapybinę raišką ir ekspresionistinę koloristiką. Visa tai daug geriau leido menininkui išsakyti savąjį egzistencinį požiūrį, atskleisti subjektyvųjį pasaulio, savos aplinkos ir artimų žmonių suvokimą.
R.Mikšio abstrakčiosios tapybos spektras dinamiškas ir kintantis, liudijantis apie menininko kūrybinės brandos etapus, santykio su aplinka, gamta, religija kaitą ir ekspresija pulsuojantį vidinį pasaulį.
I.Mikuličiūtės dailės galerija – nėra atsitiktinė retrospektyvinės dailininko darbų parodos erdvė: čia menininko personalinės parodos vykdavo ir jam gyvam esant. 2012 m. I.Mikuličiūtė parengė ir išleido dailininko albumą "Raimundas Mikšys. Tapyba/piešiniai", kuriame sutelkti ne tik tapybos darbai, priešiniai, eskizai, bet publikuojami ir Algio Uždavinio, Kęstučio Navako straipsniai. Albumas iliustruotas dailininko nuotraukomis, laiškų ir užrašų faksimilėmis.
Kas? R.Mikšio retrospektyvinė paroda "Tapyba/ piešiniai".
Kur? I.Mikuličiūtės dailės galerijoje (I.Kanto g. 5).
Kada? Veikia iki balandžio 5 d.
Naujausi komentarai