Nesupirktų pakuočių apsuptyje
"Babtuose yra keturios parduotuvės, tačiau nė vienoje jų tuščia tara nesuperkama. Dėl to namuose baigiame užsiversti tuščiais stikliniais ir plastikiniais buteliais. Tai neteisinga: užstatus už tarą mokame, o jos priduoti ir užstato atgauti negalime", – skundėsi Babtų gyventojas Kastytis, rodydamas jo sukauptus tuščių butelių ir plastikinių pakuočių nuo gėrimų maišus.
1 700 gyventojų turinčių Babtų didžiausios parduotuvės "Ancė" pardavėja žurnalistams patvirtino, kad tara čia nesuperkama. "Negalime supirkti – vis dar neturime taromato. Keturis mėnesius mes to taromato laukiame, įmonė vis žada, kad atveš, pastatys, tačiau nesulaukiame. Artimiausiu metu žadėjo atvežti", – sakė nepanorusi prisistatyti tamsiaplaukė pardavėja. Pasak jos, taromatui statyti parduotuvėje jau įrengta ir vieta.
"Labai blogai, kad tuščia tara Babtuose nesuperkama – namie jos greitai prisikaupia. Tenka į Pagynę vežti", – sakė į parduotuvę užsukęs vyresnio amžiaus Babtų gyventojas Petras.
Kalbinti babtiškiai sakė dėl šios problemos kreipęsi į į seniūną, tačiau po to situacija nepasikeitė.
Atsirado neoficialus versliukas
"Trečia savaitė atostogauju, iki atostogų dėl to į mane niekas nesikreipė, bet situaciją žinau. Šnekėjau su "Ancės" pardavėjais – iš pradžių pas juos buvo per mažos patalpos, kad taromatą gautų, bet dabar jie ir patalpas išplėtė, ir taromatui tinkamą patalpą įrengė, tik kažkodėl jo vis dar negauna", – užsiminė Babtų seniūnas Jonas Praškevičius.
Seniūno žiniomis, kol tara miestelyje oficialiai nesuperkama, atsirado neoficialus versliukas: keletas žmonių iš kitų gyventojų superka tarą pigiau nei parduotuvėse už ją sumokamas užstatas, siekiantis 10 euro centų, ir veža ją priduoti į Pagynę ar kitur.
Tris kilometrus nuo Babtų nutolusio Pagynės kaimo vienintelės parduotuvės "Vylaugė" pardavėja Stanislova Gackienė prisipažino taip pat labai laukianti, kada taromatas atsiras Babtuose. "Parduotuvės patalpos – ankštos, esame įsikūrę daugiabučio bute. Neturime vietos tuščiai tarai sandėliuoti, o babtiškiai ją veža bulvių maišais. Pasitaiko, kad vos atsidarome – jau laukia su tais maišais. Būna, kad neturime iš ko sumokėti už tą tarą – kasa dar tuščia, – pasakojo pardavėja. – Neadekvatu, kad tuščia tara iš seniūnijos centro – Babtų – vežama priduoti kitur. Ji pirmiausia turėtų būti superkama Babtuose."
Užima daug laiko
Pagynėje tara superkama rūšiuojant senuoju, rankiniu būdu: stiklinė ir plastikinė tara dedama į specialų maišą, stiklinė – į dėžes. "Man su ta tara daug papildomo darbo: reikia visus vienetus suskaičiuoti, surašyti. Kiekiai – dideli, o juk turiu ne tik tuščius butelius skaičiuoti, bet ir pirkėjus aptarnauti", – užsiminė pardavėja.
Labiausiai nuo Kauno nutolusios Čekiškės seniūnijos seniūnas Mečislovas Zavedskas užsiminė, kad miestelyje tuščia tara nesuperkama – tik keičiama: "Čekiškės miestelyje yra dvi parduotuvės. Viena – labai maža, vos 27 kv. m, jie neturėtų kur tuščios taros sandėliuoti. Kitoje, didesnėje, tuščia tara kaičiama į pilnas gėrimų pakuotes sumokant kainos skirtumą. Tačiau ši parduotuvė jau ruošia patalpas taromatui įrengti." Jis užsiminė, kad visai šalia Čekiškės įsikūrusiame Liučiūnų kaime tara superkama, kaip ir artimiausiuose miesteliuose – Ariogaloje ir Vilkijoje, kur yra taromatai.
Miestelius pamiršo?
Naująją užstato sistemą nuo taros priėmimo iki perdirbimo administruoja viešoji įstaiga "Užstato sistemos administratorius". Įmonės klientų aptarnavimo vadybininkė Rūta Tumienė tikino negalinti komentuoti situacijos Babtuose, nes už tai atsakinga kolegė atostogauja. "Galiu pasakyti tiek, kad įstatymas reglamentuoja taros supirkimą kaime ir mieste. Prievolę supirkti tarą turi visos kaimo vietovėse esančios parduotuvės, mieste – parduotuvės nuo 300 kv. m prekybinio ploto. Miesteliai įstatyme nepaminėti iš viso – tai yra įstatymo spragytė. Kiek žinau, šiuo metu yra dirbama tam, kad ją ištaisytų. O kol kas miesteliuose taromatus įrengiame geranoriškumo pagrindais. Labai mažai tokių miestelių, kur visi būtų piktybiški ir niekas taros nesupirktų – atsiranda vienas ar du vietos verslininkai, kurie pasirašo sutartis su mūsų įstaiga ir superka pakuotes", – sakė R.Tumienė.
Pasak vadybininkės, miesteliuose, jei parduotuvė atitinka keliamus reikalavimus, jei joje parduodamas didelis kiekis produktų vienkartinio bei daugkartinio naudojimo taroje, "Užstato sistemos administratorius" taromatą įrengia. "Žinoma, reikia palaukti. Paprastai nuo užsakymo pateikimo iki taromato pastatymo praeina 60–90 dienų. Be to, parduotuvė turi tinkamai įrengti patalpas taromatui – jose turi būti įvestas internetas, elektra", – pasakojo R.Tumienė. Ji užsiminė, kad tarą supirkti ją rūšiuojant rankiniu būdu gali visos parduotuvės, tik ne visos šia galimybe pasinaudoja.
Komentaras
Rūta Lukenskienė
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kauno agentūros vedėja
Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme įtvirtinta nuostata, kad visos kaimo parduotuvės, prekiaujančios tam tikromis prekėmis vienkartinėje ir daugkartinėje taroje, privalo tą tarą supirkti. Mieste viskas priklauso nuo parduotuvės prekybinio ploto ir taros tipo. Parduotuvės, prekiaujančios gėrimais vienkartinėse (plastiko, aliuminio) pakuotėse, privalo šią tarą supirkti, jei parduotuvės prekybinis plotas siekia 300 kv. m ir daugiau. Stiklinę tarą privalo supirkti parduotuvės, prekiaujančios gėrimais stiklinėje taroje, jei parduotuvės prekybinis plotas siekia 90 kv. m ir daugiau.
Netiesa, kad miesteliams ši tvarka negalioja. Įstatymo išimtis taikoma kaimo vietovėms, o visur kitur galioja miestui nustatyta tvarka. Miesteliuose galioja tokia tvarka, kaip ir mieste.
Kovo mėnesį agentūra atliko prevencinius reidus Kaune ir rajone. Nustatyta, kad nemažai kaimų tara surenkama plastikiniuose maišuose. Didžiausia Babtų parduotuvė tuomet ruošėsi įsirengti taromatą. Kokia situacija ten yra šiuo metu, negaliu pasakyti. Kitą reidą darysime gavę ministerijos pavedimą. Kol kas tokio pavedimo neturime ir reido neplanuojame. Jei gautume gyventojų skundą, tirtume. Skundų dėl situacijos Babtuose mūsų agentūra nėra gavusi.
Naujausi komentarai