Pereiti į pagrindinį turinį

Bendruomenės centras skęsta fekalijose

2014-06-02 13:25

Bendruomenės centro "Girsta" patalpos dar kvepėjo dažais po neseniai padaryto remonto, kai iš unitazo ėmė kilti viso namo kanalizacijos turinys. "Girstos" pirmininkė rūstauja, kad namo bendrijos pirmininkė ignoruoja problemą, užuot sutvarkiusi broką.

Bendruomenės centro "Girsta" patalpos dar kvepėjo dažais po neseniai padaryto remonto, kai iš unitazo ėmė kilti viso namo kanalizacijos turinys. "Girstos" pirmininkė rūstauja, kad namo bendrijos pirmininkė ignoruoja problemą, užuot sutvarkiusi broką.

Užpylė tris kartus

Pirmame bendrabučio Gričiupio g. 11 aukšte įsikūrusio bendruomenės centro "Girsta" patalpos nemaloniuose dariniuose skendo jau tris kartus. Į pirmąjį fekalijų potvynį "Girstos" pirmininkė Zinaida Streikienė sureagavo kaip į atsitiktinumą.

Ne per seniausiai buvo dar du. Vienas kanalizacijos protrūkis praėjo tylomis, nes pirmininkė gydėsi ligoninėje. Netrukus buvęs antras pridarė daug žalos, todėl buvo informuota namo bendrijos "Gričiupio 11" pirmininkė Alma Zagurskienė.

"Kol nebuvome susiremontavę patalpų, dar buvo ne taip pikta, bet dabar..." – pasipiktinimo neslėpė pirmininkė. Moteris baksnojo į tvarkingą neįgaliesiems pritaikytą sanitarinį mazgą. Pasirodo, per čia stovintį unitazą į "Girstos" patalpas iš  rūsio patenka dvokianti dovanėlė.

Z.Streikienė nerimauja, kad fekalijos gali tapti nuolatiniu bendruomenės centro patalpų teršėju. Namo bendrijos pirmininkė A.Zagurskienė sutinka, kad fekalijų potvynis nėra malonus reikalas, tačiau priminė, kad tai buvo tiesiog namo avarija. "Vamzdis buvo trūkęs ir mes jį pakeitėme. Tikiuosi, kad tai daugiau nesikartos", – aiškino A.Zagurskienė.

Tvyrojo baisi smarvė

Maždaug prieš penkerius metus bendruomenės centras "Girsta" pagal panaudos sutartį su Kauno savivaldybe pagaliau gavo naudotis bendrabutyje Gričiupio g. 11 esančiomis patalpomis. Patalpos buvo apleistos, atrodo, kad kažkada anksčiau čia buvo kavinė ar baras.

Dar nespėjus "Girstos" nariams čiupti teptukų į rankas ir švariai perdažyti naujųjų patalpų sienų, per unitazą  šliūkštelėjo kanalizacijos turinys. "Užpylė linoleumą, išsivertė kažkokia stiklo vata. Baisi smarvė buvo", – pirmąjį potvynį prisiminė Z.Streikienė.

Namo bendrijos pirmininkė priekaištų nepriėmė. "Kai buvo pirmą kartą užpilta, pati ėjau ir valiau, nors man nepriklauso. Tai vietoj ačiū dar priekaištavo –  esą blogai išvaliau. Su šepetuku turbūt turėjau eiti", – pyko A.Zagirskienė.

Gal abi moterys tikėjosi, kad, renovuojant namą, pakeitus vamzdyną situacija išsispręs savaime ir nelemtas potvynis tebus nemalonus praeities košmaras, kurį statybininkai užteps vaiskiomis dažų spalvomis.

Džiaugėsi suremontuota erdve

Pagaliau renovacija buvo baigta ir gyvenimas ėmė tekėti tarsi nauja vaga. Gražinti bendrijos patalpas ėmėsi ir "Girsta". 270 kv. m patalpų daugiausia garbaus amžiaus kauniečius vienijanti bendruomenė nesiėmė remontuoti savo rankomis.

Rėmėjų ir kitų dosnių žmonių rūpesčiu sukrapštytų 80 tūkst. pakako kapitaliniam "Girstos" patalpų remontui. Nereikėtų įsivaizduoti klaidingai, kad tai yra viena didelė erdvė, kurioje sustatytos kėdės ir stalai bendruomenei kalendorinėms šventėms švęsti. Taip, yra viena didesnė salės pavadinimą turinti patalpa, bet kiti kambariai – mažesni, juose vietos sau gali rasti įvairaus amžiaus, skirtingų pomėgių "Girstos" bendruomenės nariai.

"Jūs neįsivaizduojate, kiek čia laimės būna", – šypsojosi bendruomenės pirmininkė.

Ir štai vieną dieną dar nespėtas pamiršti remontas persismelkė kanalizacijos tvaiku.

"Kai užpylė, tokia smarvė buvo, kad rodėsi, jog daug girtuoklių vienu metu pasituštino", – vaizdingai tvyrojusį kvapą apibūdino viena žilagalvė "Girstos" narė. Per klozetą kylantis turinys neišsiteko tualeto patalpoje. Sklisdamas tolyn sėmė kilimine danga išklotas grindis, savimi žymėjo viską, kas buvo palikta ant grindų. "Visos patalpos sutvarkytos, o aš vėl maudausi fekalijose", – atsiduso Z.Streikienė.

Ekspertas nustatė kaltininką

Bendruomenės centro "Girsta" pirmininkė pakilo į kovą. Ėmė atakuoti namo bendrijos pirmininkę A.Zagurkienę. "Ji mus ignoruoja. Neatsako į skambučius", – dėstė Z.Streikienė. Neapsikentusi ir baimindamasi dėl galimo kito kanalizacijos protrūkio, Z.Streikienė kreipėsi į nepriklausomą ekspertą.

"Girstos" pirmininkė turi "City serviso" specialisto Antano Ąžuolaičio pasirašytą raštą, kuriame informuojama, kad nuotekų vamzdis iki rūsio yra naujas, o nuo kanalizacijos stovų atkarpa iki lauko šulinio nepakeista. Z.Streikienė neatmeta tikimybės, kad per nepakeistą atkarpą ir neteka bendrabučio gyventojų kanalizacija, netekėjusi kyla per bendruomenės patalpų unitazą.
"Kokį raštą? Aš nieko nežinau. Manęs su tuo raštu niekas nesupažindino", – pareiškė A.Zagurskienė.

"Kai vyko namo renovacija, buvo keičiami visi namo stovai, einantys statmenai per visus butus. Atkarpos, kuri eina nuo stovo iki šulinio, ir nebuvo numatyta keisti. Jokie specialistai čia nevaikščiojo, nežinau, iš kur tai ištraukė", – stebėjosi namo pirmininkė.

Abi nesusikalba

A.Zagurskienė taip pat išklojo priekaištus bendruomenės centro adresu. "Z.Streikienė galėtų bent jau skolas susimokėti. Kai teismas priteisė, tai susimokėjo, tačiau kol bylinėjomės, skola ir vėl užaugo. Dabar po 500 litų pamoka, bet kada išlygins, nežinau", – rėžė A.Zagurskienė.

Namo pirmininkė priekaištavo, kad su nuomininkais nepasirašyta sutartis. Esą Z.Streikienė vengia atlikti elementarius formalumus. Z.Streikienė aiškino, kad po bylinėjimosi su namo pirmininke ji sutartį peržiūrėti perdavė savo advokatams. Dabar esą viskas jau A.Zagurskienės rankose ir procesą stabdo pastaroji.

"Aš nesusikalbu su ja. Į mano raštus ji niekada neatsako. Nežinau, kaip galėčiau dar kitaip su ja susikalbėti. Aš jai kiekvieną mėnesį rašau priminimus dėl skolų", – bėrė A.Zagurskienė. Ne mažesnius priekaištus A.Zagurskienei liejo ir Z.Streikienė, jai pritarė dar keletas bendruomenės narių. Moterys tikino neprisibeldžiančios į namo pirmininkės duris.

Valdininkams nerūpi

"Namo bendrijai kaip nuomininkai turime mokėti nustatytą 50 ct už 1 kv. m. Ką mes už tai gauname? Net sniego nenukasa", – priekaištus toliau liejo "Girstos" atstovai. Z.Streikienės įsitikinimu, toks mokestis namo bendrijai yra apiplėšimas.

"Kiekvienais metais būna susirinkimas ir gyventojai balsuoja. Ji nėra gyventoja. Ji yra pagal panaudą gautų patalpų nuomininkė ir balsuoti negali. Gyventojai tokiam mokesčiui pritarė. Yra kitų patalpų, jeigu nepatinka šios. Visi moka be problemų ir mes išimčių tikrai nedarysime", – nukirto A.Zagurskienė.

Bendrijos "Gričiupio 11" prižiūrimame daugiabutyje nemažai patalpų priklauso savivaldybei. Jomis turėtų rūpintis Gyvenamojo fondo ir Turto skyriai, tačiau jų atstovai bendrijos susirinkimuose nesiteikia pasirodyti. Nuo to ir kenčia savivaldybės patalpų nuomininkai.

Paliko kovoti vieną

Apie prislėgusius, kaip paaiškėjo, ne tik buitinius, bet ir finansinius rūpesčius besiguosdama Z.Streikienė dar spėjo pasipasakoti, kokį kambarį ketina įrengti vaikams žaisti – su minkšta kilimine danga ant grindų. Tik va, neramu ar saugu bus, jei ir toliau vis liesis kanalizacija.

Vienas aktyviausių Kauno bendruomenės centrų "Girsta" atviras ne tik per didžiąsias šventes. Pirmininkė skaičiuoja per 120 aktyvių narių, 16 šeimų, kurios augina vaikus su negalia. "Čia ir policija senjoroms savigynos pamokas veda, ir mankštinamės – visko čia vyksta", – Z.Streikienės žodžius lydėjo ištikimų moterų pritarimai.

Šiai bendruomenei nepakanka, kad būtų nors stogas virš galvos. Šiuo atveju – reikia ir saugių grindų. "Išsinuomojome, ir tai jau mūsų rūpestis. Savivaldybė nesiima mūsų ginti ar aiškintis situacijos. Šiukšlyną išnuomojo, mes iškuopėme, investavome į remontą, o dabar – jei nepatinka, galime eiti lauk?" – realybę dėstė Z.Streikienė.


Komentaras

Zita Mozūraitienė

Kauno savivaldybės Turto skyriaus Turto valdymo poskyrio vedėja

Bendruomenės centras "Girsta" pasirašė sutartį, pagal kurią jie gali neatlygintinai naudotis patalpomis ir už tai moka visus mokesčius, susijusius su šio turto išlaikymu.

Jie gaudami patalpas pasirašo, kad su panaudos sutartimi ir sąlygomis susipažino. Sutartyje yra numatyta, kad jie privalo mokėti visus mokesčius – jeigu yra namo bendrija, tai bendrijos nustatytus, jeigu nėra bendrijos – pastatą administruojančios įmonės nustatytus mokesčius.

Tame name yra įkurta bendrija, todėl panaudos pagrindais patalpas turintis bendruomenės centras "Girsta" turi laikytis bendrijos nustatytos tvarkos. Žinau, kad buvo įsisukta į teismus dėl susikaupusių skolų. Sutartis buvo pasirašyta tarp namo bendrijos ir "Girstos", todėl savivaldybė neturėjo kaip kištis. Taip buvo išaiškinę ir mūsų teisininkai.

Panaudos sutartyje yra sąlyga ir tai numato įstatymas, kad pagal panaudą gautas turtas turi būti apdraustas visą sutarties galiojimo laikotarpį. Tai jeigu "Girsta" buvo apdraudusi patalpas ir juos užpylė kanalizacija, turi kreiptis į draudimo bendrovę, kad jiems atlygintų nuostolius. Draudimas sudaromas savivaldybės – panaudos davėjo – naudai. Draudikai tokiais atvejais klausia, kam mokėti išmoką. Mes visą laiką sakome, kad išmoka būtų mokama patalpų naudotojui tam, kad galėtų kompensuoti patirtus nuostolius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra