Pernai pradėjęs didėti susidomėjimas nekilnojamuoju turtu Kaune išlieka ir šiemet. Sujudo ne tik kauniečiai. Būstų čia dairosi ir vilniečiai. Vis dėlto, ekspertų manymu, kainų šuolių tikėtis nereikėtų.
Perkama ir nuomai
"Pagyvėjimą tikrai jaučiame. Sulaukiame skambučių iš Vilniaus su užklausomis dėl nekilnojamojo turto Kaune. Jie parduoda turtą Vilniuje ir dairosi ką nors įsigyti Kaune", – pastebėjo nekilnojamojo turto agentūros "Nidulus Appraisal" konsultantas Gytis Januška.
Anot jo, kai kurių vilniečių akys krypsta ne tik į pigų būstą, bet ir į Kaune stovinčius brangius namus, iki šiol nesulaukusius pirkėjų.
G.Januška pasakojo, kad itin jaučiamas bendrabučių trūkumas. Tokio parduodamo tvarkingo būsto Kaune sunku rasti.
Jo manymu, senesnės statybos nerenovuoti butai Kaune šiemet jeigu ir brangs, tai nedaug. Perkantiesiems būstą konsultantas patarė būtinai pasidomėti daugiabučio namo, kuriame yra nusižiūrėtas butas, šildymo istorija.
"Nemažai daugiabučių Neries kr., Partizanų g. gale šildymas yra labai pigus. Tačiau vadinamajame Bermudų trikampyje šildymo sąnaudos yra košmariškai didelės. Žiemą brangiai atsieina ir butai, esantys miesto centre", – vardijo G.Januška.
Butų Kaune ieškoma, jo žiniomis, ne tik jaukiam šeimos lizdeliui kurti, bet ir nuomai. "Butai perkami ir kaip investicija. Tvarkingam būstui nuomininkų šiuo metu visuomet atsiras", – mano G.Januška.
Už dviejų kambarių buto, esančio miegamuosiuose rajonuose, nuomą, anot jo, galima gauti 700–800 litų, net iki 1 tūkst. litų. Jeigu butas yra geriau sutvarkytas ir su autonominiu šildymu – už jo nuomą per mėnesį galima drąsiai prašyti 1,2 tūkst. litų.
Peržiūri daugiau skelbimų
Didesnį susidomėjimą būstu Kaune pastebi ir nekilnojamojo turto skelbimų svetainės. "Šių metų portalų statistika rodo, kad susidomėjimas nekilnojamuoju turtu auga – peržiūrima daugiau skelbimų, lankosi didesnis skaičius lankytojų", – sakė portalo Aruodas.lt vadovė Viktorija Steponavičiūtė.
Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, šiuo metu butų kainos skelbimuose yra didesnės nei pernai, teigė pašnekovė. "Vertinant laikotarpį nuo praėjusių metų pradžios, butų kainų augimas skelbimuose prasidėjo rudenį ir šiuo metu vis dar išlaiko augimo tendenciją", – lygino V.Steponavičiūtė.
Jos turimais duomenimis, šiuo metu Kaune vidutinė butų kaina, nurodoma skelbimuose, siekia apie 2600–2900 Lt/kv. m. Tai vidutinė kaina, kuri gali skirtis, priklausomai nuo to, kokių statybos metų yra objektas, kurioje miesto vietoje, koks jo įrengimas, šildymo tipas ir pan., patikslino pašnekovė.
Pasiūla sumažėjo
Nekilnojamojo turto agentūros "Ober-haus" Kauno biuro vadovas Saulius Umbrasas sakė, kad būsto rinka pagyvėjo 2012 m. Anot jo, pernai paklausiausių 1 ir 2 kambarių butų kainos jau pakilo apie 10–15 proc., bet pasiūla šiuo metu nėra tokia didelė kaip prieš trejus ketverius metus.
Tokio dydžio butų dairomasi ne tik senos statybos daugiabučiuose kaip anksčiau, nes jie – palyginti pigesni, bet ir naujai iškilusiuose namuose.
Mažabučių namų statytojai orientuojasi, kad kainos neviršytų 200–250 tūkst. litų, senos statybos butų daugiausia parduodama kainuojančių apie 100–150 tūkst. litų.
S.Umbraso manymu, vasarą rinka nelabai turėtų kisti: "Tendencija išlieka tokia, kad rinka ir toliau liks aktyvi."
Po krizės žmonės buvo išsigandę, visi laukė, gal būsto kainos dar kris. Nuo 2010 m. jos buvo stabilios. Per kelerius metus atsirado nemažai gyventojų, kurie jau norėtų įsigyti butą. "Tam įtakos turi ir pasikeitusi bankų politika, palankios paskolų palūkanos. Susistygavo viskas: ir ekonomika, ir lūkesčiai, ir darbo rinka, ir skolinimosi sąlygos", – kalbėjo S.Umbrasas, pridūręs, kad, po krizės praėjus keleriems metams, visuomet būna stiprus postūmis į priekį.
Jo nuomone, per šiuos metus, nepaisant artėjančio euro įvedimo, butų kaina neturėtų didėti daugiau nei 5 proc.
Kauniečiams įpirkti lengviausia
Praėjusiais metais baigėsi maždaug penkerius metus trukusi stagnacija būsto rinkoje – sandorių skaičius sparčiai augo visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, konstatuoja ir "Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Jo manymu, didesnį aktyvumą iš dalies lėmė gerėjantys gyventojų lūkesčiai dėl šeimos pajamų ir mažesnis nerimas dėl ekonominės aplinkos. Vis dėlto didžiausios įtakos gyventojų sprendimui įsigyti būstą greičiausiai turėjo padidėjęs būsto įperkamumas ir išaugęs nuomos pajamingumas.
2013 m. ketvirtąjį ketvirtį Vilniuje parduota net 36,3 proc. daugiau butų nei prieš metus. Po ilgokos pertraukos butų kainos Vilniuje paskutinį praėjusių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 4,7 proc.
Aktyvumas didėjo ne tik Vilniuje – pernai Kaune sudaryta 23,6 proc., o Klaipėdoje – 34,6 proc. daugiau butų pardavimo sandorių, teigia ekonomistas. Tačiau priešingai nei Vilniuje, Klaipėdoje ir Kaune butų brangimo tendencijų praėjusių metų pabaigoje dar nebuvo. Tam daugiausia įtakos turėjo tai, kad šiuose miestuose dažniau buvo įsigyjami ne naujos statybos, o pigesni butai.
Iš didžiųjų Lietuvos miestų lengviausia butą įpirkti buvo kauniečiams, nes Kaune atlyginimų ir butų kainų santykis yra didžiausias. Kaune namų ūkių atlyginimai buvo net 2,2 karto didesni nei pakankami butui įpirkti.
Euro įvedimo lūkestis
"Swedbank" ekonomistų nuomone, ir praėjusių metų pabaigoje, ir šių metų pradžioje būsto rinkos aktyvumui įtakos turi ir euro įvedimo lūkestis.
"Pats nacionalinės valiutos pasikeitimas būsto rinkai jokio poveikio greičiausiai neturės. Dėl to, kad Lietuvoje cirkuliuos eurai, o ne litai, užsieniečių susidomėjimas Lietuvos nekilnojamuoju turtu neišaugs. Vis dėlto, nepaisant to, daugelis gyventojų euro įvedimą sieja ir su, tikėtina, didesniu aktyvumu būsto rinkoje, o tai savaime pakursto paklausą ir suformuoja kainų augimo lūkestį", – mano N.Mačiulis.
Ekonomisto nuomone, Lietuvos miestuose situacija yra skirtinga nei Taline, kur butai 2013 m. ketvirtąjį ketvirtį buvo beveik penktadaliu brangesni nei prieš metus. Lietuvoje spartaus butų brangimo tikėtis nereikėtų.
"Kainas Taline kėlė butų pasiūlos trūkumas, o Lietuvos miestuose tokios problemos nebus. Todėl ateityje kainos turėtų kilti ne šuoliais, o žengti koja kojon su atlyginimais. Statybų sąnaudų ir atlyginimų augimą pralenkiantis būsto kainų augimas signalizuotų apie galimai besiformuojantį burbulą. Vis dėlto vertinant tai, kad šiuo metu galioja atsakingo skolinimo taisyklės ir išliks gyventojų skaičiaus mažėjimo ir visuomenės senėjimo tendencijos, burbulų susidarymo rizika yra gana maža", – apibendrina N. Mačiulis.
Kainų palyginimas
Centre, Senamiestyje naujos statybos butai su daline apdaila vasarį kainavo po 3,8–6 tūkst. litų už kv.m, senos statybos namuose nerenovuoti butai – po 3–5,3 tūkst. litų už kv. m.
Gyvenamuosiuose rajonuose butų kiekvienas kv. m buvo tūkstančiu–pusantro litų pigesnis.
Priemiesčio rajonuose naujos statybos su daline apdaila butų kaina buvo panaši kaip gyvenamuosiuose rajonuose senos statybos namuose esančių renovuotų butų (2,2–3 tūkst. litų už kv.m).
Naujausi komentarai