Kauno mokyklų ir vaikų darželių bendruomenės nerimauja, kad miesto valdžia be jokių diskusijų užsimojo atleisti ne tik buhalterius, bet ir valytojas, o visas paslaugas pirkti centralizuotai. Savivaldybės atstovai atkerta – dar nėra apie ką diskutuoti.
Kontakto nebeieško
"Jeigu šiandienė Kauno valdžia mato vietų, kur galima sutaupyti, verta jas įvardyti viešai ir siūlyti bendruomenėms taupyti. Neabejoju, kad galima rasti kompromisų, kad nenukentėtų ir socialiai jautrių paslaugų kokybė, ir jos būtų teikiamos pigiau", – pastebėjo Lietuvos tėvų forumo (LTF) vadovas Audrius Murauskas.
Deja, anot jo, situacija tokia, kad švietimo įstaigų bendruomenėms tenka vadovautis tik gandais, nes politikai po rinkimų ėmė vengti dialogo ir diskusijų su savo socialiniais partneriais.
"Iš karto po rinkimų valdantiesiems išsiuntėme informaciją, kokiomis temomis norėtume kalbėti. Pirmasis susitikimas įvyko, kalbėjomės apie tinklo pertvarką. Bet praėjo vasara, ruduo, iniciatyvos šnekėtis iš anos pusės nekyla. Pradedu suprasti, kodėl vengiama susitikimo su mumis. Valdininkai jaučia mūsų poziciją dėl buhalterijos, valymo ir įstaigų ūkio tvarkymo centralizavimo. Žino, kad mums svarbiausia yra vaiko saugumas ir darni ugdymo aplinka, kuri įtraukia visą mokyklos bendruomenę, taip pat ir pagalbinį personalą. Vien tik aklu taupymu paremtų užmačių mes tikrai nepalaikysime ir tokių pertvarkų daryti neleisime. Spėju, kad dėl to su mumis naujieji politikai ir vengia diskutuoti", – įsitikinęs A.Murauskas.
Nesulaukę jokios reakcijos iš savivaldybės, LTF nusprendė atlikti švietimo ir ugdymo įstaigas lankančių vaikų tėvų apklausą. Siekiama išsiaiškinti, ką jie mano, kad būtų mažinamos ugdymo įstaigų savivaldų galios, centralizuojamas įstaigų ūkio valdymas – maisto produktai būtų tiekiami centralizuotai, virtuvėlės būtų išnuomotos, panaikinti sargų, ūkvedžių etatai, o buhalterija ir lėšų valdymas taip pat būtų centralizuotas.
Belieka spėlioti
Apie Kauno valdžios užkulisiuose svarstomus planus, susijusius su ugdymo įstaigomis, darželių ir mokyklų vadovams bei juos lankančių vaikų tėvų atstovams jokių žinių tiesiogiai gauti nepavyksta.
"Kai lapkritį Kauno mokyklų vadovų asociacijos atstovai buvo susitikę su miesto valdžia, ši žadėjo supažindinti su konkrečiais planais, kai tik šie atsiras", – teigė Milikonių mokyklos direktorius Janas Ryzgelis.
"Buvau pakviesta į Trišalės tarybos posėdį. Jame buvo teigiama, kad vieni politikai nori minėtų pokyčių, kiti – nepritaria. Į klausimą, kas vyksta, ko tikėtis, atsakyta, kad detalių planų dar nėra, todėl diskutuoti per anksti", – stebėjosi Kauno ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovų asociacijos vadovė Audronė Trumpickienė.
Kalbinti Kauno vaikų darželių ir mokyklų vadovai apgailestavo, kad yra priversti vadovautis gandais ir nuogirdomis. Tiesa, jie verčia sunerimti.
Vienas iš signalų, kad kažkas tikrai vyksta – apklausos mokyklose. Pavyzdžiui, mokykloms pateiktas užklausimas, kokie yra valymo plotai?
"Kokia tokių apklausų intencija? Vadinasi, numatoma kažką keisti, bet mokyklų bendruomenės apie tai bus informuotos pačios paskutinės, kai jau nebebus laiko diskutuoti ir galimybių ką nors pakeisti" , – baiminosi A.Murauskas.
Anot jo, tendencijos aiškios. Jau įkurta buhalterinės apskaitos įmonė, kuri iš pradžių tvarkys kelių miesto sporto mokyklų reikalus. Planuojama perimti tvarkyti viso miesto mokyklų ir darželių buhalteriją.
"Neramus klausimas ir dėl maisto produktų įsigijimo. Neatrodo, kad šis klausimas būtų visiškai . Pasigirsta gandų ir dėl ikimokyklinių ugdymo įstaigų virtuvėlių išnuomojimo. Mokyklų virtuvės jau seniai išnuomotos, ir šis žingsnis atnešė daugiau neigiamų nei teigiamų padarinių. Daugelyje mokyklų suprastėjo maisto kokybė, kainos padidėjo mažiausiai trečdaliu", – pasakojo A.Murauskas.
Prisimena su siaubu
Švietimo ir ugdymo įstaigų vadovai su siaubu prisimena laikotarpį, kai buvo centralizuota buhalterija.
"Kai buvo centralizuota buhalterija, darbas tapo sudėtingesis, jau turiu tokios darbo patirties. Jeigu nebus mokykloje buhalterio, kils daug nepatogumų, reikės be reikalo gaišti laiką", – pasakojo Milikonių mokyklos direktorius J.Ryzgelis.
Nerimavo ir Kauno ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovų asociacijos vadovė A.Trumpickienė, vadovaujanti ir lopšeliui-darželiui "Aušrinė".
"Darželiuose irgi jau esame turėję centralizuotą buhalteriją. Nežinai, kiek tau skirta pinigų, nuolat prašai, maldauji, kad būtų apmokėtos sąskaitos. Jeigu jos būna neapmokamos per 10 dienų, reikia prašyti, kad tiekėjas išrašytų naują išankstinę sąskaitą. Taip pat susikaupia daug klausimų dėl tėvų mokesčių, sudėtinga aiškintis jų įnašus, daug problemų ir dėl pedagogų atlyginimų. Nuolat tekdavo kursuoti iki centrinės buhalterijos. Likdavo kur kas mažiau laiko tiesioginiam darbui. O jeigu dar būtų buvę pradėti ir europiniai projektai..." – buvusias bėdas prisiminė A.Trumpickienė.
Teks atleisti valytojas?
Planuojamos rokiruotės ir samdant vaikų darželių sargus. Jų greičiausiai bus atsisakyta. Mokyklose sargų nebeliko prieš metus. Juos pakeitė įvestos signalizacijos.
"Blogiau nėra. Bet prie mokyklos turi būti "pririštas" bent vienas žmogus. Pas mus atsakingi yra du: aš ir pavaduotojas. Įsijungus signalizacijai, vienas mūsų turi atvažiuoti pasižiūrėti, kas nutiko. Gerai, kad abu gyvename netoli mokyklos, tad galime greitai iki jos nuvykti. Aišku, turime vienas su kitu derinti tolimesnes savo laisvalaikio išvykas", – pasakojo Milikonių mokyklos direktorius J.Ryzgelis.
Prakalbus apie mokyklų ir darželių valytojų ateitį, kokios čia laukia naujovės, jis buvo kur kas kategoriškesnis. "Valytojos mokykloje reikalingos visų pamokų metu. Vaikai kartais ir vandens prilaisto, ir sniego prineša ar panašiai. Reikia prižiūrėti ir tualetus", – sakė J.Ryzgelis. Gerokai užtrunkama, kol bent kartą išvaloma visa mokykla, nes, pavyzdžiui, šios mokyklos plotas yra 8800 kv. m.
"Aišku, nemačiau skaičiavimų, nežinau, kokia nauja tvarka planuojama, tad sunku vertinti, bus geriau ar blogiau", – traukė pečiais J.Ryzgelis.
Lopšelio-darželio "Aušrinė" direktorė A.Trumpickienė sunkokai įsivaizdavo, kaip būtų galima sutaupyti darželių patalpų valymo lėšų. Valytojams ir taip mokamas tik minimalus atlyginimas, jie atidirba visą darbo dieną, nes labai griežtos higienos normos.
Valyti patalpas reikia daugybę kartų. "Porą kartų per dieną reikia valyti ir salę, ne tik koridorius, laiptines, jau nekalbant apie rūbines, grupes, miegamuosius, tualetus, langus", - vardijo A.Trumpickienė.
Ūkvedžiai pagal iškvietimą
A.Trumpickienė pabrėžė, kad ir ūkvedžiai yra besąlygiškai reikalingi didesniuose darželiuose. "Kažkada švietimo skyriuje buvo tokia brigada, kuri turėdavo važinėti po darželius ir šalinti įvairius defektus. Jos buvo neįmanoma prisikviesti, nuolat būdavo užimti. 100 įstaigų. Tarkim, trūko vamzdynas, per kiek laiko atvyks? Ūkis yra nemažas, didžiuliai pastatai, įrengimus reikia prižiūrėti. Nuo to juk priklauso vaikų saugumas", – kalbėjo darželio direktorė.
"Darželių, mokyklų ir parduotuvių ūkis yra du nepalyginami dalykai. Pas mus net yra tam tikros valandos, kuriomis ūkvedžiams negalima dirbti, pavyzdžiui, per vaikų pietų miegą", – pridūrė ji.
Maironio universitetinės gimnazijos direktorė dr. Daiva Garnienė taip pat sunkiai įsivaizduoja, kaip galima būtų švietimo įstaigose apsieiti be valytojų, ūkvedžių, buhalterų, kurie įstaigose privalo būti visą darbo dieną.
"Juk švietimo įstaigų veikla skiriasi nuo kitų įstaigų, joje svarbiausia vaiko ugdymas. Graži, tvarkinga aplinka mokinius atitinkamai ugdo. Pagalbiniai darbuotojai – labai svarbi mokyklos bendruomenės dalis, jie bendrauja su mokiniais, yra mylimi mokinių, jų darbas pastebimas", – vardijo D.Garnienė.
Ji sakė sutinkanti, kad labai svarbu tvarkytis kuo ekonomiškiau, bet gal pakaktų peržiūrėti švietimo įstaigų etatus, įvertinant jų reikalingumą. "Labai svarbu tartis. Mokyklų vadovai svarstant šiuos klausimus neturi likti nuošalyje, juk jie geriausiai išmano ugdymo įstaigos specifiką", – akcentavo D.Garnienė.
Svarbi tik ekonominė nauda?
Kauno miesto tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkė Edita Plūkienė patvirtino, kad politiniu lygmeniu kalbama, kad reikėtų centralizuoti švietimo ir ugdymo įstaigų buhalteriją, taip pat svarstoma, jog būtų pigiau ir racionaliau pirkti valymo paslaugas, nei turėti etatinius darbuotojus.
"Esame sutarę, kad kol neturėsime galutinės analizės su konkrečia statistika, jokių veiksmų nesiimsime, todėl visuomenėje pasigirstančios kalbos, kad mes jau centralizuojame švietimo įstaigų buhalteriją, yra iš piršto laužtos. Sporto mokyklos ir iki šiol turėjo centralizuotą buhalteriją, kadangi sporto mokyklų buhalteriai dirbo Sporto skyriuje. Mums atrodė nelogiška, kad Sporto skyrius vykdo buhalterinę apskaitą, todėl buhalterius iškėlėme į atskirą įstaigą, kuri rūpinsis sporto mokyklų buhalterija", – aiškino E.Plukienė.
Anot jos, miesto tarybos nariai turi įvairių patirčių tiek versle, tiek viešajame sektoriuje, ir jomis remiantis bandoma "sudėlioti aiškius skaičius, tik tuomet galima bus kalbėti apie sprendimų priėmimą".
Kodėl nesidomima ikimokyklinių ir mokyklinių švietimo ir ugdymo įstaigų bendruomenių nuomone šiais klausimais, nebandoma diskutuoti, atsižvelgti į jų patirtį, poreikius? E.Plukienė atkerta, kad prieš diskutuojant reikia "turėti tikslius skaičius, kurie leistų diskutuoti", kitaip pokalbis būtų neefektyvus.
"Niekas nepriims sprendimų, jeigu jie pasirodys ekonomiškai nenaudingi", – pabrėžė E.Plukienė. Tačiau būtent dėl to ir neramu švietimo bendruomenei, kad ieškant vien ekonominės naudos nebūtų pamirštas vaikų saugumas.
"Gal visi planuojami pokyčiai būtų ir į gera, bet kai su mumis nesišnekama, nematome modelio, kaip bus veikiama, kyla per daug klausimų, per daug įtarimų. Tad svarbu, kad su kiekviena mokyklos bendruomene, kitais socialiniais partneriais būtų tariamasi", – akcentavo A.Murauskas.
Komentarai
Vasilijus Popovas
Kauno vicemeras, kuruojantis švietimo sritį
Kol kas tai tik kalbos. Yra pamąstymų, bet sprendimai nepriimti. Mokyklas jau saugo signalizacijos ir saugos tarnybos, o ne sargai, tad kalbama, kad tokia tvarka galėtų įsigalioti ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Būta ten ir klaidų, ir negerų dalykų, bet tai buvo naujas dalykas, iš karto niekas nepavyksta. Dabar mokymo įstaigos jau nebesiskundžia, kad buvo pereita prie tokios sistemos.
Dėl valytojų, ūkvedžių atsisakymo ir privačių įmonių samdymo dar nekalbėta. Yra diskusija, kaip geriau padaryti. Bet sprendimų dar nėra – tik svarstoma.
Ikimokylinių ugdymo įstaigų vadovai klausia, kas vyksta. Ir pas mane daug vadovų ateina ir klausia. Visiems atsakau: kol kas nėra jokio parašyto projekto. Kol kas apie tai tik kalbama miesto vadovybėje. Kada galima ką nors diskutuoti su įstaigų bendruomenėmis? Kai yra parengtas tam tikras variantas, suderintas tarp mūsų su miesto administracijos vadovais. O gal ir prieisime prie išvados, kad nereikia nieko keisti, tad ir projektas nebus rengiamas.
Dėl buhalterijos centralizacijos – pirmiausia, pažiūrėsime, kaip veikia sporto mokyklų centralizuota buhalterija. Reikia įvertinti, kas teigiama, kas neigiama. Antra, sėkmė labai priklausys nuo programinės įrangos. Kažkada Kaune jau veikė centralizuota sistema. Bėdų tikrai buvo, bet tai buvo kitas laikotarpis. Yra labai daug niuansų, tad skubotumo nebus. Geriausiu atveju, pokyčių bus nuo kitų mokslo metų. Bet įtariu, kad tas procesas bus nukeltas. Tik iš pradžių atrodo, kad tai nėra per daug sudėtinga, bet iš tikrųjų taip nėra. Kiekviena įstaiga turi savo specifiką, savitumą.
Andrius Kupčinskas
Kauno miesto tarybos narys
Nesu girdėjęs apie planus centralizuoti ugdymo ir švietimo įstaigų buhalteriją, valymo paslaugas, darželių ir mokyklų ūkio priežiūrą. Tai yra labai jautrios socialinės paslaugos, todėl būtinai seksime, kad jeigu tokie pokyčiai bus inicijuoti, dėl jų nenukentėtų vaikai ir ugdymo bei švietimo įstaigų veikla. Savivaldybė kažkada irgi buvo paskelbusi konkursą dėl jos patalpų valymo. Jį laimėjo labai mažą kainą pasiūliusi įmonė. Deja, savivaldybės valymo kokybė buvo kur kas prastesnė, nei ši paslauga buvo teikiama anksčiau. Tad kaina – dar ne viskas. Nepasiteisino ir sprendimas išnuomoti mokyklų valgyklas. Apie jose gaminamo ar į jas atvežamo maisto kokybę spręsti negaliu – Maisto ir veterinarijos tarnyba didelių pažeidimų nėra radusi. Bet akivaizdu, kad mokyklose maistas tikrai pabrango. Pats turiu du vaikus ir žinau tai iš asmeninės patirties.
Naujausi komentarai