Piligriminė kelionė į Slovakijos kalnus, sporto ir sveikatingumo skatinimas popieriniais lankstinukais, dešimtis tūkstančių litų kainavę tautiniai kostiumai – atrodo, kad pernai Dainavos vietos bendruomenės taryba mokesčių mokėtojų pinigus taškė be skrupulų.
Patiko dalytis tyliai
"Pinigai išleisti, bet tuo pasinaudoja labai mažai seniūnijos gyventojų. Šitiek raštų savivaldybei prirašyta ir žodžiu šnekėta, ir nieko. Visiems gerai", – atsiduso Kauno seniūnaičių asociacijos pirmininkė Brigita Bingelytė.
"Kauno diena" rašė, kad pernai Dainavos seniūnijoje veikiančios apsukrios bendruomenės sugalvojo, kaip tyliai išsidalyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bendruomenėms skiriamas lėšas: projektus vertinančios ir pinigus skiriančios vietos bendruomenės tarybos (VBT) nariai pasirašė konfidencialumo sutartį. Tuo dangstydamiesi nekalba apie projektus ir jų finansavimą.
"Niekas nepasikeitė. Seniūnas ir toliau vengia atsakyti į klausimus, kam buvo išleistos vietos bendruomenei skirtos lėšos. Savivaldybės administracijos direktorius buvo įpareigojęs suformuoti naują VBT, tačiau naujos sudėties taryba taip nė karto ir nebuvo susirinkusi. Ne kartą girdėjome replikas, kad vis tiek bus taip, kaip reikia, ir nieko mes čia nepakeisime. Stebina ir piktina, kad savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis šioje situacijoje nieko nedaro", – pasakojo B.Bingelytė.
Seniūnaičių lyderei nerimą kelia, kad iki šiol neaišku, kas ir kaip vertins projektus bei skirstys šiemet ministerijos bendruomenėms skirtas lėšas. Jau įpusėjo kovas, o balandžio mėnesį reikės vykdyti pirkimus. "Ir toliau lieka neaišku, kam buvo išleisti pernykščiai pinigai, kas tuo galėjo pasinaudoti ir kur tie daiktai, kurie neva buvo nupirkti, nes nei seniūnas, nei pernai VBT vadovavusi pirmininkė informacijos neteikia. Atrodo, kad siekiama, jog viskas liktų po senovei – kad būtų galima ir šiemet tuos pinigus vėl paskirstyti, kaip patinka keliems žmonėms", – keblią situaciją apibūdino ji.
Prioritetai stebina
Pernai Dainavos seniūnijos vietos bendruomenei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atriekė šiek tiek daugiau nei 32 tūkst. eurų. Lėšos bendruomenių rengtiems projektams buvo skirstomos po ypatingo slaptumo skraiste. Dabar ėmus aiškėti, kam lengva ranka buvo žarstomi pinigai, faktai ir skaičiai iš tiesų stebina.
Bene solidžiausios sumos – 34 tūkst. litų, arba beveik 10 tūkst. eurų, nepagailėta tautiniams kostiumams įsigyti, tačiau net VBT nariai nežino, kiek jų buvo pasiūta, kur jie yra ir kas jais gali pasinaudoti.
"Jeigu jau drabužiai įsigyti už VTB pinigus, turėtų būti galimybė jais pasinaudoti visiems bendruomenės kolektyvams ar kultūrinius renginius organizuojantiems bendruomenės nariams", – svarstė B.Bingelytė. Tik iš neoficialių kalbų pavyko sužinoti, kad kostiumai perduoti vienam Dainavos seniūnijos kolektyvui, kuriam priklauso daugiausia penkiolika žmonių. Jeigu tiek kostiumų ir buvo pasiūta, išdalijus visą pinigų sumą, vieno komplekto kaina būtų išties įspūdinga. 600 eurų ir daugiau kainuojantis tautinis kostiumas yra vienetinis, su rankų darbo puošybos detalėmis ir aksesuarais.
Kauno seniūnaičių vadovė pastebėjo, kad 2014 m. pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos aprašą finansavimas tokiems pirkiniams net nebuvo numatytas. "Tokie dalykai nebuvo tarp kompensuojamų veiklos sričių. Įdomu, po kokiais projektais ir pirkiniais reikėjo tai pakišti?" – svarstė B.Bingelytė.
Pirko, bet nėra?
Ėmė aiškėti, kad Dainavos VBT pernai itin buvo pamėgusi keliones. Pagal skelbiamus duomenis organizuotos išvykos į Vokietiją ir Estiją, o planuota piligriminė kelionė į Romą netikėtai virto išvyka į Slovakijos kalnus.
"Niekaip nepavyko sužinoti, kas į tas keliones važiavo. Bet kokie klausimai labai suerzindavo VBT pirmininkę. Kiek girdėjome, tai keliavo ne tik Dainavos seniūnijos, bet ir Šilainiuose, kitose miesto vietose gyvenantys žmonės. Už Dainavos VBT pinigus", – ironiškai šyptelėjo B.Bingelytė.
Abejonių kelia ir pinigai, išleisti paminklui Kovo 11-ajai atminti. Pasak nenorėjusios prisistatyti VBT narės, paminklas jau turėjo būti pastatytas, tačiau sklandė kalbos, kad negautas leidimas tai daryti viešose erdvėse, tad dabar svarstoma jį priglausti Gerojo Ganytojo bažnyčios šventoriuje.
"Jau girdėjome, kad seniūnas kalba apie šių metų pinigus, kurių reikės sumokėti už paminklą", – prasitarė anonimė norėjusi likti Dainavos VBT narė.
Sportui ir sveikatingumui skatinti Dainavos VBT nusprendė spausdinti lankstinukus ir tam išleido daugiau kaip 1 400 eurų, tačiau, pasak B.Bingelytės, jų niekas nematė ir spėlioja, kad už šiuos pinigus galėjo būti išleisti kokie nors rinkimų lankstinukai. 2 750 eurų atseikėta knygai apie Gerojo Ganytojo parapiją išleisti, tačiau VBT nariai sako ir tokio leidinio nematę.
"Už beveik 2 900 eurų nupirkta kanceliarinių prekių, skirtų vaikų dienos centro veiklai. Dabar jau girdime, kad tos priemonės buvo išdalytos bibliotekoms", – negalėjo atsistebėti B.Bingelytė. Už VBT lėšas pirkti ir nešiojamieji kompiuteriai bei USB laikmenos, šaldytuvas, siuvinėjimo mašina.
Ieškos kito seniūno
Pernai Dainavos VBT pinigų dalybas tyrė ir savivaldybės administracija. Tam buvo sudaryta speciali komisija.
Nustatyta, kad reikalavimas VBT nariams pasirašyti konfidencialumo sutartį ir bet kokią informaciją apie projektus bei pinigų skirstymą saugoti kaip karinę paslaptį neatitinka Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintų teisės aktų. Pripažinta, kad tokia Dainavos VBT sugalvota tvarka prieštarauja viešumo principui ir sukuria prielaidas lėšas pasidalyti siaurose interesų grupėse. VB tarybai savivaldybės administracijos sudaryta komisija rekomendavo visus projektus svarstyti pasitarus su bendruomene.
"Į savivaldybės administracijos direktoriaus rekomendacijas Dainavos seniūnijos bendruomenės taryba neatsižvelgė, bendruomenei projektų nepristatė. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu pakeitus dalį tarybos narių, buvo kviesti du tarybos posėdžiai, tačiau jie neįvyko", – šių metų vasarį konstatavo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Remigijus Skilandis.
"Dabar ten situacija jau gera. Buvo atvykę ministerijos atstovai. Didelių pažeidimų nerado", – aiškino savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis.
Jis tikino negalintis daryti įtakos VBT sprendimams, kam išleisti pinigus. "Aš pats asmeniškai rinkčiausi kitokius dalykus, bet pinigus skirsto bendruomenės taryba. Seniūno funkcija – konsoliduoti bendruomenę, bet Alvydas Malinauskas to nedaro. Jam vieną kartą vieni geri, kitą kartą – jau kiti", – rėžė D.Ratkelis.
Anot jo, pradėti tarnybiniai procesai dėl A.Malinausko atleidimo iš seniūno pareigų, ir tik laiko klausimas, kada tai įvyks. "Pasikeitus seniūnui, manau, kad ir situacija VBT pasikeis", – viliasi savivaldybės administracijos vadovas.
Kaltę verčia savivaldybei
Pats Dainavos seniūnas neįžvelgia nieko blogo nei savo darbe, nei Dainavos VBT veikloje ir sprendimuose. Jo manymu, lėšos pernai buvo paskirstytos tinkamai.
"Lankstinukus sportui ir sveikatingumui vieni matė, kiti ne, aš mačiau, ir ką? Knyga bus apie Gerojo Ganytojo parapiją. Manau, kad ji bus pristatyta viešai", – dėstė A.Malinauskas.
Paklaustas, kas naudojasi už VBT pinigus pirktais daiktais ir kur jie yra, seniūnas tikino, kad viskas naudojama ten, kur reikia. "Viskas yra. Šaldytuvas stovi "Dainavos" bendruomenės patalpose – pats mačiau", – įrodinėjo A.Malinauskas. Jis sakė nematąs nieko blogo, kad bendruomenė važiuoja į keliones. "Kas važiuoja? Bendruomenės nariai. Niekas ten per daug nesiveržia. Į vieną kelionę net liko laisvų vietų, galėjo važiuoti, kas tik nori, nes buvo sumokėta tik už kelionę, o viešbučio ir kitas išlaidas turėjo patys žmonės apmokėti", – aiškino Dainavos seniūnas.
Paklaustas apie brangiausią pirkinį – tautinius kostiumus, A.Malinauskas žodžio kišenėje irgi neieškojo. "Jeigu mokėčiau, pats būčiau pasiuvęs pigiau. Dabar užsakinėjo pas meistrus, nieko negaliu padaryti. Žinokite, ten vienas kostiumas susideda iš daug detalių, todėl ir kaina didelė. Kostiumai buvo pristatyti Vytauto Didžiojo karo muziejuje vykusiame renginyje", – dėstė specialistas.
Pernai Dainavos VBT vadovavusi Valė Magdalena Kleizienė į kalbas apie pernykščius pinigus ir pirkinius nesileido. "Viskas buvo padaryta puikiai. Kadencija baigėsi, ji būna tik vieniems metams. Aš jau ne pirmininkė. Nieko manęs neklauskite. Vyko patikrinimas, klauskite savivaldybės administracijos direktoriaus. Viskas buvo dėl savivaldybės administracijos kaltės", – rėžė V.M.Kleizienė.
Skaičiai
60 tūkst. – tiek žmonių deklaravo savo gyvenamąją vietą Dainavos seniūnijoje.
312,4 tūkst. eurų – tiek Dainavos VBT šiemet gaus iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – 11 proc. daugiau nei pernai.
Naujausi komentarai