Quantcast

Kad jūsų keturkojų akių neužtemdytų ligos

Kauno pakraštyje, Ringauduose, dirbančio veterinarijos gydytojo oftalmologo Evaldo Diržinausko klinika niekada nestokoja keturkojų pacientų. Pastaraisiais metais čia itin pagausėjo mažų šunų veislių atstovų, atvežtų dėl įvairiausių akių ligų ir dėl to trinkančio ar net prarandamo regėjimo.

Gajūs stereotipai

Ką mes žinome apie savo keturkojų augintinių akis, regėjimą? Nedaug, nes vis dar gajūs mitai, kad, pavyzdžiui, šuo skiria tik juodą ir baltą spalvas, kad jie prastai mato, kad šunų regėjimo laukas toks pat kaip žmogaus, kad šunų akims negresia glaukoma, vėžys ir kt. Tačiau realybė yra kita.

JAV atliktų tyrimų rezultatai byloja, kad šunys mato spalvas, nors jos skiriasi nuo žmogaus matomų spalvų – šių keturkojų regėjimas panašus į žmonių, sergančių daltonizmu, kai neskiriamos, pavyzdžiui, žalia ir raudona spalvos. Šunys nėra trumparegiai, bet jie turi vienodai gerai matyti judantį daiktą tamsoje ir šviesoje, tai yra būdinga grobuonims. Šunys geriau mato judantį objektą nei stovintį. Šuo neaiškiai mato 30–35 cm atstumu nuo jo esantį daiktą. Skiriasi žmogaus ir šuns regėjo laukas: žmogaus jis yra apvalus, o šuns – ovalus, lyg ištemptas į šonus ir dėl šios priežasties gerokai didesnis nei žmogaus. Šuns regėjimo lauko dydis priklauso nuo jo kaukolės formos ir akių išsidėstymo: plačiasnukių ir trumpanosių šunų regėjimo laukas yra ribotas, o, tarkim, siaurasnukių ir ilganosių medžioklinių šunų – platus.

Kuris pojūtis svarbesnis?

Dažnas galvojame, kad šunims svarbesnė uoslė nei regėjimas. Tačiau užmirštama klausa. Kuris iš tų pojūčių svarbesnis, priklauso nuo veislės: jei šuns ausys stačios, jam svarbiausia klausa, jei nuleistos – uoslė. Tokiu atveju regėjimas lieka antroje, o kartais net ir trečioje vietoje (šunys net neatpažįsta savęs veidrodyje). Ir tai nieko keista – jie daugiausia informacijos gauna iš klausos ir uoslės.

Nepaisant tokios šunų pojūčių hierarchijos, akys yra labai reikalingos keturkojui augintiniui ir reikalauja mūsų dėmesio, pastabumo, kad nepražiopsotume tiek paprastos, tiek klastingos, atimančios regėjimą, ligos. Apie tai ir kalbėjomės su žinomu Lietuvoje veterinarijos gydytoju oftalmologu E.Diržinausku.

Mažųjų veislių problema

Pasak specialisto, pastaraisiais metais, kai tapo populiarios mažų šunų veislės, jų atstovai tapo dažni oftalmologų pacientai. "Nors grifonai, Vakarų Škotijos baltieji bei Jorkšyro terjerai, čichuachua, rusų žaisliukai, mopsai, cvergpinčeriai labai skiriasi savo išvaizda, tačiau visi jie serga panašiomis ligomis. Aš, kaip veterinarijos gydytojas oftalmologas, kalbėsiu tik apie akių ligas.

Yra tokių keturkojų augintinių šeimininkų, kurie galvoja, kad ašarotos šunelio akys, šlapi nuo ašarų ar kitokios spalvos išskyrų ratilai po akimis ar jų takeliai abipus nosies – paprasčiausias akių uždegimas, gydomas įprastais tokiais atvejais lašais. Tačiau anksčiau minėti požymiai gali reikšti ir rimtesnes nei konjunktyvitas ligas", – įsitikinęs E.Diržinauskas.

Grožio įtaka akims

Pasak gydytojo, nustačius, kad akių paraudimas ir niežėjimas nėra kokios nors rimtos akių ligos išdava, tokius negalavimus galima gydyti paprasčiausiais akių lašais, esant lengvesnei negalavimų formai, galėtų pakakti ir dirbtinIų ašarų, lašinamų į akis kelis kartus per dieną. Tačiau iš pažiūros menki akių negalavimai, kaip dar kartą pabrėžė veterinarijos gydytojas, kartais gali signalizuoti apie rimtas akių ligas.

"Grynaveisliai maži šunys kenčia nuo akių ligų todėl, kad, kuriant šias veisles, buvo siekiama plauko, ausų, snukučio, nosies, akių grožio, negalvojant apie tai, kokią įtaką tas dirbtinai sukurtas grožis turės keturkojo mažylio sveikatai, o šiuo konkrečiu atveju – akims", – sakė pašnekovas.

Ką reiškia užmerkta akis?

Nedelsiant į gydytoją reikėtų kreiptis pastebėjus, kad šuo vaikšto užmerkęs vieną akį, nes tai byloja apie akies skausmą. O štai nustatyti jo priežastį – specialisto užduotis. Tokia užmerkta akis paprastai būna traiškanota, tekanti. Tai nuolat dirginamos ragenos padarinys.



NAUJAUSI KOMENTARAI

NIJOLĖ DUBRAUSKIENĖ

NIJOLĖ DUBRAUSKIENĖ portretas
mūsų katytei velka kaip plėvele abi akis. lašinom vaistukus su antibiotikais , bet mažai tepadėjo.

Janina

Janina portretas
Turiu šarpeju jo akites velka balta pleve be operacijos ar yra kokios priemones
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių