8. ILONA ALDAKAUSKIENĖ – Kauno klinikų Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė, viena iš medikų, kurių pastangomis išgyveno mažiausia šalies naujagimė – 350 g mergytė. Gydytoja su kolegomis yra padėjusi daugybei anksčiau laiko šį pasaulį išvydusių mažylių, kad šie kabintųsi į gyvenimą ir augtų kuo sveikesni.
"Medicinos studijos truko dešimt metų, profesinę patirtį kaupiu jau beveik du dešimtmečius. Sukaupiau daug žinių, patirties. Tai galiu naudoti ir naudoju kasdien padėdama labai sunkiai sergantiems naujagimiams. Nieko negali būti prasmingesnio už išgelbėtą gyvybę", – kalbėjo I.Aldakauskienė.
Dar mokydamasi pradinėje mokykloje žinojo, kad taps gydytoja. Visada norėjo dirbti su vaikais, tad save atrado naujagimių medicinos srityje. "Turbūt spinduliavau noru dirbti ten, kur sunku ir intensyvu, nes pasiūlymą po rezidentūros likti dirbti Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje gavau rezidentūrai vos įpusėjus. Džiaugiuosi, kad gyvenimas susiklostė taip, kad esu ten, kur esu, ir dirbu šį darbą. Net sunkiausiomis akimirkomis galvoju, kad pasirinkimas buvo teisingas", – neabejoja medikė.
Savo darbo ji nekeistų į jokį kitą, nors dirbant su labai sunkiai sergančiais naujagimiais sunkių momentų yra labai daug.
Dirbdama gydytoja, aš suprantu, kad negaliu palūžti su kiekvienu mirusiu naujagimiu, privalau išlikti ir dirbti toliau kitų labui.
"Sunkiausia, be abejo, yra mūsų mažųjų pacientų mirtys. Sunku ir pačiai priimti netektį, nes supranti, kad nuveiktas darbas nedavė norimo rezultato. Negano to, privalai padėti su netektimi susitaikyti paciento šeimai. Nepaisant didelės patirties, prie mirties negalima priprasti ir su ja susitaikyti kiekvieną kartą tenka naujai. Dirbdama gydytoja, aš suprantu, kad negaliu palūžti su kiekvienu mirusiu naujagimiu, privalau išlikti ir dirbti toliau kitų labui", – kalbėjo I.Aldakauskienė.
Visą nuovargį ir patirtas skaudžias emocijas tarsi nuplauna akimirkos, kai vaikai ima stiprėti, sveikti, kai jiems jau nebereikia priežiūros stacionare, viską atperka šypsenos tėvų akyse ir paaugusių buvusių pacientų vizitai, patvirtinantys, kad jiems viskas gerai.
13. KRISTINA KRASKO – Kauno hospiso namų direktorė, kurios vadovaujama įstaiga neatlygintinai teikia medicininę, psichologinę, juridinę ir kitokią pagalbą nebepagydomiems ligoniams ir jų artimiesiems jų pačių namuose.
Trijų vaikų mama pasakojo, kad dalyvauti socialiniame projekte "Metų kaunietė 2019" sutiko tam, kad galėtų atstovauti Kauno hospiso namų bendruomenei. Paliatyviosios pagalbos organizacija nemokamai padeda sunkiai sergantiems nebepagydoma liga ir mirštantiems pacientams bei jų artimiesiems.
"Dėkoju savo vyrui Dariui už mūsų šeimą ir už galimybę užsiimti veikla, kuri, mano manymu, yra labai reikalinga mūsų miestui", – dėkojo moteris. Hospiso savanore ji tapo, kai augindama vyresnėlius įgijo švietimo lyderystės magistro laipsnį ir ėmė ieškoti veiklos, kur galėtų save realizuoti.
Vėliau Kauno hospiso namuose pradėjo darbuotis jau kaip savanorių koordinatorė, o paskui – ir kaip direktorė.
"Pacientus namuose lanko medicinos komanda, tačiau kaip gryno oro gurkšnio pacientams reikia bendravimo, terapijų, susitikimų, o artimiesiems – atokvėpio, šiems darbams yra pasirengę daugiau negu 100 savanorių", – pasakojo K.Krasko.
Anot jos, didžiausias iššūkis ir darbuotojams, ir savanoriams – pažadinti žmoguje gailestingumą, norą padėti kitam. "Kiekvienam iš mūsų turėtų rūpėti ne tik mūsų artimasis, bet ir šalia esantis žmogus. Nuolat keliu klausimą sau: ką šiandien nuveikiau ne dėl savęs ar sau, bet ką dėl kito žmogaus", – teigė K.Krasko.
Į Kauno hospiso namus kreipiasi pacientai ar jų artimieji, ieškodami pagalbos, supratimo, žmoniškumo, tai jie čia ir randa.
Nuolat keliu klausimą sau: ką šiandien nuveikiau ne dėl savęs ar sau, bet ką dėl kito žmogaus.
"Dalyvavimas "Metų kaunietė 2019" projekte yra svarbus ne tik man kaip moteriai, bet ir visai Kauno hospiso namų bendruomenei. Tai dar viena proga ir galimybė garsiai papasakoti apie mūsų namus, namų bendruomenę, apie kylančias problemas. Ieškoti pritarimo mūsų veiklai tarp valdžios atstovų. Tai ir galimybė, kad dar daugiau Kauno miesto žmonių išgirs apie hospisą jų mieste, dar daugiau žmonių sužinos, kur galima kreiptis ištikus tokiai bėdai, ir kad jie neliks vieni su savo rūpesčiais", - dėstė kaunietė.
K.Krasko akcentavo, kad visi galime prisidėti, kad kiekvienas kenčiantis žmogus oriai gyventų savo namuose iki pat mirties.
Į kitą etapą pateks dešimt daugiausiai skaitytojų palaikymo sulaukusios dalyvės.
Už 20-tuko dalyves balsuoti kviečiame iki vasario 10 d.
Balsuoti galite:
DIENRAŠTIS: išsikirptą ir užpildytą specialų kuponą siųsti adresu: Metų kaunietė, "Kauno dienos" laikraščio redakcija, I.Kanto g. 18, 44296 Kaunas, arba įmesti į specialias balsavimo dėžes redakcijos skyriuje. 1 kuponas = 10 taškų.
SMS: trumpąją žinutę (Lietuvoje) siųsti numeriu 1398 su tekstu "MKN XX". XX – kandidatės numeris, esantis prie jos profilio portale. SMS kaina – 1 Eur. 1 SMS = 10 taškų.
PORTALAS: kauno.diena.lt rubrikoje "Metų kaunietė". Portale galima balsuoti vieną kartą per parą iš vieno IP adreso. Vienas balsavimas internetu prilygsta vienam balsui.
Vieną pretendentę į finalinį šešetuką deleguos speciali komisija. Likusios pretendentės bus išrinktos susumavus balsavimo taškus.
Iki vasario 10 d. 12 val. balsuodami išrinksite dešimt šio titulo verčiausių kauniečių.
Vasario 12 d. paskelbsime dešimtuką.
Vasario 18 d. paskelbsime finalinį pretendenčių šešetuką.
Nuo vasario 18 d. iki kovo 3 d. 12 val. balsuodami iš šešių finalininkių rinksite Metų kaunietę.
Kovo 4–5 d. susumuosime rezultatus.
Kovo 6 d. Metų kaunietę paskelbsime šventiniame renginyje.
Renginį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Rinkimų „Metų kaunietė“ mecenatas: „Vikonda“ (valdybos pirmininkė Jolanta Blažytė).
Pagrindinis rėmėjas: „Kauno tiltai“, "Bosca" (be alkoholio).
Renginio automobilis: naujasis "Peugeot 2008".
Rėmėjai: „Volfas Engelman Nealkoholinis“, „Denticija“, SDG.
Partneriai: „Clinic / DPC“, „East Island“, „Jaukūs namai“.
Naujausi komentarai