Pereiti į pagrindinį turinį

Pavojaus signalai: padaugėjo sergančiųjų toksokaroze

2015-08-26 13:08
DMN inf.
Pavojaus signalai: padaugėjo sergančiųjų toksokaroze
Pavojaus signalai: padaugėjo sergančiųjų toksokaroze / Roko Medonio nuotr.

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis šiais metais toksakaroze susirgo 23 Kauno apskrities gyventojai. Tai yra penktadaliu daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Daugiausia susirgusiųjų toksokaroze registruota Kauno mieste – 11 atvejų, po keturis – Kauno ir Kėdainių r., po vieną – Prienų ir Jonavos r. bei du – Kaišiadorių r. Beveik visi susirgusieji – vaikai (22 atvejai), iš jų daugiausia 1-6 metų amžiaus (15 atvejų).

Atlikus židinių epidemiologinius tyrimus nustatyta, kad apie 80 proc. susirgusiųjų užsikrėtė namų aplinkoje, nuo kontakto su gyvūnu, o gerėjant kirmėlių sukeliamų susirgimų diagnostikai, aktyviau išaiškinami ir diagnozuojami šių ligų atvejai.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė primena, kad toksokarozė – tai yra zoonozė (gyvūnų perduodama liga), kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių toksokarų Toxocara canis (apvalioji šunų kirmėlė) ir rečiau Toxocara cati arba Toxocara mystax (apvalioji kačių kirmėlė) lervos.

Ligą platina sergantys šunys ir katės

Toksokarozę platina tik sergantys šunys ir katės. Toksokarais (apvaliosiomis kirmėlėmis) užsikrėtę yra nuo 2 iki 90 proc. mažų 5-6 sav. šuniukų ir apie 20 proc. suaugusiųjų šunų, tuo tarpu kačių 30-60 proc.

Sergančių gyvūnų organizme suaugusi toksokarų patelė per parą išskiria apie 200 tūkst. kiaušinėlių, kurie nesubrendę su gyvūno išmatomis patenka į aplinką. Esant palankioms sąlygoms – oro temperatūrai pakilus iki +10 °C – jie pradeda vystytis dirvožemyje. Patys gyvūnai šiais kirmėlėmis (helmintais) užsikrečia prariję subrendusius toksokarų kiaušinius, esančius aplinkoje, per patelės pieną, per užsikrėtusius graužikus ir kt.

Užsikrečiama ir nesilaikant higienos

Žmogus toksokaroze užsikrečia subrendusiems kirmėlių kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą. Taigi, žmogus užsikrečia nuo nešvarių, žemėtų rankų, pvz., vaikai – žaisdami smėlio dėžėse, žaliosiose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų, valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves. Žmogus tiesiogiai nuo gyvūno užsikrėsti negali, nes toksokarų kiaušinėliai iš šuns ar katės žarnyno pakliuvę į aplinką būtinai turi pereiti vystymosi dirvožemyje etapą, kad subręstų, tačiau augintiniai gali pernešti subrendusius toksokarų kiaušinėlius, kurie patenka ant jų kailio ar liežuvio.

Žmogus nuo žmogaus toksokaroze neužsikrečia. Dažniausiai šia liga serga vaikai iki 7 metų amžiaus, kurie neturi reikiamų higieninių įgūdžių.

Dažniausiai pažeidžia plaučius

Per burną patekus toksokarų kiaušinėlių, ligos slaptasis periodas iki pirmųjų ligos požymių gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Pagrindiniai ligos simptomai: pasikartojantis karščiavimas, sausas kosulys, pasdidėjusios kepenys, įvairūs odos pažeidimai, bendras silpnumas, apetito stoka.

Žmogaus organizmas toksokarozės lervoms vystytis ir daugintis netinkamas, bet jeigu lerva praryjama, iš kiaušinėlio išsiskyrusi lerva nežūna, tačiau negali subręsti, todėl ieškodama palankesnės sau aplinkos migruoja po visą organizmą ir gali sukelti grėsmę žmogaus gyvybei, pažeisdama tam tikrus jo organus. Dažniausia migruojanti lerva atsiduria plaučiuose, audiniuose tarp bronchų ar po oda, kartais atsiduria kepenyse, žarnyne, skydliaukėje, akių audiniuose ar kitur.

Žmonėms diagnozuoti toksokarozę yra sunku, nes ligos simptomai yra labai panašūs į daugelio kitų ligų simptomus. Kadangi toksokarų lervos neturi pastovios lokalizacijos organizme, įtarus ligą atliekami serologiniai tyrimai iš kraujo serumo imunofermentinės analizės metodu. Diagnozės patvirtinimui atliekama biopsija ir mikroskopuojant mėginius ieškoma lervų.

Vaikų patikra dėl kirmėlių

Specialistai primena, kad prieš pradedant lankyti vaikų darželį ar pradinę mokyklą, arba keičiant ugdymo įstaigą, ikimokylinio amžiaus vaikai ir būsimi ar esami moksleiviai turi atlikti profilaktinį sveikatos patikrinimą, kurio metu tyrimų skaičius dėl užkrečiamųjų ligų ir būklių dar pailgėja. Naujas kolektyvo narys turi būti patikrinamas dėl kirmėlių, atliekant nuograndų ir išmatų tyrimus. Tikėtina, kad mažų vaikų rankų plovimo įgūdžiai gali būti dar nepakankamai susiformavę arba nepakankami, todėl šie tyrimai padės laiku diagnozuoti klastingą ligą ir tuo pačiu apsaugoti ir kitus kolektyvo narius nuo kirmėlių sukeliamų susirgimų.

Kaip išvengti susirgimo toksokaroze?

• Laikytis asmens higienos: atidžiai tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgį, pažaidus su šuniu ar kate.

• Nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių, negerti ir nenaudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti atvirų telkinių vandens.

• Reguliariai gydyti (dehelmintizuoti) šunis ir kates nuo kirminų.

• Neleisti šunims laižyti veido, indų, iš kurių valgoma.

• Pasivaikščiojimo metu surinkti augintinio išmatas į maišelius ir išmesti į konteinerius.

• Nežaisti su svetimomis katėmis, šunimis, ypač valkataujančiais gyvūnais.

• Nenaudojamas vaikų smėlio dėžės laikyti uždengtas. Svarbu smėlį pakeisti kiekvienais metais ir nuolat jį perkasti. Neleisti vaikams žaisti smėlio dėžėse, kuriose smėlis nekeičiamas. Smėlio dėžes rekomenduojama įrengti saulėtose vietose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų