Nors Kauno savivaldybė jau ne vienus metus pažeidžia Viešųjų pirkimų įstatymą, pastarosios Viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėjas Raimondas Mačikėnas savo kaltės neįžvelgia ir tikina, kad ne jis dirba blogai, o įstatymas yra blogas.
Aiškus reikalavimas
2013-aisiais Kauno savivaldybė nepirko jokių prekių ar paslaugų iš socialinių įmonių, nors to reikalauja Viešųjų pirkimų įstatymas. Pernai įvykdytų tokių pirkimų vertė – vos 21,7 tūkst. eurų arba 0,2 proc. bendros Kauno miesto savivaldybės administracijos vykdytų supaprastintų viešųjų pirkimų vertės. O turėtų būti ne mažiau kaip 5 proc. Tokią informaciją patvirtino Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė, remdamasi šiai tarnybai savivaldybės pateiktomis ataskaitomis.
"Tarnyba 2013 m. yra atkreipusi perkančiųjų organizacijų dėmesį į Viešųjų pirkimų įstatymo 91 straipsnyje nustatytos pareigos privalomumą ir visas perkančiąsias organizacijas ragino pakoreguoti planuojamų atlikti viešųjų pirkimų suvestines", – priminė V.Šmaižytė.
Anot jos, išimtys daromos tik tada, kai siekiama racionaliai panaudoti lėšas ir užtikrinti konkurenciją.
Reikalauja ne šiaip sau
Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimas ne mažiau kaip 5 proc. visų supaprastintų pirkimų vertės atlikti iš socialinių įmonių sugalvotas siekiant skatinti remtinų asmenų integravimąsi į darbo rinką. Vadinamosiose socialinėse įmonėse dirba neįgalieji, nuteistieji, įvairių sveikatos problemų turintys asmenys.
Išimtys daromos tais atvejais, kai perkančiajai organizacijai reikalingų prekių šios įmonės negamina, paslaugų neteikia ir darbų neatlieka.
"Perkančiosios organizacijos pačios formuoja savo viešųjų pirkimų poreikį, mato, ar socialinių įmonių siūlomos prekės ir paslaugos dažnai šį poreikį atitinka", – pridūrė VPT atstovė.
Kalti visi kiti?
"Reikalavimas yra aiškus ir suprantamas, bet nėra taip lengva pirkti iš socialinių įmonių. Iš principo, šitas įstatymo straipsnis nėra idealus. Milijoną kartų šnekėjomės su Viešųjų pirkimų tarnybos žmonėmis. Visi pripažįsta, kad problema egzistuoja", – aiškino savivaldybės Viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėjas R.Mačikėnas, paprašytas pakomentuoti, kodėl Kauno savivaldybė nesilaiko Viešųjų pirkimų įstatymo.
"Mes nuolat ieškome tokių galimybių. Iš tokių įmonių nuolat yra perkama vaizdo stebėjimo paslauga – šią paslaugą atlieka žmonės, kurie stebi Kauno stebėjimo kamerų fiksuojamą vaizdą. Yra daugiau panašių pirkimų, pavyzdžiui, sudaryta sutartis dėl valymo paslaugų", – bandė teisintis Viešųjų pirkimų specialistas, tačiau negalėjo paaiškinti, kodėl 2013 m. savivaldybė iš viso ignoravo Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimą ir visai nieko nepirko iš socialinių įmonių.
"Yra keli pagrindiniai dalykai, kurie stabdo visą šitą procesą: paslaugų kokybė, nes labai mažai kvalifikuotų žmonių, ir sutarčių vykdymo kontrolė bei paslaugų kaina. Dėl šitų priežasčių ir nesiseka, bet mes ieškome ir stengiamės. Pernai smarkiai pagerėjo reikalai kompiuterinių programų tvarkymo srityje. Tai teikia vilties", – aiškino R.Mačikėnas.
Jis užsiėmė, kad savivaldybė pirko valymo paslaugas iš socialinės įmonės, bet dėl prastos paslaugų kokybės esą buvo neįmanoma dirbti. "Pernai vykdytas stelažų pirkimas iš socialinės įmonės, t.y. kalėjimo. Pirkimas buvo labai sunkus, nes pats pasiūlymo parengimas jiems buvo neįkandamas. Kiek įmanoma, sumažinome dokumentų skaičių, formas su pavyzdžiais duodame, deja, jiems užpildyti vis nesisekė", – ieškojo, kam suversti kaltę R.Mačikėnas.
Gresia piniginė bauda
"Viešųjų pirkimų tarnyba atkreipia dėmesį, jeigu perkančioji organizacija nevykdo Viešųjų pirkimų įstatymo 91 str. reikalavimų pirkti iš socialinių įmonių ir neturi pagrįstų motyvų, tai jos vadovui gali būti skiriama bauda arba įspėjimas", – perspėja VPT atstovė V.Šmaižytė.
Pernai lapkritį beveik 73 eurų bauda buvo skirta Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorei Juditai Simonavičiūtei už viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimus. Vienas iš pažeidimų – 2013 m. Klaipėdos miesto savivaldybės administracija iš socialinių įmonių atliko 0,85 proc. pirkimų nuo bendros supaprastintų pirkimų sudarytų sutarčių vertės.
VPT nustatė, kad Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, vykdydama supaprastintus pirkimus, iš socialinių įmonių galėjo įsigyti prekių, paslaugų ar darbų maždaug už 3,655 mln. eurų arba apie 22 proc. nuo visų per 2013 m. atliktų supaprastintų pirkimų vertės. Kaip teigia VPT atstovė, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorė baudą sumokėjo.
VPT atstovė V.Šmaižytė neslepia, kad reikalavimo pirkti iš socialinių įmonių nesilaiko ir daugiau savivaldybių. "Pernai VPT nubaudė penkias perkančiąsias organizacijas, iš viso – 43 žmones. Palyginti su tuo, kiek nustatome pažeidimų, tai nėra daug", – pripažino VPT atstovė.
VPT turimais 2014 m. duomenimis, iš socialinių įmonių pirko vos 19 proc. pernykštes viešųjų pirkimų ataskaitas pateikusių perkančiųjų organizacijų, kurios privalo tai daryti.
Pirmauja darydami išimtis
Stebina ir VPT turima informacija apie Kauno savivaldybės vidaus sandorius, kai pirkimai vykdomi neskelbiant viešųjų pirkimų konkursų.
2013 m. pagal tokių sandorių vertę Kauno savivaldybė nusileido tik "Lietuvos geležinkeliams" – be viešųjų pirkimų konkursų įvykdė pirkimų už beveik 3,9 mln. eurų. Pernai pagal šiuos rodiklius Kauno savivaldybė šoktelėjo į pirmą poziciją – vien per 2014 m. pirmąjį pusmetį sudarė vidaus sandorių beveik už 18 mln. eurų.
Dėl to R.Mačikėnas jau turėjo aiškintis savivaldybės tarybos Kontrolės komitetui, tačiau ir šioje situacijoje savo kaltės visiškai neįžvelgia.
"Šitas klausimas tikrai ne man. Aš vidaus sandorių nesudarau ir jų neinicijuoju", – pareiškė R.Mačikėnas.
Jis bandė aiškinti, kad ilgalaikių sutarčių vienų metų kaina dauginama iš metų skaičiaus, todėl tie skaičiai ataskaitose esą atrodo įspūdingai.
"Mes nieko naujo nesugalvojome: kapų priežiūra, sutartys su švarą palaikančia įmone. Tarp savivaldybių mes neišsiskiriame niekuo, mes nesame kokie nors išsišokėliai, bet tie klausimai ne man. Tai nėra viešųjų pirkimų objektas, kaip tik – išimtis, kad tai daroma be viešųjų pirkimų. Mes rašome ataskaitas ir duomenis turiu, bet niekaip nesu susijęs su šita istorija", – kartojo Viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėjas.
VPT laikosi nuostatos, kad perkančiosios organizacijos, siekdamos racionaliai naudoti lėšas ir užtikrinti tiekėjų konkurenciją, turėtų spręsti klausimą dėl prekių, paslaugų ar darbų pirkimo skelbiant viešuosius pirkimus.
Valdininkai buvo neteisūs
"Kauno diena" rašė apie viešąjį pirkimą,sukėlusį abejonių, kai savivaldybė ieškojo, kas parengtų studiją, numatančią, kaip Kauno mieste turėtų būti vykdoma medicinos paslaugų plėtra per artimiausią dešimtmetį. Savivaldybės viešųjų pirkimų specialistai nusprendė, kad geriausiai tai galės padaryti bendrovė "Eurotela", kuri, kaip spėjama, nieko panašaus nėra dariusi, o savo kvalifikaciją grindė abejotinomis sutartimis iš Baltarusijos.
Konkurentų klastą ir savivaldybės darbuotojų aplaidumą arba gudravimą įžvelgęs kitas konkurso dalyvis "Eurointegracijos projektai" atsimušė tarsi į sieną – savivaldybė atsisakė supažindinti su laimėtojo kvalifikaciją įrodančiais dokumentais, nes pati "Eurotela" tai pažymėjo konfidencialumo žyma, nors pats R.Mačikėnas "Kauno dienai" pripažino, kad "Eurotelos" pasiūlymas galėjo neatitikti reikalavimų, nes visų dokumentų jam pavaldūs tarnautojai netikrino – esą kreiptis į Baltarusiją buvo pernelyg sudėtinga.
"Eurointegracijos projektams" beliko vienas kelias – kreiptis į teismą. Kauno apygardos teismas įpareigojo savivaldybę taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdyti viešųjų pirkimų procedūras, kol šios istorijos neišnagrinės teismas.
Galiausiai Kauno apygardos teismas nusprendė panaikinti savivaldybės administracijos Viešojo pirkimo komisijos sprendimą dėl pasiūlymų eilės sudarymo, laimėtojo paskelbimo ir pirkimo sutarties sudarymo. Savivaldybei taip pat nurodyta padengti bylinėjimosi išlaidas pirmos instancijos teisme.
Kauno apygardos teismas kiek anksčiau skyrė baudą savivaldybės administracijos direktoriui Dainiui Ratkeliui už tai, kad savivaldybė pažeidė Kauno apygardos teismo nutartį dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo – Viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėjas R.Mačikėnas suvaržymų nepaisė ir tęsė susirašinėjimą su konkurso dalyviais.
Naujausi komentarai