Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno valdžia brangesnė net už Vilniaus (tušinukams, kurui, telefonui – 450 eurų)

2016-05-04 09:10

Nors miesto tarybos nario darbas yra laikomas visuomenine veikla, Kauno politikai savęs neskriaudžia – gauna didžiausias Lietuvoje išmokas kanceliarinėms, transporto, interneto ir kitoms, su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms padengti.

Kauno valdžia brangesnė net už Vilniaus (tušinukams, kurui, telefonui – 450 eurų)
Kauno valdžia brangesnė net už Vilniaus (tušinukams, kurui, telefonui – 450 eurų) / Tomo Raginos nuotr.

Minimalios algos nepakaktų

"Tarybos nariai gauna kas mėnesį apie 450 eurų kanceliarinėms ir kitoms prekėms, jei lanko posėdžius. Už jas atsiskaito pasibaigus ketvirčiui iki kito mėnesio 5 d. pagal tarybos veiklos reglamentą. Atsiskaito visi, panaudoja visus gautus pinigus. Pagal reglamentą tarybos nariai patys atsako už dokumentų teisingumą", – informavo savivaldybės Centrinis apskaitos skyrius.

Net 100 eurų didesnė už minimalią algą Lietuvoje išmoka tušinukams ir popieriui pirkti, telefono pokalbiams ir interneto paslaugoms apmokėti, transporto išlaidoms padengti išties nemaža. Juolab kad kai kuriais dalykais miesto politikai gali pasinaudoti ir pačioje savivaldybėje. Bet ir tai dar ne viskas. Už darbą komitetuose, komisijose, darbo grupėse ir tarybos posėdžiuose mokama atskirai. "Sekretoriate pildomi tabeliai. Valandos apmokamos pagal vidutinį statistinį einamo mėnesio vidurkį, todėl vidutiniškai suskaičiuoti keblu. Kiekvieną mėnesį dirbama skirtingai. Vieni gauna apie 100 eurų, o kiti – vos 10 eurų", – paaiškino Centrinio apskaitos skyriaus vedėja Jolita Malcytė.

Paprastai miesto tarybos nariai dirba kitus darbus ir gauna už tai darbo užmokestį, o įstatymai įpareigoja darbovietę sudaryti sąlygas į miesto tarybą išrinktiems atstovams eiti šias pareigas. Kauno miesto taryboje yra 41 politikas.

Buvo susimažinę

Dar 2009-aisiais Kaunas viešai nuskambėjo kaip dosniausiai išmokas miesto tarybos nariams atseikėjanti savivaldybė. Tada Kauno miesto tarybos nariams kanceliarinėms ir kitoms išlaidoms kas mėnesį skirdavo daugiau kaip 1 700 litų – bene daugiausia Lietuvoje.

2010 m. patys politikai nubalsavo ir sutiko susimažinti pieštukams, telefono pokalbiams, transporto ir kitoms išlaidoms skirtas išmokas 423 litais – iki 1 270 litų kas mėnesį.

Tarybos veiklos reglamentas numato, kad išmokos mažėja, jeigu tarybos narys praleidžia daugiau kaip pusę posėdžių. Nors tarybos narių darbą reglamentuojantis dokumentas nuo pernai balandžio, kai prie miesto vairo stojo nauja valdžia, jau buvo koreguotas ne kartą, didžiausios Lietuvoje išmokos Kauno politikams, atrodo, netrukdo, ir sąžinės negraužia.

 

Kanceliarinėms ir kitoms reikmėms skirtų išmokų tarybos nariai gali ir atsisakyti, tačiau šią kadenciją tokių kilniai besielgiančių miesto politikų neatsirado. 2011–2015 m. į tarybą išrinkti Visvaldas ir Irena Matijošaičiai šių išmokų neėmė.

Imsis taupymo?

"Anksčiau palyginimų su kitomis savivaldybėmis nebuvau girdėjęs. Kaip radome tas išmokas, taip ir palikome. Čia gal tie skaičiai susiję ir su gyventojų skaičiumi, bet aišku, kad Kaune išmokos turėtų būti mažesnės negu Vilniaus taryboje", – paklaustas, kodėl Kauno politikai gauna didžiausias išmokas, svarstė Kauno meras V.Matijošaitis.

Jis priminė, kad praėjusią kadenciją su žmona buvo atsisakęs savivaldybės mokamų pinigų. "Dabar darbo reikalais važinėju savo automobiliu. Degalams tuos pinigus ir išleidžiu", – pridūrė miesto vadovas.

Pasiteiravus, kodėl Kauno miesto tarybos nariams atseikėjamos dosniausios išmokos, V.Matijošaitis pripažino, kad šį klausimą reikia peržiūrėti.

"Pažiūrėsime, manau, kad čia tikrai galime sutaupyti", – sakė meras.

Išleidžia viską

Savivaldybės Centrinis apskaitos skyrius priminė, kad 450 eurų mėnesinė išmoka politikams priklauso tik tada, jeigu jie dalyvauja ne mažiau kaip pusėje posėdžių. Dalyvavusiems mažiau kaip pusėje posėdžių be pateisinamos priežasties mokama 50 proc. mažesnė išmoka.

Kaip rodo statistika, balandį visuose posėdžiuose, kuriuose privalo, sudalyvavo tik 18 miesto tarybos narių iš 41. Pusę ir daugiau posėdžių praleido penki miesto politikai.

Pagal patvirtintą tvarką pinigai tarybos nariams į jų sąskaitas bankuose pervedami kiekvieną mėnesį iki 10 d. avansu. Pasibaigus ketvirčiui, lėšos pervedamos tik nustatyta tvarka atsiskaičiusiems už gautų lėšų panaudojimą tarybos nariams. Kaip sakė J.Malcytė, "tarybos narys atsiskaito savivaldybės administracijos Apskaitos skyriui už ketvirtį iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 5 d., o baigiantis tarybos kadencijai – iki jos pabaigos".

Jeigu politikas per ketvirtį neišnaudojo visos skirtos sumos, kitą ketvirtį šių pinigų naudoti negali, tačiau, regi, tokių atvejų nepasitaiko. Tarybos nario sąžinei paliekama atsakomybė už išlaidų ataskaitoje pateiktų duomenų tikslumą ir pagrįstumą.

Technikai neišlaidauja?

Pasidomėjome, ar tarybos nariai aprūpinami mobiliaisiais telefonais ir nešiojamaisiais kompiuteriais, kiek jų ir kada pastarąjį kartą pirkta už savivaldybės lėšas?

"Mobilieji telefonai skiriami mero pavaduotojams, komitetų ir komisijų pirmininkams, merui neskirtas. Pastarąjį kartą buvo pirkti "Samsung" telefonai", – paaiškino savivaldybės Aprūpinimo skyriaus vedėjas Alfonsas Jarušauskas.

"Nešiojamieji HP verslo klasės kompiuteriai tarybos nariams pirkti 2010 m. Šiuo metu juos turi iki 20 tarybos narių. Kiti naudojasi savais", – pridūrė E. paslaugų ir informacinių technologijų skyriaus vedėjas Vytautas Augonis.

Reprezentuoja skirtingai

"Kauno dienai" sunkiai sekėsi sužinoti, kiek Kauno savivaldybė skiria pinigų mero ir savivaldybės reprezentacinėms išlaidoms – atsakingi darbuotojai kone dvi dienas aiškinosi, kiek mokesčių mokėtojų lėšų atsieina savivaldybės reprezentaciniai reikalai.

"Kauno savivaldybei nustatytos reprezentacinės išlaidos iki 1,5 proc. biudžeto lėšų. Jos niekada neviršija šios ribos. Už jas atsiskaityti nereikia", – konstatavo J.Malcytė.

 

"2016 m. reprezentacinėms išlaidoms savivaldybės biudžete numatyta 125 tūkst. eurų. Faktinio išnaudojimo 2015 m. nėra kam suskaičiuoti, nes tos darbuotojos, kurios tai daro, kaip tyčia, arba serga, arba atostogauja", – e. laiške paaiškino Viešųjų ryšių skyrius.

Šiuo klausimu gerokai atviresnės Klaipėdos ir Šiaulių savivaldybės, informaciją pateikusios be ilgų pasiruošimų. "Mero fondas šiemet yra 12 800 eurų ir nesiekia maksimalios sumos, kurią leidžia įstatymas. Ir pernai, ir šių metų pirmąjį ketvirtį jau liko nepanaudotų lėšų", – paaiškino Klaipėdos miesto tarybos sekretorius Modestas Vitkus.

Šiaulių savivaldybės tarybos sekretorius Algirdas Lapinskas informavo, kad mero reprezentaciniam fondui šiemet numatyta 14 492 eurų. Kiek tam skiria Vilniaus valdžia, sužinoti nepavyko.


Didžiosios savivaldybės savo vienam tarybos nariui per mėnesį kanceliarinėms ir kitoms išlaidoms skiria:

Vilnius – apie 300 eurų

Kaunas – apie 450 eurų

Klaipėda – iki 300 eurų

Šiauliai – iki 190 eurų

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų