„Metų kauniečiai“: pristatome pretendentę į „Metų kaunietės“ titulą Aušrą Lukošiūtę-Urbonienę Pereiti į pagrindinį turinį

„Metų kauniečiai“: pristatome pretendentę į „Metų kaunietės“ titulą Aušrą Lukošiūtę-Urbonienę

2025-02-19 12:56 diena.lt inf.

Vaikų chirurgė doc. dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė vaikus pažįsta geriau nei bet kas kitas. Jos akių žvilgsnis, šypsena ir balso tembras greit ištirpdo mažųjų pacientų baimę ir tėvų nerimą.

01. AUŠRA LUKOŠIŪTĖ-URBONIENĖ: vaikų chirurgė, Kauno klinikų Vaikų chirurgijos skyriaus vadovė.
01. AUŠRA LUKOŠIŪTĖ-URBONIENĖ: vaikų chirurgė, Kauno klinikų Vaikų chirurgijos skyriaus vadovė. / Justinos Lasauskaitės, asmeninio archyvo nuotr.

01. AUŠRA LUKOŠIŪTĖ-URBONIENĖ: vaikų chirurgė, Kauno klinikų Vaikų chirurgijos skyriaus vadovė.

Netikėtas posūkis

Kauno klinikose vaikų chirurgės doc. dr. A. Lukošiūtės-Urbonienės kabineto duris užvėrė besišypsanti mama su dukra. Atrodo, kad jų veiduose kur kas daugiau ramybės nei prieš užeinant į vidų.

„Buvome pas savo mylimą daktarę. Viskas gerai“, – vildamasi, kad apsilankyti gydymo įstaigoje greitai nereikės, moteris su mergaite sparčiai tolo išėjimo link.

Išlydėjus mažąją paciente, į viršų kilo ir Aušros lūpų kampučiai. Daugiau nei dešimtį metų vaikų chirurge dirbanti, pastaruosius dvejus metus Vaikų chirurgijos skyriui vadovaujanti moteris neslėpė, kad darbo su vaikais nekeistų į suaugusiųjų gydymą. Nors galimybę dirbti su jais ir turėjo. Mokydamasi vidurinėje, tiksliukė Aušra apie mediciną nesvarstė. Viskas esą pasikeitė dvyliktoje klasėje, kai biologija ir žmogaus sandara pasidarė įdomiau nei matematika ir skaičiai.

„Vis dėlto po vidurinės baigimo, stodama, pirmuoju numeriu įrašiau matematiką, o antruoju – mediciną. Po savaitės apsigalvojau ir apkeičiau vietomis“, – paklausta, ar pasirinkimas buvo asmeninis sprendimas, ar šeimos tradicijų tąsa, doc. dr. A. Lukošiūtė-Urbonienė pakraipė galvą.

Vienintelė šios profesijos atstovė šeimoje – močiutė, dirbusi kaimo felčere. Mažoji Aušrelė ne sykį kartu su ja lankė pacientus, keliavo į medicinos punktą.

„Kodėl vaikų chirurgija?“ – rezidentūros metais susipažinusi su suaugusiųjų chirurgija, savo pašaukimą medikė tikino pajutusi studijuodama Suomijoje. Po vaikų chirurgijos ciklo Aušrai neliko abejonių.

Darbas ir su tėvais

Nors pasirinko ne matematiką, o mediciną, skaičiai Aušrą vis dar lydi. Kasmet Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikoje suskaičiuojama apie 4 tūkst. operacijų – nuo paprastesnių, atliekamų Dienos chirurgijos skyriuje, iki inkstų transplantacijų, onkologinių, įgimtų apsigimimų ar traumų operacijų. Maždaug 60 proc. jų yra planinės, kitos atliekamos skubos tvarka. Ant operacinio stalo gulasi ir be kelių minučių aštuoniolikmečiai, ir anksčiau laiko pasaulį pasveikinę, vos kelių šimtų gramų kūdikiai.

„Esame atlikę operacijų, kai vaisius dar gimdoje“, –  medicinai nepaliaujamai keičiantis, modernėjant ir tobulėjant, prioritetai, anot vienos iš „Metų kaunietė 2024“ kandidatės, lieka tie patys.

Svarbiausia – vaiko sveikata. Todėl kiekvienu atveju gydytoja nuodugniai renka informaciją, jei reikia, tariasi su kolegomis, kad būtų išaiškinta ligos priežastis, nustatyta tiksli diagnozė ir kuo greičiau paskirtas gydymas. Aušra žino – ji neturi teisės klysti. Žino ir tai, kad, gyvenimą paaukojus žmonėms, darbas neatrodo sunkus, o su vaikais jis dar ir žaismingas.

„Jei vaikas pasveiko, jo nerasi ant lovos. Greičiau jau po ja arba žaidimų kambaryje“, – doc. dr. A.Lukošiūnaitė-Urbonienė džiaugėsi, kad jos vadovaujamame skyriuje sukurta aplinka primena didelę žaidimų erdvę.

Jei vaikas pasveiko, jo nerasi ant lovos. Greičiau jau po ja arba žaidimų kambaryje.

Vaikams čia dalijami diplomai už pademonstruotą drąsą prieš tyrimus ar operacijas. Čia vyksta penktadieninės kino filmų peržiūros. Kartkartėmis čia užsuka klounai raudonomis nosimis. Iš knygelių puslapių nužengę pasakų personažai įsitaiso ant personalo chalatų ar lašelinių. Čia gydomi ne tik vaikai, bet ir žaislai.

„Kartu su visu Vaikų chirurgijos skyriaus kolektyvu nuolat ieškome būdų  padėti tiek tėvams, tiek mažiesiems mūsų pacientams. Nuo pirmųjų jų žingsnių ligoninėje stengiamės, kad vaikai patirtų kuo mažiau emocinio ir fizinio skausmo, kai tenka susidurti su medicininiu gydymu ir operacijomis“, – atsižvelgiant, kad tokiose situacijose vaikams ypač svarbu, kad tėvai būtų šalia, skyriuje, anot doc. dr. A. Lukošiūtės-Urbonienės, sudarytos sąlygos likti šalia vaiko tiek, kiek įmanoma. Tėvai gali palydėti savo atžalas iki pat operacinės, be to, suteikiama galimybė dalyvauti prižiūrint vaikus po operacijos.

Diena be plano

Nemaža dalis Aušros atliktų operacijų – sudėtingos, reikalauja ypatingo profesionalumo ir, žinoma, vidinės stiprybės. Ypač tais momentais, kai tėvams reikia pranešti apie sunkią vaiko ligą. Tai nelengva net ir labai patyrusiam gydytojui. To neįmanoma išmokti.

„Būna visaip“, – vaikų chirurgė neslėpė, kad džiaugsmas jos vadovaujamame skyriuje dvigubai didesnis, o skausmas smeigia tiek pat kartų aštriau.

Skauduliai taip greit neišbėlsta – dalį jų Aušra parsineša į namus ir dalijasi su suaugusiųjų chirurgu dirbančiu vyru. Tėvų ritmu neretai tenka gyventi ir vaikams.

„Šiandien pranešė apie kūdikį, kuris gimė su didele diafragmos išvarža. Kaip tik šiuo metu jį veža pas mus. Reikės operuoti. Vadinasi, teks galvoti dėl vaikų būrelių“, – doc. dr. A. Lukošiūtė-Urbonienė leido suprasti, kad diena, kuri kylant saulei atrodo suplanuota, dirbant chirurgo darbą gali susiklostyti visai kitaip. Mediko profesija – ir darbas, ir gyvenimo būdas? Į klausimą vaikų chirurgė atsakė be žodžių. O kaip atostogos?

„Kai savaitę neoperuoji, mintimis pavyksta atitrūkti nuo darbo“, – pokalbį baigė vaikų ir jų tėvų herojė baltu chalatu.

Balsuoti galite:

DIENRAŠTIS: iškirptą ir užpildyta specialų kuponą siųsti adresu: „Metų kauniečiai“, „Kauno dienos“ laikraščio redakcija, I. Kanto g. 18, 44296 Kaunas, arba įmesti į specialią balsavimo dėžę prenumeratos skyriuje I a. I kuponas = 10 balsų. Esant galimybei dienraščio iškarpas prašom į redakciją siųsti paštu.

SMS: trumpąją žinutę (Lietuvoje) siųsti numeriu 1679 su tekstu „MKA XX“. XX – kandidatės numeris, esantis prie jos profilio portale. SMS kaina – 1 Eur. 1 SMS = 10 balsų. Nuo vasario 24 d. iš vieno telefono numerio bus galima balsuoti vieną kartą per parą. Kiti balsai nebus įskaitomi.

PORTALAS: kaunodiena.lt rubrikoje „Metų kauniečiai“. Portale už vieną kandidatę galima balsuoti vieną kartą per parą iš vieno IP adreso. Vienas balsavimas internetu prilygsta vienam balsui.

Kovo 7 d. 12 val. balsavimas bus baigtas. „Metų kaunietę“ paskelbsime finaliniame renginyje kovo 12 d. 19 val.

Dienraštis „Kauno diena“ dėkoja projekto pagrindiniam rėmėjui „Kauno tiltai“, rėmėjams „Heiga group“, „Etapas group“, „Volfas Engelman nealkoholinis“, „MEGA“, „SDG“, partneriams „Ribas Jewellery“, „Baltic transline“, „Kauno miesto poliklinika“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra