Praėjo beveik savaitė, kai 24-iuose Kauno pseudobaruose uždrausta nuo 22 val prekiauti alkoholiu, tačiau "Kauno dienos" eksperimentas parodė, kad kai kurie verslininkai įžūliai ignoruoja miesto politikų sprendimą ir draudimo nepaiso.
Per anksti apsidžiaugė
Besidžiaugiantieji, kad, naktinėms girdykloms Kauno politikai apkarpė sparnus ir bus galima gyventi saugiau, turėtų sunerimti.
Į juodąjį sąrašą įtrauktų pseudobarų kaimynystėje gyvenantys kauniečiai atsikvėpė per anksti.
"Baras, esantis P.Lukšio g. 60, į šiuos draudimus nusispjovė ir toliau sėkmingai prekiauja. Ir džiaugiasi smarkiai pagausėjusiu klientų srautu. Įdomu, ar valdžia to nemato, o gal veikia pažintys?" – "Kauno dienai" rašė nusivylę gyventojai.
Išdavė ir kasos kvitą
Šiame bare trečiadienio vakarą apsilankė "Kauno dienos" žurnalistai. Atvykome jau po 22 val. Baras – tuštokas, ko nepasakysi apie jo lentynas. Šios nuo grindų iki lubų nukrautos alkoholiniais gėrimais.
"Ar parduosite išsinešti?" – tarpduryje užkalbinome parūkyti išsiruošusį pardavėją. Jis paslaugiai linktelėjo.
Vaikinas akimirksniu nėrė už prekystalio, užrakino grotas, kuriomis užtverta jo darbo vieta.
Pasakome į galvą šovusį alaus pavadinimą. "Vieną?" – mandagiai pasitikslino pardavėjas. Pasakęs kainą, jis palinko virš skaičiavimo mašinėlės. Netrukus ėmėsi darbo kasos aparatu. Tuoj ištiesė kasos kvitą. Butelį gavome neatidarytą.
Kasos kvite užfiksuota, kad alkoholio įsigijome 22.11 val.
Naujų nurodymų negavęs
Pardavėjas – vėl laisvas. Pagaliau išeina parūkyti. Prisistatėme, kas esame. Pasiteiravome, ar šio baro adresas – tikrai P.Lukšio g. 60. Vaikinas išpūsdamas dūmus linktelėjo.
Paklausdami, ar nėra girdėjęs apie ir šiam barui taikomą draudimą alkoholiu prekiauti po 22 val., pašnekovą šiek tiek sutrikdėme.
"Šeimininkė man nieko nesakė. Dabar man gresia nemalonumai?" – nedrąsiai pasiteiravo vaikinas.
Įsikalbėjome. Pardavėjas sakė girdėjęs, kad šeimininkė konsultuojasi su teisininkais ir rengiasi skųsti Kauno politikų nustatytą draudimą. Jis neslėpė, kad klientų antplūdžio sulaukia būtent po 22 val.
Į pokalbį įsitraukė vienintelis tuo metu bare buvęs klientas. "Bet juk čia niekas nesimuša, visi ramiai pagurkšnoja ir išsiskirsto. Aš pats geriu daug, bet retai. Kai šitas berniukas pasako, kad jau reikia eiti namo, klausau ir išeinu", – gerą baro reputaciją bandė kurti pagyvenęs kaunietis.
Viltingi rašteliai
Apvažiavome dar 14 iš atsitiktinai pasirinktų 24 barų, kurie užsitraukė politikų nemalonę. Užsukome į taškus M.Riomerio, Vaidoto, Kalantos, Šv.Gertrūdos, Varnių, Baltijos g., Žemaičių pl. Nė vienas, kai lankėmės vėlyvu metu, nebedirbo.
Nurodytos naujos darbo valandos – iki 22 val. – sutapo su valanda, nuo kurios jiems nebegalima prekiauti alkoholiu. Ant Žemaičių pl. esančio baro langų užklijuoti keli viltingi rašteliai, kad tokia tvarka ilgai nesitęs. Klientai informuojami, kad vėlų metą nedirbama laikinai.
Beje, nė prie vienos iš šių aplankytų girdyklų nestoviniavo nė vienas alkoholio pritrūkęs pilietis.
Draudimas negalioja?
Bendrovės "VKA paslaugos", kuriai priklauso baras P.Lukšio g. 60, vadovė Vaida Žigutienė nė nebandė įrodyti, kad laikosi draudimo.
"Tebeprekiaujame ir naktį. Neturime jokio noro patys žlugdyti savo verslo", – pareiškė verslininkė. Ji mano, kad draudimas bendrovei paprasčiausiai negalioja.
"Pagal Narkotikų ir alkoholio departamento nustatytą tvarką apie licencijos prekiauti alkoholiu ribojimą įmonę būtina informuoti raštu. Jokio rašto dar negavome", – aiškino V.Žigutienė.
Ji pasakojo savivaldybei pateikusi oficialų prašymą, kad ši suteiktų informaciją apie bendrovės, šiame bare pradėjusios veiklą vos prieš pusmetį, licencijos pakeitimus.
"Laukiame atsakymo. Jį turėdami spręsime, skųsti tarybos sprendimą teismui, ar ne", – pridūrė vadovė.
Vadina verslo žlugdymu
Draudimą prekiauti naktį verslininkė vadina verslo žlugdymu. "Vieni po darbo eina į restoranus. Kiti, kurių pajamos ten eiti neleidžia, galbūt užeina pasėdėti pas mus", – bandė aiškinti V.Žigutienė.
Ji įsitikinusi, kad į juodąjį sąrašą pakliuvo, nes neteisėtai pardavė vieną butelį alaus ir susimokėjo baudą. "Nežinau, ar galima bausti antrą kartą dėl to paties nusižengimo. Tai greičiausiai bandysime išsiaiškinti teisme", – svarstė bendrovės vadovė.
Pašnekovės žiniomis, policija taip pat yra gavusi skundą, kad žmonės šlapinasi šalia baro. "Tačiau tai yra ne mūsų problema. Maisto ir veterinarijos tarnyba mus tikrino dėl šio skundo ir nustatė, kad turime tualetą, jame niekam nedraudžiama lankytis", – akcentavo V.Žigutienė ir pridūrė, kad aplinką esą teršia benamiai, tad barui net ir užsidarius, netvarka neišnyks.
Asmeninių pranešimų nebus
Kauno miesto savivaldybės Teisės skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė "Kauno dienai" teigė, kad apie 24 barai naktį prekiauti alkoholiu negali nuo praėjusio sekmadienio.
"Šis tarybos sprendimas priskiriamas norminiams teisės aktams. Jis turi būti žinomas visiems nuo jo paskelbimo dienos, o įsigalioja kitą dieną po paskelbimo, – aiškino vedėja. – Kai pasikeičia koks nors įstatymas, niekam atskirai raštu nepranešama. Jis išspausdinamas, ir visi privalo žinoti."
Apie P.Lukšio g. esančiame bare vykstančią naktinę prekybą žinojo ir Kauno miesto savivaldybės Licencijų ir paslaugų skyriaus vedėja Rasa Irena Palevičienė.
Ji taip pat gavo iš gyventojo laišką. "Aš jį persiunčiau Tauriui Stauskiui (Viešosios tvarkos valdybos Prevencijos skyriaus viršininkui – aut. past.). Kartu pasiūliau apžiūrėti ir daugiau barų, ne tik šį", – sakė R.I.Palevičienė.
Vakar T.Stauskis nebuvo itin šnekus, tačiau pareiškė, kad policija "dirba ta linkme", kad barai paisytų jiems nustatyto draudimo. "Kai turėsime visą informaciją, tuomet ir galėsiu šia tema kalbėti", – žadėjo viršininkas.
Už alkoholinių gėrimų pardavimą nuo 22 val. iki 8 val. mažmeninės prekybos įmonėse be leidimo tai daryti gresia bauda nuo 500 iki 2 tūkst. litų, o už šių reikalavimų pažeidimą, padarytą pakartotinai per dvejus metus nuo baudos paskyrimo – iki 5 tūkst. litų.
Jau skundžia teismui
Netekusieji teisės alkoholiu prekiauti naktį Kauno verslininkai jau teikia skundus teismui. Kauno apygardos administracinio teismo atstovės Rūtos Norkienės žiniomis, penktadienį iki pietų gauti du skundai.
Vieną jų parašė Petro Rugio individuali įmonė "Broliai Juodvarniai", turinti tokio paties pavadinimo barą, kitą – UAB "Romovita", valdanti kavinę-barą "Žėrutis". Verslininkai teismo prašo panaikinti draudimą naktį prekiauti alkoholiu ir pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones. Jos bendrovėms leistų grįžti prie senos dienotvarkės.
R. Norkienė patvirtino, kad vienam barų – "Broliams Juodvarniams" – jau pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės.
Tiesa, naktį alkoholio jame kol kas nebus galima įsigyti. "Teismo sprendimą per septynias dienas dar galima apskųsti", – pastebėjo R.Norkienė.
Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Darius Ratkelis nesuabejojo: sprendimas bus apskųstas, vos tik savivaldybė apie jį bus oficialiai informuota. "Prašysime panaikinti laikinąsias apsaugos priemones. Kitaip mūsų nesuprastų miesto bendruomenė, prašiusi apriboti šių pseudobarų prekybą alkoholiu. Bet jeigu teismas galutinai nuspręs, kad barams prekiauti svaigalais tikslinga kiaurą parą, beliks tam paklusti", – kalbėjo administracijos direktorius.
D.Ratkelis spėjo, kad dėl savivaldybės draudimo į teismą kreipsis ir daugiau barų.
Komentarai
Andrius Kupčinskas, Kauno meras
Buvau susitikęs su policijos atstovais. Jie sakė, kad kontroliuoja situaciją. Ir šiandien (ketvirtadienį – aut. past.) duos pavedimą nuvažiuoti ir pasižiūrėti, kaip laikomasi draudimo. Buvau ir pats nuvažiavęs iki kelių taškų. Jie naktį nebeprekiauja. Tarybos priimti suvaržymai naktinėms girdykloms, policijai bet kokiu atveju tik padės mieste palaikyti tvarką. Mano nuomone, policija pajėgi užtikrinti, kad minėti 24 barai naktimis nebeprekiautų. Žingsnis po žingsnio turime dėti visas įmanomas pastangas, kad nekiltų pagundų pažeidinėti tarybos sprendimų. Aišku, net neabejojau, kad alkoholio prekybą ribojantis mūsų sprendimas bus apskųstas teismui. Apie tai verslininkai kalbėjo dar posėdžio dieną, kai už šį sprendimą buvo balsuojama. Kreiptis į teismą yra jų konstitucinė teisė. Įdomu, kokia bus baigtis.
Stanislovas Buškevičius, Kauno vicemeras
Įstatymai ir nutarimai galioja visiems. Būtų gerai, kad ne tik verslininkai laikytųsi valdžios sprendimų, bet kad ir patys žmonės alkoholio vartotų kuo mažiau arba visai jo nevartotų savo noru, niekieno neraginami, neverčiami. Ką reiškia, kad žlugdome verslą? Reikia įsigilinti, kodėl tų taškų veikla yra apribojama. Pirmiausia tam, kad būtų mažinamas alkoholio prieinamumas. To siekiama daugelyje Europos šalių. Alkoholis yra didžiausias nuodas. Antras dalykas, nepamirškime, kad aplinka, kur naktį žmonės gali įsigyti alkoholio, neretai yra kriminogeninė. Prie barų vyksta ir muštynių, ir žudynių. Gyvenantieji aplinkui jaučiasi nesaugūs. Tad kalbama ne tik apie nuodų prieinamumą, bet ir apie saugios aplinkos kūrimą. Jeigu būtų mano valia, aš alkoholį uždrausčiau apskritai. Įvesčiau sausą įstatymą. Apeliuoju į visų žmonių sąžinę: negerkite. Nė lašo. Net ir alaus. Pirkite maistą, drabužius, bet ne alkoholį.
Naujausi komentarai