Pereiti į pagrindinį turinį

Namai, kur našlaitės mokosi gyventi

2014-01-04 08:00

Karmėlavoje daugiau kaip metus veikia už italo filantropo surinktas lėšas pastatyti suaugusių našlaičių namai. Juose sulaukę brandos žmonės gauna ne tik laikiną pastogę, bet ir įgyja savarankiško gyvenimo įgūdžių.

Karmėlavoje daugiau kaip metus veikia už italo filantropo surinktas lėšas pastatyti suaugusių našlaičių namai. Juose sulaukę brandos žmonės gauna ne tik laikiną pastogę, bet ir įgyja savarankiško gyvenimo įgūdžių.

Per šventes ištuštėjo

Atvykus į našlaičių namus, dar vadinamus "Mauros namais" prie durų žurnalistus pirmiausiai lojimu pasitiko du šunys. "Čia mūsų Braškius ir Lapė, kurie paimti auginti iš gyvūnų globos namų "Penkta koja", – šypsodamasi paaiškino našlaičių namus valdančios įstaigos "Futura Oggi" ("Ateitis šiandien") vadovė Audronė Verbutė. – Jais rūpinasi ir gyventojai, ir socialinės darbuotojos. Manau, kad gyvūnai suteikia namams šilumos, išmoko rūpintis."

Be vadovės, namuose dar buvo socialinė darbuotoja ir dvi gyventojos. "Iš viso turime 10 merginų, bet dauguma jų išvažinėjo pas gimines, draugus, globėjus", – sakė A.Verbutė.
Kūčioms ir Kalėdoms buvo likusi tik viena gyventoja. "Ji neturi jokių artimų žmonių. Su ja vakarienę valgė mūsų socialinė darbuotoja. Naujuosius metus su dviem gyventojomis liksiu švęsti aš. Vidurnaktį išgersime putojančio nealkoholinio gėrimo, nes griežtai laikomės taisyklės šiuose namuose nevartoti jokio alkoholio", – tvirtino vadovė.

Prireikia patarimų

Socialinė darbuotoja Deimantė Sadauskaitė pasakojo, kad vaikų namuose užaugusios globotinės dažniausiai domisi, kaip įsiūti sagą, pasigaminti kokį nors patiekalą, tvarkyti būstą. "Mokome ir finansinio planavimo, konsultuojame juridiniais klausimais. Vaikų globos namuose savarankiškam gyvenimui žmonės nepasirengia, ten viską padaro aptarnaujantis personalas", – teigė D.Sadauskaitė.

"Mauros name" dirbančios dvi socialinės darbuotojos budi nuo 18 val. iki 9 val. ryto.

Dienomis našlaitės lanko paskaitas universitetuose, kolegijose, profesinio rengimo centruose, kai kurios dar ir dirba. Dėl to ir socialinių darbuotojų pagalbos labiausiai prireikia vakarais. "Būna, kad gyventojoms reikia psichologinės pagalbos, patarimo, ką daryti, kai susipyksta su vaikinais. Pasikalbame kaip dukros su mamomis", – kalbėjo A.Verbutė.

Padeda ir vaikinai

Pasak vadovės, merginų vaikinai daug pagelbsti tvarkantis namų ūkyje. "Jie atvykę į svečius pas merginas pasisiūlo nupjauti žolę, o žiemą nukasti sniegą. Ne kartą jie pagelbėjo ir iškilus kitoms buitinėms problemoms", – šypsojosi vadovė.

Svečiai našlaičių namuose gali pabūti iki 22 val. Gyventojoms limito, kada jos turi grįžti nėra, paprašome tik pranešti, jei išvyksta kelioms dienoms", – pasakojo A.Verbutė.
Jos teigimu, jokių konfliktų su gyventojomis nėra buvę. "Merginos tvarkingos, neturi žalingų įpročių, gyvename draugiškai ir nesipykdamos", – teigė vadovė.

Teoriją keičia praktika

"Mauros namo" gyventoja, dvyliktokė Neringa, sakė, kad iš pradžių skeptiškai žiūrėjo į idėją apsigyventi šioje įstaigoje. Ji čia atvyko daugiau kaip prieš metus. "Dabar nuomonę pakeičiau, nes čia išmokau daug naudingų dalykų", – teigė ji.

Mergina čia išmoko gaminti maistą, tvarkytis būstą, skaičiuoti pinigus. "Vaikų namuose auklėtojai tik teoriškai paaiškina apie tokius dalykus, bet niekas neverčia užsiimti buities darbais, tuo vaikai paprastai ir naudojasi", – pastebėjo mergina. Ji džiaugaisi, kad už gyvenimą šiuose namuose tereikia mokėti 100 litų, nekainuoja komunaliniai mokesčiai.

Neringa, kaip ir kitos merginos, gyvena vienviečiame kambaryje su sava virtuvėle.

Džiugina ramybė

Pasak A.Verbutės, namuose gali gyventi iki 20 merginų. "Vis dėlto manau, kad geriau priimti šiek tiek mažiau – iki 17, – įsitikinusi A.Verbutė. – Tada būna mažiau šurmulio, o tai labai patinka gyventojoms, kurios brangina privačią erdvę, ramybę."

Prieš kelerius metus buvo sumanytas šis projektas, našlaitės juo labai domėjosi. "Dabar susidomėjimas gerokai atslūgęs, pirmiausiai dėl emigracijos. Dauguma užaugusių vaikų namuose ar šeimynose žmonių, iškart važiuoja dirbti į užsienį", – pastebi A.Verbutė.

"Mauros name" gali apsigyventi sulaukusios 18 metų amžiaus našlaitės, kurios siekia mokslų, nevartoja alkoholio. Joms čia leidžiama įsikurti dvejiems metams. Jei našlaitės yra iš Kauno vaikų globos namų ar šeimynų, dalį jų pragyvenimo išlaidų apmoka Kauno savivaldybė, bet didžiąją įstaigos išlaikymo dalį dengia italų labdaros fondas, kurį įkūrė Sergio Paterlini. Jis įsteigė ir viešąją įstaigą "Futura Oggi". Išvertus iš italų kalbos pavadinimas reiškia "Ateitis šiandien". "Tai ir yra pagrindinė šių namų idėja – pagelbėti pasirengti ateičiai čia ir dabar", – aiškino A.Verbutė.

Įkūrė italas

Pastatyti namą našlaitėms pasiūlė du dešimtmečius Lietuvoje įvairius labdaros projektus įgyvendinantis Sergio Paterlini. Tam buvo nupirktas 10,5 arų sklypas Karmėlavoje. Projektas kainavo apie 600 tūkst. eurų.

Namai pastatyti 18-metės italės Mauros atminimui, kuri žuvo autoavarijoje. Jos draugai laidotuvių dieną nusprendė prasmingai įamžinti draugės mirtį. Šis socialinis projektas skirtas jos atminimui.

S.Paterlini žada perleisti "Mauros namo" valdymą italų labdaros fondui "Prosolidar" ir tuo užtikrinti stabilų ilgalaikį projekto finansavimą.
Už nuopelnus Kaunui S.Paterlini 2003 m. buvo įteikta tuomet vadinta simbolinė Gerumo plyta.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra