Kauniečiai tėvai, kurie jau prarado viltį rasti savo mažamečiams vaikams vietą vaikų darželyje, gali lengviau atsikvėpti. Nuo rugsėjo mieste atsiras apie 500 naujų lopšelio-darželio vietų.
Pradės reformą
"Manau, viena priežasčių, kodėl yra susidariusios tokios didelės eilės ikimokyklinėse įstaigose, yra sutrumpėjusios motinystės atostogos, sumažintos išmokos, dėl to jaunos šeimos yra priverstos anksčiau grįžti į darbą", – svarstė Kauno savivaldybės Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų vadybos direktorius Virginijus Mažeika.
Kauno savivaldybė nuo rugsėjo pradės grandiozinę ikimokyklinio ugdymo sistemos reformą, leisiančią pastebimai padidinti vietų skaičių.
Prieš dvejus metus Aleksandro Stulginskio mokykloje duris atvėrė pirmasis Kaune daugiafunkcis centras, kuriame vykdomas ir ikimokyklinis bei priešmokyklinis ugdymas. Jo pavyzdžiu naujais mokslo metais tokie centrai atidaromi Aleksandro Puškino gimnazijoje, Bernardo Brazdžionio pagrindinėje mokykloje, Petro Vileišio vidurinėje mokykloje, Kunigaikščio Vaidoto mokykloje ir "Nemuno" vidurinėje mokykloje. Juose veiks apie dvidešimt lopšelio-darželio grupių, kuriose bus ugdoma apie 400 vaikų.
Pritaikius nenaudojamas erdves panašus laisvų vietų skaičius atsiras ir įvairiose ikimokyklinėse įstaigose. Tokioms pertvarkoms įgyvendinti Kauno savivaldybė skyrė apie 2,5 mln. litų.
"Aleksandro Stulginskio mokyklos-daugiafunkcio centro praktika visiškai pasiteisino. Negavau nė vieno tėvo skundo nei žodžiu, nei raštu", – konstatavo Kauno savivaldybės Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų vadybos direktorius Virginijus Mažeika.
Anot jo, nors vyksta daug diskusijų, ar reikėtų statyti naujus darželius, ar kurti modulinius, daugiafunkcio centro variantas yra optimalus įvairiomis prasmėmis, ypač ekonomine. Juolab, tikėtina, dabartiniai darželinukai pirmąją klasę pradės lankyti būtent toje mokykloje.
Tėvams siūlo alternatyvų
Atidarius naujas grupes turėtų sumažėti našta darželiams, esantiems problemiškiausiuose rajonuose – Šilainiuose, Aleksote ir Centre.
"Stengiamės atidaryti naujas grupes miesto rajonuose, kuriuose yra didžiausios eilės, tačiau ne visur tai įmanoma. Pavyzdžiui, Šilainiuose nėra tokios galimybės, todėl naują grupę atidarėme Vilijampolėje. Manome, kad tėvams, gyvenantiems Šilainiuose, tikrai bus patogu čia vesti vaikus", – svarstė savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Mikelionienė.
Anot specialistės, pagalbos sulauks ir iš užsienio sugrįžę kauniečiai, kurie vaikų nebuvo užregistruoti į darželį. Jiems bus pasiūlyta vietų naujai atsidariusiose grupėse.
"Galutiniai sąrašai savivaldybės tinklalapyje bus paskelbti rugpjūčio 1-ąją. Visus darželius raginame kuo anksčiau tuos sąrašus sudaryti, kad nepatekusių vaikų tėvai greičiau su mumis susisiektų ir galėtume jiems pasiūlyti geriausią alternatyvą", – kvietė E.Mikelionienė.
Dauguma naujų grupių priims vaikus tik nuo trejų metų, tačiau atsidarys ir dvi lopšelio grupės – Petro Vileišio ir "Nemuno" vidurinėse mokyklose. Kaune veikia ir vienintelis lopšelis-darželis "Aušrinė", priimantis vaikus nuo pat gimimo.
"Tik keli lopšeliai Kaune priima vaikus nuo vienų metų, nes matome, kad tokia paslauga nėra labai reikalinga. Dažnai tėvai vis tiek sulaukia, kol vaikui sueis dveji, arba trumpai palankę atsiima jį iš darželio, nes tokiam mažam vaikui sunkiai sekasi adaptuotis", – pastebėjo E.Mikelionienė. Anot specialistės, kai kurie darželiai gal ir norėtų atidaryti lopšelio grupes, bet dėl higienos normų negali to padaryti.
Užpildyti ir privatūs darželiai
Į išaugusį darželių poreikį Kaune reaguoja ir privatūs darželiai – kuriasi nauji ir plečiasi esami. Šiuo metu mieste veikia septyni ikimokyklinio ugdymo krepšelį gaunantys privatūs darželiai. Dar daugiau mieste veikia įvairių priežiūros centrų, siūlančių vaikus palikti tik kelioms valandoms.
Jau dvejus metus laisvų vietų neturintis Aleksote įsikūręs darželis "Smuiko raktelis" pasinaudojo ES fondų siūlomomis plėtros galimybėmis. Nuo rugsėjo jis Noreikiškėse planuoja atidaryti dar vieną, nuo pamatų pastatytą naują darželį. Jis pasiūlys 40 naujų vietų, kurių dauguma – jau užimtos.
Ankštose patalpose Žaliakalnyje netilpo ir pirmasis Kaune privatus darželis "Vila Vilaitė". Prieš kelerius metus jis antrą darželį atidarė Aleksote. Kaip teigė jo direktorė Rasa Tamašauskaitė, lopšelio grupė užsipildė dar gerokai prieš atveriant jo duris.
Nuo naujų mokslo metų išsiplės ir centre įsikūręs darželis "Medutis". Suremontavus antrąjį pastato aukštą jis galės priimti dvigubai daugiau vaikų. Anot darželio vadovės Evelinos Liorentienės, šiuo metu dar vyksta registracija, bet atrodo, kad rugsėjį darželis pasitiks pilnomis vaikų grupėmis.
Kuria savo darželius
Neretai praradę viltis patekti į valstybinius darželius ir nerandantys sau tinkamo privataus, tėvai patys kooperuojasi ir kuria ugdymo erdvę savo vaikams. Toks darželis šių metų pavasarį atidarytas Aleksote.
Nuo rugsėjo šis Valdorfo ugdymo filosofijos besilaikantis darželis "Po saule" priims dvylika vaikų. "Nors registracija jau paskelbta, didžiausia paklausa atsiranda vasaros pabaigoje. Raginame tėvus atvykti ir gyvai su mumis pakalbėti, apsižvalgyti", – anot auklėtojos Rūtos Umbrasaitės, tai – netradicinis darželis, tad jis turėtų patikti ir tėvams, ir vaikams.
Šiais metais atsidarė dar viena netradicinės ugdymo metodikos ikimokyklinė įstaiga. Suzuki "Motinos kalbos darželis" vaikų antplūdžiu nesigiria, bet ir nesireklamuoja, nes jį suranda pačios šeimos, kurios domisi Suzuki metodu. "Patekti tikrai dar galima, nes dauguma tėvų ieško vietų savo dvimečiams, o mes priimame tik nuo trejų. Tad labiausiai laukiame savo mokinukų (Suzuki talentų mokyklos – red. past.) broliukų ir sesučių", – aiškino įstaigos vadovė Elena Aukštkalnienė.
Vis dėlto, nors privačių darželių Kaune įsikūrę nemažai, ne visi tėvai turi galimybę mokėti 800–1 200 litų per mėnesį. Privatus darželis nebūtinai reiškia, kad tau bus suteiktos kokybiškos paslaugos. Tad kai kurios šeimos, nerandančios sau tinkamo varianto, stengiasi susirasti darbus, kuriuos dirbant galima būtų patiems prižiūrėti ir ugdyti savo vaikus.
Kauniečių mamų patirtys
Raminta
Dar prieš gimstant dukrelei žinojau, kad leisiu ją į darželį nuo vienų metų. Žinoma, tam įtakos turėjo ir sumažintos išmokos už motinystės atostogas. Tad, praėjus kelioms dienoms po dukros gimimo, užrašiau ją į du valstybinius darželius.
Laukdami savo eilės, domėjomės ir privačiais darželiais, ir auklėmis, tačiau visos paieškos nuvildavo. Privatūs darželiai arba nenorėjo priimti tokio mažo vaiko, arba prašė didelio mėnesinio mokesčio. Tad pradėjome važinėti po įvairius priežiūros centrus. Ten pakraupome: jokių sutarčių, jokios kontrolės. Pasitikėjimo nekėlė nei patalpos, nei personalas.
Pradėję ieškoti auklės galiausiai nusprendėme, kad vaikui geriau augti su vaikais, o ne su kokia pagyvenusia moterimi, ir nusprendėme dukrą leisti į valstybinį darželį.
Apie darželį galiu sakyti tik gerus žodžius. Žinoma, maistas ten vis dar sovietinis. Grįžusi iš darželio dukra nori valgyti tik miltų produktus, sūrį ir dešreles. Tačiau, valgydami sveiką maistą namuose, rodome jai pavyzdį, ir manau, kad ateityje ji pati atsirinks.
Daiva
Kauno darželių elektroniniai sąrašai man primena labiau loteriją nei racionalią sistemą. Jau kuris laikas stebiu, kaip iš pirmos vietos nukrintame žemyn ir vėl kylame, ir vėl krentame.
Dukrą užrašiau į darželius, kai jai buvo suėjęs mėnuo. Buvau įsitikinusi, kad bent į vieną, kuriame ilgą laiką buvome pirmoje vietoje sąraše, tikrai pateksime. Kai dabar vėl pradėjo sudaryti naujus sąrašus, nukritome į ketvirtą vietą, nors nebuvo nė vieno vaiko, kuris pagal prioritetą galėtų patekti be eilės. Toks įdomus žaidimas, kurį dabar stebiu jau tiesiog iš sportinio intereso.
Kito darželio sąraše esame septintoje vietoje. Lauksiu rudens – gal kas pasikeis ir netyčia pateksime. Apie privatų darželį galiu tik pasvajoti, nes tam neturime pinigų. Jei niekur nepavyks pakliūti, dukrą vesiu bent į kokį būrelį, kad ji galėtų pabūti su vaikais.
Naujausi komentarai