Pereiti į pagrindinį turinį

Obelynėje skaitmeninami želdiniai

2025-01-20 09:38
DMN inf.

Nuo 2024 m. prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos obelų sode ir dendrologiniame parke vykdomas projektas „Obelynės parko želdinių inventorizavimas ir skaitmeninimas“ – pirmasis skaitmenizuotas želdynų projektas Lietuvoje.

Reikšmė: Obelynė yra vertingas genetinis fondas, svarbus tiek Lietuvai, tiek Europai.
Reikšmė: Obelynė yra vertingas genetinis fondas, svarbus tiek Lietuvai, tiek Europai. / A. Butrimės nuotr.

Tai leis ne tik inventorizuoti augalus. „Naudodami šią technologiją galime tiksliai numatyti priežiūros darbus, taupyti resursus ir užtikrinti nuolatinį monitoringą“, – teigė „GreenAreasEU“ Želdynų skaitmeninių sistemų kūrimo ir administravimo departamento vadovas Tadas Vaidelys.

Projektas vykdomas bendradarbiaujant su Kauno rajono muziejumi (KRM). Kauno rajono savivaldybė palaiko šią iniciatyvą, o projektas tapo pavyzdžiu, kaip šiuolaikinės technologijos gali padėti efektyviai valdyti želdynus ne tik lokaliai, bet ir nacionaliniu mastu.

Pernai balandį kartu su Lietuvos inžinerijos kolegija (LIK) Kauno regione surengtas renginys atvėrė kelią Lietuvos įmonės „GreenAreasEU“ (Inter rem MB) ir Italijos programinės įrangos bendrovės R3GIS partnerystei. Šiuo bendradarbiavimu siekiama iš esmės pakeisti žaliosios infrastruktūros valdymą Lietuvoje, pirmą kartą įdiegus pažangų „GreenSpaces“ programinės įrangos sprendimą T. Ivanausko Obelynės memorialinio muziejaus parke. Nuo spalio programinė įranga jau prieinama ir lietuvių kalba.

Projektas tapo pavyzdžiu, kaip šiuolaikinės technologijos gali padėti efektyviai valdyti želdynus.

„GreenAreasEU“ atstovas pabrėžė, kad Obelynė yra vertingas genetinis fondas, svarbus tiek Lietuvai, tiek Europai. Joje auga senosios obelų veislės, tokios kaip ‘Kaizeris Vilhelmas’ , ‘Geležinis’, kurios yra gana retos net Vokietijoje. Jos turi didelę istorinę ir mokslinę reikšmę, o šių veislių genetinė medžiaga naudojama tolesniems tyrimams. Paminėtinos ir dvi unikalios T. Ivanausko išvestos vaismedžių veislės: obelis ‘Vytis’ ir kriaušė ‘Ivanausko raudonoji’.

Be vaismedžių, Obelynėje saugoma unikali parko augalų įvairovė – septynios augalų rūšys, priskirtos Lietuvos genetiniams ištekliams. Sodybą supančiame dendrologiniame parke auga kanadinė cūga, europiniai kukmedžiai, ginkmedžiai ir tulpmedžiai, o šalia esančiame Kamšos botaniniame-zoologiniame draustinyje gyvena saugomų vabzdžių ir auga retų grybų. Šis projektas parodo plačias galimybes, leidžiančias stebėti ne tik medžių būklę, bet ir juose gyvenančius reikšmingus Lietuvos biologinei įvairovei organizmus.

KRM direktorius Zigmas Kalesinskas teigė, kad šiemet prie šio projekto ketina prisijungti ir savo moksliniais, intelektualiniais ištekliais pasidalyti Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija – bus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp KRM ir kolegijos. T. Ivanausko Obelynės sodyba šiai aukštajai mokyklai gali tapti puikia mokslinių tyrimų, stebėjimų ir praktinių įgūdžių įgijimo baze.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra