Pereiti į pagrindinį turinį

Popamokinės grupės – laukinis verslas?

2016-09-19 08:55

Pasiūlytas didesnis mokestis už popamokinę grupę pradinukams gerokai papiktino "Varpelio" pradinės mokyklos tėvus. Savivaldybės specialistai atkerta, kad ši paslauga neprivaloma, o apie kainas sako nieko nežinantys.

Popamokinės grupės – laukinis verslas?
Popamokinės grupės – laukinis verslas? / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Nauja kaina papiktino

"Mokyklos iš tėvų tuoj paskutinį kailį nulups. Jau nekalbu apie tai, kiek kainuoja pratybos, kanceliarinės prekės ir vaikiški drabužiai, kiek reikia visokių rinkliavų sunešti, bet kaina už popietinę grupę perpildė visas ribas", – po tėvų susirinkimo "Varpelio" pradinėje mokykloje širdo pradinukės tėtis, prašęs neskelbti jo pavardės.

Vyras sakė, kad tėvelius šokiravo mokyklos noras šiemet gerokai kilstelėti mokestį už popietinę, kitaip dar vadinamą pailgintą, dienos darbo grupę, kurioje mažieji mokinukai gali saugiai leisti laiką po pamokų, kol tėveliai dirba. "Pernai viena valanda kainavo 58 centus, o šiemet siūloma mokestį padidinti iki 1 euro už valandą. Jeigu vaikas popietinėje grupėje būna kasdien nuo 13 val., kai baigiasi pamokos, iki 17 val., per savaitę jau susidaro 20 eurų. O jeigu šeimoje du pradinukai – pirmokas ir antrokė?" – bandė skaičiuoti tėvelis, suabejojęs ir tuo, ar tikrai tie mokesčiai renkami ir tvarkomi oficialiai.

Anot jo, mokykla paaiškino, kad nieko bendra neturi su vaikų buvimu popietinėje grupėje: ji nuomoja patalpas mokytojams, turintiems teisę užsiimti su vaikais kūrybine veikla. "Skambinome ir į savivaldybės Švietimo skyrių. Mums buvo paaiškinta, kad popietinė grupė mokiniams yra neprivaloma ir tai visai ne Švietimo skyriaus kompetencijos klausimas, o pačios mokyklos reikalas", – stebėjosi pradinukės tėtis ir sakė negalįs suprasti, kodėl kai kurios mokyklos vis dėlto sugeba popietines grupes patiems mažiausiesiems organizuoti nemokamai.

Yra ir nemokamų

Iš tiesų kai kurios Kauno mokyklos skelbia, kad pradinių klasių vaikai tėvų pageidavimu po pamokų gali likti popietinėje grupėje nemokamai. "Pradinių klasių mokiniai nuo 13 iki 15 val. gali lankyti nemokamą prasmingo ir lavinančio užimtumo grupę, kurioje jie atlieka namų darbų užduotis, lanko įvairius būrelius, užsiima kita įdomia veikla", – skelbiama Kauno technologijos universiteto (KTU) Inžinerijos licėjaus interneto svetainėje. Kiek Kaune dar yra tokių mokyklų, kur vaikai po pamokų gali saugiai ir turiningai leisti laiką, sužinoti nepavyko.

Mokestis už popietines grupes miesto mokyklose atsirado nuo 2012-ųjų rudens, nes tų metų pavasarį Kauno savivaldybės taryba nusprendė reglamentuoti tokių grupių veiklą ir nustatė 2 litų valandinį mokestį. Tada savivaldybės specialistai aiškino, kad mokestis iš tėvų esą gali būti nerenkamas tokiu atveju, jeigu savivaldybė arba mokykla yra turtinga ir nusprendžia popietinės grupės veiklą finansuoti iš pačios įstaigos biudžeto. Mokesčio įvedimą savivaldybė pristatė kaip pozityvų sprendimą, nes esą iki tol mokyklos neturėjo pailgintos darbo dienos grupės etato, tad sukdavosi, kaip išmano, o įvedus mokestį galės samdyti mokytoją arba į savo patalpas priimti pedagogą, dirbantį pagal verslo liudijimą.

Šis tarybos sprendimas 2014 m. buvo du kartus pakoreguotas. Įvedus eurą, perskaičiuota ir tokios paslaugos kaina: vienam mokiniui teikiamos grupės paslaugos valandos įkainis – 0,58 euro. Kauno specialiosiose mokyklose ir ugdymo centruose, kitų mokyklų specialiosiose klasėse šios paslaugos valandos įkainis – 0,10 euro.

Sako, kitur brangiau

"Man asmeniškai kol kas niekas nesiskundė. Nei tėvai, nei mokytojai šiuo klausimu nebuvo atėję. Būtų negražu meluoti", – tikino "Varpelio" pradinės mokyklos direktorė Daina Gitana Paražinskienė ir sakė visada raginanti visus klausimus pirmiausia spręsti mokyklos viduje.

Direktorės teigimu, šiuo metu tėvai, norintys, kad vaikas po pamokų turiningai leistų laiką mokykloje, moka 70 centų už valandą. "Mokytojai turi sumokėti už patentus. Imame minimalų mokestį už patalpų nuomą, nes turime sumokėti už šildymą, elektrą, vandenį, kas suvartojama popamokinių veiklų metu. Kai kurie būreliai netgi moka brangiau. Pas mus nėra popietinės grupės, o Vaikų užimtumo centras" – atkreipė dėmesį D.G.Paražinskienė. Pasiteiravus, kuo tokio centro veikla skiriasi nuo popietinės grupės, mokyklos vadovė tikino, kad skiriasi veikla.

"Tikrai neplanuojame didinti mokesčio. Kitose mokyklos valanda kainuoja ir 1 eurą ir 1,5 euro", – pridūrė pradinės mokyklos vadovė.

Direktorė susipainiojo?

"Varpelio" mokykloje lankėsi Švietimo skyriaus specialistė, kadangi el. paštu buvo gautas anoniminis tėvų nusiskundimas. Direktorė pateikė atsakymą Švietimo skyriui, kad pailgintos dienos darbo grupės paslauga mokykloje neteikiama. Kalbėjau su direktore, supratau, kad pernai pradinių klasių mokytojos, turėdamos verslo liudijimą, trumpalaikės nuomos pagrindu naudodavosi mokyklos patalpomis ir teikdavo tokią paslaugą pagal šalių sutarimu sudarytą sutartį. Pagal įstatymą tokia paslauga neprivaloma. Jeigu ji teikiama, tėvai už ją moka", – aiškino savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Virginijus Mažeika.

Anot jo, dažniau pradinių klasių mokinių tėvai pageidauja tokios grupės, kurioje būtų prižiūrimi vaikai, kol tėvai dirba. Tada esą ieškoma mokytojų, kurie turi individualios veiklos liudijimą ir galėtų tokią paslaugą teikti sutarus su tėvais. "Dažniausiai tie pradinių klasių mokytojai, kurie dirba toje mokykloje, tokio darbo imasi. Tėvai renkasi: vieni pageidauja, kiti ne", – pasakojo vedėjas.

Pasidomėjus, kas yra Vaikų užimtumo centras, apie kurį kalbėjo "Varpelio" pradinės mokyklos direktorė, ir ar tokio centro paslaugos yra reglamentuotos, V.Mažeika rėžė tiesiai. "Direktorei aš daviau pastabą, kad mokykloje pagal nuostatas jokių vaikų užimtumo centrų nėra. Tai daugiau šnekamojoje kalboje pavartota sąvoka. Jeigu yra būreliai, kurie finansuojami pagal ugdymo planą, jie turi konkrečius, paprastus ir suprantamus pavadinimus, o jeigu tai privačių teikėjų paslaugos, jos taip pat dažniausiai turi konkrečius pavadinimus. Patariau direktorei nevartoti šių sąvokų", – tikino V.Mažeika.

Apie kainas nekalba

Kaip kitos mokyklos, pavyzdžiui, KTU Inžinerijos licėjus, sugeba pasiūlyti popietinės grupės paslaugas nemokamai? "Ugdymo plane yra galimybė dalį valandų skirti vaikų užimtumo veikloms. Tai gali būti specializuota veikla, sakykim, šachmatininkų arba jaunųjų matematikų būrelis. Dažnai mokyklos tą ir daro – užima po pamokų vaikus tam tikra veikla, kiek leidžia ugdymo planas. Jeigu tėvų poreikiai yra didesni, mokykla tų nemokamų paslaugų teikti jau neturi iš ko", – svarstė Švietimo skyriaus vedėjas.

Kiek kainuoja popamokinio užimtumo valanda skirtingose Kauno mokyklose, V.Mažeika komentuoti nenorėjo. "Oficialios informacijos mokyklos steigėjai neprivalo teikti. Manau, kad tos kainos priklauso nuo vaikų skaičiaus grupėje ir nuo to, koks turinys. Negalėčiau komentuoti tų kainų skirtumo, nes neturiu oficialios informacijos. Su "Varpelio" direktore kalbėjau, pernai, rodos, kaina neviršijo 70 centų", – dėstė vedėjas.

Priminus, kad tarybos sprendime dar prieš porą metų numatyta konkreti 58 centų suma už valandą, V.Mažeika ėmė aiškinti, kad toks modelis mokyklose neveikia. "Taip, mes buvome parengę sprendimą tokiu atveju, jeigu mokykla būtų šios paslaugos teikėja ir būtų sutarties šalimi. Tačiau praktikoje šis variantas nėra mokykloms patrauklus, nes labai sunku numatyti, kokios bus tos grupės išlaikymo išlaidos, ypač kai darbuotojas suserga, nes yra "Sodros" ir kiti mokėjimai. Tas biurokratinis mechanizmas nėra toks patrauklus, kad mokykla rinktųsi teikti šią paslaugą", – aiškino V.Mažeika.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų