Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paskelbė pavardes Lietuvos politikų, nedeklaravusių viešų ir privačių interesų. Iš didmiesčių Kaunas atsidūrė pirmoje vietoje pagal deklaracijų nepateikusių tarybos narių skaičių.
Gėdos stulpas
Į savivaldybių tarybas išrinkti politikai deklaracijas turėjo pateikti iki balandžio 22 d. VTEK terminą pratęsė iki liepos 10 d. Net ir daugiau skirto laiko nepadėjo kai kuriems politikams atlikti įstatymo numatytos prievolės.
Deklaracijų iki šiol nepateikė aštuoni iš 41 Kauno miesto tarybos nario. Didžioji dauguma jų – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai: Gediminas Žukauskas, Kęstutis Mikėnas, Liudas Mikalauskas, Loreta Kudarienė, Vygantas Gudėnas.
Prievolės VTEK neatliko ir visuomeninio rinkimų komiteto "Vieningas Kaunas" atstovas Tomas Bagdonavičius, komiteto "Kaunas – kitokia Lietuva" narys Kęstutis Mazurkevičius ir socialdemokratas Židrūnas Garšva.
Nekreipė dėmesio
Į mokesčių inspektorių akiratį dėl galbūt nuslėptų 500 tūkst. eurų mokesčių patekęs Ž.Garšva iš pradžių tvirtino, kad įsivėlė klaida. Dalyvaudamas savivaldybių tarybų rinkimuose jis nurodė esantis įmonės "Dextera holding" akcininkas ir valdybos pirmininkas. Toje pačioje įmonėje darbuojasi ir jo sutuoktinė.
"Nusiunčiau deklaraciją tuoj po rinkimų. Iki nustatyto termino pabaigos dar buvo likę laiko", – ramiai aiškino politikas.
Užtikrintai tvirtinęs, kad įvykdė visas įstatymo prievoles, vis dėlto vėliau Ž.Garšva turėjo pripažinti klydęs.
VTEK jam oficialiai pranešė, kad jo viešų ir privačių interesų deklaracija buvo atmesta. Politikas teisinosi nežinojęs šio fakto. Ž.Garšva neneigė gavęs raginimą susitvarkyti deklaraciją, tačiau nekreipė dėmesio. "Raginime nebuvo nurodytos pavardės nepateikusiųjų deklaracijų. Nekreipiau dėmesio", – bandė teisintis Ž.Garšva.
VTEK atstovai tvirtino, kad liepos 3 d. siuntė į savivaldybes deklaravusiųjų sąrašus tikėdamiesi, kad tarybos sekretorius sužiūrės, kas dar yra nedeklaravęs, ir paragins.
Atliks analizę
"Kauno diena" rašė, kad jau įtariama, jog vienas iš nepateikusiųjų deklaracijos Kauno tarybos narių, spėjo supainioti interesus ir pateko į konfliktą dėl sutuoktinės. Ar politikas tikrai padarė pažeidimą, paaiškės tik po atlikto tyrimo.
"Vienas Kauno tarybos narys mums giliai užkliuvęs", – vakar patvirtino VTEK Prevencijos skyriaus vedėjas Mindaugas Siaurys, tačiau neatskleidė į viešų ir privačių interesų konfliktą patekusio politiko pavardės. Esą privalu įsigilinti.
Jei politikas taryboje tik pirmą kadenciją, komisijai teks peržiūrėti jo veiklą nuo pavasario. Jei politikas taryboje jau ne pirmą kadenciją, komisijos laukia gerokai daugiau darbo įvertinti užkliuvusio tarybos nario balsavimų ir veiklos rezultatus.
Informaciją apie šalies savivaldybių tarybų narių nedeklaruotus viešuosius ir privačius interesus VTEK perduos ir Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT). Per visas Lietuvos savivaldybes tokių atsirado 170. Nuslėpti duomenys gali tapti pretekstu STT domėtis politikų veikla.
"Mums labai įdomūs motyvai: ar tai buvo daroma sąmoningai, ar pamiršus. Todėl mes kiek galime bandysime įvertinti šiuos dalykus. Pagrindinės galimybės, kur mes tikrai plačiai naudosime ir šią pateiktą informaciją, yra analizuojant šių asmenų priimamus sprendimus, ar tai nėra susiję su sąmoningu nedeklaravimu tam tikri priimti sprendimai", – BNS per spaudos konferenciją sakė STT vadovas Saulius Urbanavičius.
Specialus tyrimas
S.Urbanavičiaus teigimu, STT jau turi duomenų apie tai, kad kai kurie interesų nedeklaravę asmenys tarybose priėmė sprendimus, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas. Jis neatmetė, kad dėl dalies nedeklaravusiųjų, "gavus papildomos informacijos", gali būti pradėti tyrimai.
"Nenorėčiau minėti nei savivaldybių, nei pavardžių konkrečiai, nes informacijos panaudojimas galimas labai įvairus – ją galime panaudoti ir kriminalinėje žvalgyboje, žiūrėti, kodėl tie sprendimai buvo priimami, išaiškinti ką nors", – BNS sakė jis.
STT vadovo teigimu, dažnai sprendimai, kai yra painiojami interesai, priimami dėl viešųjų pirkimų.
Viešų ir privačių interesų nedeklaravusių politikų sąrašai pirmiausia guls ant Savivaldybės etikos komisijos stalo. VTEK lauks deklaracijų nepateikusių politikų motyvo dėl neįvykdytos prievolės.
Jei savivaldybės nepateiks paaiškinimų, VTEK pasilieka galimybę "nustačius sąmoningo piktnaudžiavimo atvejus" skirti politikams baudas – įstatymai numato už šiuos pažeidimus galimybę skirti baudas iki 580 eurų.
Naujausi komentarai