„Šiandien mes turime dvi progas švęsti“, – susirinkusiesiems bandant įminti, kokios tai progos, kino istorikas Gediminas Jankauskas virtualų kalendorių ir pirštu bakstelėjo į pirmą datą.
1895 -aisiais gruodžio 28-ąją broliai Ogiustas ir Lui Liumjerai Paryžiaus Kapucinų bulvaro kavinėje „Salon Indien du Grand Cafe“ pirmą kartą viešai surengė kinematografijos seansą, kuriame buvo parodyti jų filmai: „Darbininkų išėjimas iš Liumjerų gamyklos“ ir „Traukinio atvykimas į stotį“. Nuo tada gruodžio 28-oji – tarptautinė kino diena. Kinui neabejingi kauniečiai šią dieną gi įsimins dėl kitos priežasties – 2021-aisiais suėjo 90 metų nuo pirmojo lietuviško vaidybinio viso metražo filmo „Onytė ir Jonelis“ sukūrimo, o tų pačių metų gruodžio 28-ąją, šalia „Romuvos“ iškilo statula „Pirmasis kinas“, skirta šiam įvykiui paminėti. Gerai matomoje vietoje pastatytas meno kūrinys vaizduoja du smalsius berniukus, žvelgiančius pro operatoriaus kameros akutę ir bandančius suprasti iki tol nematytos dėžės ant trijų kojų stebuklą.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Dviejų kaimo berniukų emociją – nuostabą, pamačius tų laikų kosminį objektą, pasirinkau kaip pagrindinę mintį. Šiais laikais sukurti skulptūrą nėra lengva, nes jų yra daug ir įvairių, o žmonės nori kažko naujoviško“, – kalbėjo skulptorius Kęstutis Balčiūnas, miesto centrą papuošęs jau trečiuoju savo rankų darbu.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Susirinkusieji prie kino teatro „Romuva“ gyrė kūrėjo meistrystę, stojo prie dviejų smalsuolių berniukų atminimo nuotraukai, o tada, kol šaltis galutinai nesustingdė kojų ir rankų pirštų, skubėjo dairytis į galeriją po atviru dangumi. Praeiviams dar kurį laiką ji pasakos apie pirmojo lietuviško filmo „Onytė ir Jonelis“ kūrybinį procesą, užkulisius. Miestiečiai ir Kauno svečiai galės susipažinti filmo titrais, oficialiu savivaldybės leidimu, viename miesto kino teatrų rodyti kino juostą ir keliomis istorinėmis nuotraukomis.
Naujausi komentarai