Kauno carinę tvirtovę įveikę vokiečiai galbūt išgelbėjo miestą nuo sustabarėjimo, rusifikacijos? Tokie svarstymai šeštadienį sklandė VII forte, kur vyko gyvųjų šachmatų kova.
Kaip ir pernai, Kauno VII forto teritorijoje vėl atsirado milžiniška šachmatų lenta, kurios figūromis buvo gyvi, kariniais ir karališkais drabužiais persirengę suaugusieji bei vaikai.
Šachmatų lentoje buvo siekiama atvaizduoti tikrą Kauno istorinį įvykį. „Tai 1915 m. kaizerinių vokiečių pajėgų įvykdytas Kauno tvirtovės šturmas“, - paaiškino vienas iš renginio iniciatorių, daugkartinis šachmatų čempionas, tarptautinis didmeistris Šarūnas Šulskis. Jo įsitikinimu, šis įvykis padarė teigiamą įtaką Kauno miesto vystymuisi.
„Kaunas tuomet buvo caro karinis postas, mieste buvo pristabdytas ekonominis gyvenimas. Todėl sėkmingas Kaizerio pajėgų puolimas, manau, buvo reikšminas mūsų miesto plėtotei. Kas gali žinoti, kaip būtų klosčiusis Kauno istorija, jei Kauno tvirtovė nebūtų paimta? Gali būti, kad miestas būtų buvęs rusifikuotas“, – spėliojo šachmatininkas.
Šio istorinio įvykio isliustracijai šachmatų lentoje jis pasirinko 1915 m. Rusijos šachmatininko Aleksandro Alechino ir kito tos pačios šalies atstovo žaistą partiją. Pergalę tuomet šventė A.Alechinas, kuris vėliau tapo ketvirtuoju pasaulio čempionu.
Dalyvauti gyvųjų šachmatų kovoje buvo pakviesti net tik suaugę šachmatų mėgėjai, bet ir vaikai – mokyklos-darželio „Šviesa“ auklėtiniai.
„Manau, tai geras būdas ugdyti jaunąją kartą, supažindinti su Kauno ištakomis. Net ir man pačiam gana neseniai Kauno tvirtovė buvo mįslinga sąvoka. Neįmanoma vaikams įkalti į galvą Kauno tvirtovės reikšmės, tačiau kaskart čia ateidami jie labai natūraliai viską supras, kokie čia vyko mūšiai“, - įsitikinęs Š.Šulskis.
Pašnekovo teigimu, kad šis renginys - tai būdas sudominti vaikus bei suaugusiuosius ir šachmatais.
„Kauno šachmatų federacija populiarina šachmatų sportą mokyklose. Tai nėra vien lietuviška iniciatyva - ji pasaulinė. Mokslininkų tyrimai yra parodę, kad šachmatai labai gerai ugdo moksleivių gebėjimą susikaupti, vysto loginį protavimą, lavina atmintį. Šachmatai padeda moksleiviams lengviau įsisavinti visas mokomąsias disciplinas. Tai savotiška smegenų mankšta“, - paaiškino didmeistris.
Po šachmatų partijos inscenizacijos, visi pakviesti užsilikti forte - dalyvauti orientaciniame žaidime, ragauti kareiviškos košės.
Naujausi komentarai