Didelis praradimas
Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistai susidūrė su vienu didžiausių paveldo objektų sunaikinimo atvejų Kaune. Pranešta, kad sugriautas Aukštosios Fredos dvaro sodybos vienas pastatų. Visas dvaro kompleksas įtrauktas į kultūros paveldo registrą, todėl bet kokie veiksmai turi būti suderinti su paveldosaugos specialistais. Atvykę į vietą kultūros departamento atstovai nustėro – neliko beveik viso kultūros objekto. Padaryta labai didelė žala.
„Situacija yra labai bloga, nes be mūsų raštiško sutikimo beveik nugriautas kultūros paveldo paminklas. Nugriautas Aukštosios Fredos dvaro sodybai priklausantis statinys. Visas pastatų kompleksas formavosi XIX a., tad Vyriausybės nutarimu, buvo pripažintas kultūros paminklu“, – kalbėjo KPD Kauno skyriaus vyr. valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė.
Specialistė aiškino, kad dabar yra likusi vakarinė pastato siena. Joje yra autentiškos langų angos bei kitos to meto detalės. Taip pat nespėta nugriauti dalies ugniasienių. Dalis jų liko pietinėje bei šiaurinėje pusėse.
Gresianti atsakomybė
Kol kas dar nėra aišku, kokia žala padaryta, bus sudaryta speciali komisija, kuri viską įvertins.
Žala bus tikrai labai didelė, nes sunaikintas aukščiausios kategorijos paveldo objektas.
„Žala bus tikrai labai didelė, nes sunaikintas aukščiausios kategorijos paveldo objektas. Aš manau, kad daug kas yra prarasta ir nebebus atstatyta, bet žiūrėsime, ką komisija įvardins savo išvadose. Galbūt savininkas bus įpareigotas kai ką atkurti ar saugoti tai, kas liko“, – komentavo A.Naureckaitė.
Šiuo metu griovimo darbus paveldo specialistai sustabdė. Taip pat surašytas aktas dėl nugriauto paveldo. A.Naureckaitė „Kauno dienai“ sakė, kad pirmadienį surašytas ir protokolas, skirtas juridiniam asmeniui, kuris šiuo metu valdo Vilties g. 1 esantį kultūros pastatą.
„Pagal nekilnojamojo turto apsaugos įstatymą, juridiniai asmenys, pažeidę šį įstatymą, yra baudžiami nuo 8 iki 11 tūkst. eurų bauda. Nutarimas, kokia bus skirta bauda, paaiškės lapkričio 6 dieną“, – kalbėjo KPD Kauno skyriaus vyr. valstybinė inspektorė.
Ji tikino, kad be šios baudos, už sunaikintą paveldą atsakingų asmenų laukia dar didesni nemalonumai. KPD kreipėsi į Statybos inspekciją, kad patikrintų nugriovimo faktą, nes Aukštosios Fredos dvaro sodyba yra ypatingos reikšmės objektas. Taip pat policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal baudžiamąjį kodeksą, dėl itin reikšmingo mokslo ar kultūros objekto sunaikinimo. Už tokį nusikaltimą gresia iki penkių metų nelaisvės.
Kaltina orus
Šiuo metu Aukštosios Fredos sodybos dalį valdo bendrovė „Aidava“. Prieš tai valdytojai buvo pastatą sutvirtinę. KPD Kauno skyriaus specialistai buvo įpareigoję savininkus dalį avarinės būklės stogo sutvirtinti arba, jei kelia saugumui grėsmę, pašalinti. Tai padarius savininkai turėjo uždengti pastato kraštus, vadinamus parapetais, bei metalinėmis stygomis sutvirtinti pačias sienas.
„Tai buvo padaryta. Tačiau toks sutvirtinimas buvo laikinas sprendimas iki tol, kai prasidės restauravimo darbai. Pagal projektą turėjo būti restauruojamas plytų mūras, atidengiami autentiški elementai, langų angos ir kitos architektūros detalės. Buvo nuspręsta daryti ir tinko kartogramas“, – apie pastato būklę ir anksčiau sudarytus planus kalbėjo A.Naureckaitė.
Bendrovė „Aidava“ pastatą įsigijo šių metų birželio 29 dieną. Tame pačiame sklype, šalia buvusios Aukštosios Fredos dvaro sodybos, jie stato naują pastatą – įmonė „Elite group“ jame pardavinėja apartamentus („Botanikos apartamentai“). Bedrovės vadovas gynėsi, kad pastato negriovė, o kaip tik ruošėsi restauruoti ir jame įrengti restoraną.
„Šis pastatas daug metų buvo be stogo, kažkada buvo padegtas. To pastato viduje buvo įkritęs stogas, mediniai perdengimai, daug visokių šiukšlių. Mes visą šiukšlyną iš vidaus išvalėme, išsikvietėme ekspertus, kad įvertintų pastato būklę, perduotų visą medžiagą projektuotojams, o jie viską derintų su paveldo skyriumi. Kol laukėme paveldo sprendimo, labai smarkiai lijo, o pastatas senas ir be pamatų, kai mes nusipirkome, jis jau buvo visas sutampytas ir suvaržytas, tad matyt to ir užteko. Ekspertų išvadose buvo pažymėta, kad pastatas buvo supuvęs“, – savo poziciją išdėstė bendrovės „Aidava“ vadovas Andrius Račiūnas.
„Tikrai negali taip būti, kad pastatas stovi 200 metų ir tik atsiradus pastato tvarkytojams ir pareiškus, kad valant šiukšles pastatas nugriuvo. Ir taip, jog matosi nudaužytos plytos. Ar gali taip nugriūti tik nuo lietaus ir vėjo. Čia tiesiog žmonių gynyba, tačiau tikrai nelogiška. Buvo planuojama labai daug ką čia padaryti, tačiau, matyt, savininkas nusprendė, kad išvalius šiukšles, pastatas pasidarė toks blogas, tad tiesiog ėmė ir sugriuvo“, – atkirto kultūros paveldo specialistė A.Naureckaitė.
A.Radžiūnas tikino, kad plytos apdaužytos dėl to, jog kai pastatas nugriuvo, teko šalinti visus avarijos padarinius. „Gerai, kad žmonės nenukentėjo. Mes išrinkome palaidas plytas. Mes ir toliau planuojame pastatą renovuoti ir atstatyti tai, kas buvo“, – pridūrė „Aidava“ vadovas.
Naujausi komentarai