Kauno kultūriniame gyvenime miesto kultūros centras Tautos namai visada buvo vienas pagrindinių renginių organizatorių. Ši įstaiga yra tapusi ne vieno mieste ir šalyje gerai žinomo kolektyvo namais. "Suktinis", "Kazio Binkio teatras", "Gintaras", – Tautos namų kolektyvus, kaip ir kultūros centras Tautos namai, šiandien pradedančius 75-ąjį sezoną, vardija įstaigos direktorė Jolita Rudgalvienė. Net gerokai jaunesnis, 50-metį švenčiantis garsusis "Sūkurio" kolektyvas jau skaičiuoja gyvavimo pusšimtį.
– Ar šis sezonas kuo nors skirsis nuo kitų, galbūt yra naujų kolektyvų ar projektų, sumanymų?
– Šį sezoną pradėjo repetuoti mišrus choras "Diemedis", profesionalus vokalinis ansamblis "Akusto", vyrų choras "Perkūnas", vokalinis-instrumentinis ansamblis "Kaunas", asociacija "Teatronas", gana trankiai įsiliejo jaunimas – roko grupės "Wild Reason" bei "FA 11", padedame įsitvirtinti neprigirdinčiųjų draugijos "Suvoka" ir senjorų linijinių šokių grupėms. Jaunoji "Sūkurio" karta – šokėjai Olga ir Valerijus Osadčenkos pradėjo dirbti su mažiausiais šokėjais. Su Kauno bigbendu ir "Ąžuolynu" planuojame bendrus edukacinius projektus, padedame įgyvendinti projektą profesionaliems aktoriams, vadovaujamiems Petro Venslovo. Planuose – tarptautinio šokių festivalio "Šoki, trypki" atgaivinimas.
Kazio Binkio 120-osioms gimimo metinėms teatro jaunimo trupė pristatys spektaklį "Atžalynas", o suaugusiųjų trupė planuoja įgyvendinti projektą, skirtą Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms.
2014 -aisiais mums itin svarbu organizuoti Kauno dainų šventę, skirtą Dainų švenčių jubiliejui, ir mūsų kolektyvus, pasiruošusius ir išlaikiusius konkursų ir apžiūrų reikalavimus, išlydėti į respublikinę šventę Vilniuje. Kolektyvų pasiekimuose ir yra pagrindinė mūsų stiprybė. Visada malonu akcentuoti, kad liaudiškų šokių kolektyvas "Suktinis" geriausias Lietuvoje savo kategorijoje.
– Kokie rūpesčiai Tautos namuose yra didžiausi?
– Šiuo metu didžiausias rūpestis – lėšų paieškos pastato, ypač didžiosios salės, renovacijai, inventoriui įsigyti. Norėtųsi, kad mūsų salė išsiskirtų garso ir šviesos technika; kad seni fortepijonai, pianinai, kanklės ir akordeonai būtų pagaliau nurašyti, o vietoj jų grotų nauji. Tiesa, šiemet vieną reikalingą muzikos grotuvą jau įsigijome – pirmą per visus nepriklausomybės metus. Būtų džiugu, kad kolektyvai repetuotų tinkamose patalpose ir visi sutilptų. Štai "Suktinio" salė, kurioje prasidėjo Lietuvos bokso istorija, kuri matė pirmo Lietuvoje išraiškos kolektyvo "Sonata" gimimą, dabar stovi tuščia, nes laukia remonto. Didelis rūpestis ir tai, kad mūsų meno kolektyvų vadovai dirba tik ketvirčiu etato, neturime lėšų kvalifikacijos kėlimo kursams.
– Ar yra kokių nors ateities vizijų, planų?
– Kultūros centras atviras visoms iniciatyvoms ir saviraiškos formoms, kuriančiam novatoriškam jaunimui, žinoma, jeigu tos formos estetiškos ir dvasiškai prasmingos. Tikiuosi, pasiteisins Poetiško klubo įkūrimo sumanymas, knygų mainų idėja, jaunųjų menininkų parodų – aukcionų organizavimas. Tiriame mūsų lankytojų poreikius, aiškinamės, už kokius renginius jie pasiryžę mokėti, nes jau suformuotas įprotis, kad Tautos namuose viską galima gauti už dyką. Gal kokybiškais profesionalesniais renginiais jį galima pakeisti?
– Kaip ir kasmet turbūt vėl būsite pagrindiniai svarbių miesto švenčių organizatoriai?
– Taip, vėl rengsime Kalėdų eglės įžiebimo šventę, Rotušės a. įsikurs Kalėdų miestelis. Dėl menininkės Jolantos Šmidtienės kūrybiškumo jau kelintus metus iš eilės didžiuojamės gražiausia egle Lietuvoje. Specialiai jos apžiūrėti atvažiuoja kitų Lietuvos miestų ir miestelių gyventojai. Norėtųsi, kad ir koncertinė programa būtų ne mažiau įspūdinga. Vėliau pradėsime ruoštis Kauno miesto dienoms.
Žinoma, nepaprastai svarbi Kauno dainų šventė, skirta pirmosios Dainų šventės 90-mečiui. Džiugu, kad yra susiformavusi kūrybinė komanda – Petras Bingelis, Leokadija Januškienė, Egidijus Stancikas, kurie jau daug ką nuveikė būsimos šventės labui.
– Kaip manote, ar įstaigai lengviau tvarkytis būnant savivaldybės biudžetine, ar viešąja įstaiga kaip anksčiau?
– Kultūros centro Tautos namai tikslas – tenkinti viešuosius kultūrinius miesto bendruomenės poreikius, pas mus repetuoja mėgėjų meno kolektyvai, renginiai – nemokami. Šiame kontekste kalbėti apie uždirbamas pajamas – sudėtinga. Todėl priklausyti Kauno miesto savivaldybei tikrai lengviau, juk viešojoje įstaigoje vadovai buvo visai netekę etatų, administracijos darbuotojai rūpinosi, kaip uždirbti papildomų pajamų pastatui išlaikyti ir algoms. Dabar lengviau didesnio etatų skaičiaus prasme, bet lėšų dar nepakanka. Be 10 etatinių kolektyvų vadovų, dar tiek pat laukia tikėdamiesi būti mūsų įstaigos globoje.
– Tautos namams vadovaujate neseniai. Kuo jums patiko šis darbas?
– Tautos namams vadovauju keletą mėnesių. Pažintį pradėjau nuo meno kolektyvų repeticijų. Žinojau, kur einu, tačiau buvau maloniai nustebinta tuo meniniu lygiu, kurį pamačiau ir išgirdau. Patinka inicijuoti kultūros ir meno projektus, dalyvauti miesto kultūriniame gyvenime, netgi administracinė-ūkinė veikla, siekiant sukurti palankesnes veiklos sąlygas meno kolektyvams, turi savo žavesio.
– Iš kokios veiklos sulaukiama daugiausia pajamų?
– Mes esame ne pelno organizacija, didžioji organizuotų ir vykdytų renginių dalis buvo nekomerciniai, nemokami, orientuoti tenkinti įvairių bendruomenės grupių poreikius. Na, o pajamų daugiausia gauname iš trumpalaikės turto nuomos.
– Ar dar yra galimybių plėtrai?
– Galimybių reikia ieškoti. Būtina atnaujinti moraliai ir materialiai pasenusią scenos, garso ir šviesos įrangą, įsigyti muzikos instrumentų. Atlikus vidaus patalpų remontą atsiras vietos naujiems meno kolektyvams ir būreliams. Visada galima plėstis į gylį – gerinti teikiamų paslaugų kokybę, kelti meninį lygį.
Kviečiame ir ieškome galimybių priimti daugiau meninės veiklos kolektyvų. Laukiame jaunimo, kuris ateitų su naujomis ir originaliomis idėjomis. Jeigu ieškote naujų netradicinių erdvių saviraiškai, loftų, fabrikų griaučių, mūsų vidinis kiemas, rūsiai, palėpės, vestibiuliai skirti jums.
Naujausi komentarai