Pereiti į pagrindinį turinį

Teismo posėdžiai vieši, o su kuo norėtų gyventi mergaitė – įslaptinta

2012-05-03 13:41
Teismo posėdžiai vieši, o su kuo norėtų gyventi mergaitė – įslaptinta
Teismo posėdžiai vieši, o su kuo norėtų gyventi mergaitė – įslaptinta / Tomo Raginos nuotr.

Dėl didžiulio žmonių susidomėjimo ir keletą metų viešumoje sklandančių spėlionių nuspręsta Kauno pedofilijos bylos teismo posėdžius padaryti viešus. Tačiau vis tiek neatskleidžiama, su kuo norėtų gyventi garsios bylos epicentre atsidūrusi mažametė.

Jos močiutė Laimutė Kedienė, trečiadienį išgirdusi vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės žodžius, kad „mergaitės nuomonė buvo išklausyta teisme“, ne juokais pasipiktino.

„Ką ji čia meluoja? Neringa kiek prašė, mergaitės nė karto nekvietė liudyti į teismą. Teismas buvo tik paskyręs psichologinių ekspertizių, apklausų“, – sakė garliaviškė.

Pasak jos, kai anūkė buvo mažesnė, ekspertai buvo nustatę, kad ryšio tarp mamos ir mergaitės nėra. „O dabar jau ryšys yra, tačiau mergaitė nori gyventi su teta“, – perpasakojo paskutiniosios apklausos rezultatus moteris.

„Viską teismas nustatė, išsiaiškino“, – portalui kaunodiena.lt šiandien sakė E.Žiobienė.

Norėjome pasitikslinti, ką konkrečiai teismas yra išsiaiškinęs? „Nustatė viską: ryšį su mama, su globėja, galimą įtaką mergaitės nuomonei ir mergaitės sugebėjimą išreikšti savo nuomonę. Tačiau tai yra privati informacija ir aš jos atskleisti negaliu“, – atsakė kontrolierė.

Ji patikslino, kad mergaitę yra kalbinęs ne pats teisėjas. „Jis suformulavo kryptis, ką jis norėtų sužinoti. Su mergaite kalbėjosi aukščiausio lygio profesionalai, kokius tik turime Lietuvoje“, – aiškino E.Žiobienė.

Tuo tarpu dokumentus peržvelgęs Laimutės Stankūnaitės advokatas Gintaras Černiauskas teigė, kad vienintelis jo klientės dukros susitikimas su teisėjais buvo prieš ketverius metus.

„Mergaitė buvo apklausta 2008 metų gruodžio 30 d. ikiteisminio tyrimo teisėjo. Jos parodymai yra teismo dalis“, – tvirtino advokatas.

Pasiteiravome, su kuo mergaitė tuomet teigė norinti gyventi? „Tokių detalių nežinau ir nelabai galėčiau komentuoti. Klausimas, kieno nuomonė yra pasakojama pačios mergaitės lūpomis, ar ji pati sugeba pateikti savo nuomonę, kaip ši nuomonė susiformavo? Visi be išimties psichologai, psichiatrai pritaria, kad aštuonerių metų vaikai paprastai kalba kitų suformuotą nuomonę. Normalios raidos vaikas logiškai mąstyti, loginius sprendimus priimti ir surasti jų pasekmes gali nuo 12 metų“, – įsitikinęs G.Černiauskas.

Trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl įvykių Garliavoje, dalyvavusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė E.Žiobienė sakė, jog abejonės dėl mergaitės noro ar nenoro gyventi su mama nepagrįstos, nes teismas yra įvertinęs vaiko nuomonę priimdamas sprendimą.

„Bet kuriuo atveju. mergaitės nuomonė buvo išklausyta teisme, teismas skyrė ekspertizę, visa tai yra įvertinta ir šiandien dar kartą vertinti, manipuliuoti, kad mergaitė nori-nenori, nebekyla klausimas. Kita vertus, teismas labai aiškiai pasakė, kad mergaitei ir pas laikinąją globėją yra blogai, ir tik epizodiškai matant mamą ir perduoti nepasiruošus yra blogai. (...) Jei taip yra pasakyta, institucijos šiandien negali abejoti, svarstyti, galvoti, gal ne toks teismo sprendimas, gal mes galim jo nevykdyti. Teismo sprendimas turi būti vykdomas“, – kalbėjo kontrolierė.

Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pranešė, kad dėl dukros perdavimo L.Stankūnaitei bus konsultuojamasi su Danijos ekspertais.

„Vaiko teisių apsaugos specialistai, ministerijos atstovai ir danų rekomenduoti ekspertai susitiks aptarti situacijos ir išsiaiškinti, kaip įgyvendinti teismo sprendimą, nepažeidžiant vaiko teisių ir užtikrinant jo interesus bei gerovę", – sakoma ministerijos trečiadienį išplatintame pranešime.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Daliaus Bitaičio, susitikimai ir konsultacijos rengiami nuolat, siekiant išspręsti šią keblią problemą, tačiau užsienio ekspertų patarimai taip pat būtų naudingi.

„Dabartinė situacija susiklostė ne iš karto, ir išspręsti ją galima tik labai atidžiai įsiklausant į visų pusių ir specialistų argumentus. O svarbiausia, nepamiršti, kad viskas turi būti daroma vaiko labui ir jo interesai čia svarbiausi: prievartiniai veiksmai tik toliau skaudins mergaitę ir trukdys jai ateityje gyventi normalų gyvenimą. Dar kartą labai prašome visų jos aplinkoje esančių žmonių, visuomenės nepamiršti vaiko teisių", – pranešime cituojamas D.Bitaitis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų