Šiandien "Žalgirio" arena priims tūkstančius svečių, kurie stebės įspūdingą atidarymo renginį, o pirmosios krepšinio rungtynės arenoje įvyko vakar. Tiesa, nugalėtojai į istorijos puslapius nebus įrašyti.
Išlaikė visus testus
Aplink arenos statybą augusį nerimo ir įtampos burbulą vakare susprogdins iškilmingas atidarymas.
Arenos statybos pabaiga buvo ne kartą nukelta, didžiausi pesimistai atvirai postringavo apie tai, kad Lietuva ir Kaunas patirs tarptautinę gėdą, nes naujas pastatas iki čempionato pradžios nespės atverti durų. Visus testus išlaikiusi arena šiandien bus pilnut pilnutėlė. 19 val. prasidės mistikos, magijos ir muzikos prisodrinta pirmoji dalis. O vėliau – draugiškos Lietuvos ir Ispanijos vyrų krepšinio rinktinių krepšinio rungtynės.
Tiesa, rinktinių krepšininkai nebus bandomieji triušiai, pirmieji išbandę lankus ir parketą. Vakar treniruočių pobūdžio rungtynes arenoje žaidė Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) naujam sezonui besirengianti "Žalgirio-Sabonio krepšinio centro" komanda. Rungtynių tikslas – realiomis varžybų sąlygomis patikrinti, kaip veikia sporto varžyboms naudojamos garso, vaizdo ir apšvietimo sistemos.
Įspūdį paliko dydis
Prieš rungtynes naujųjų arenos krepšių stiprumą dėjimu patikrino šiemet pasaulio čempionu su Lietuvos devyniolikmečių rinktine tapęs Žygimantas Skučas. Krepšys atlaikė.
"Tai, kad mes sužaidėme čia pirmąsias rungtynes – labai malonu. Įspūdį daro šios arenos dydis", – teigė planetos čempionas.
"Žaisti čia kad ir neoficialias rungtynes buvo tikrai malonu. Šaunu, kad mes pirmieji išbandėme arenos krepšius. "Žalgiriui" čia rungtyniauti tikrai bus labai smagu", – neabejojo vienas jaunosios krepšininkų kartos lyderių Tauras Jogėla.
Generalinė repeticija prieš didžiąsias krepšinio batalijas praėjo be didesnių nesklandumų. Po jos arenos krepšių kietumą išbandė ir Kęstučio Kemzūros vadovaujama Lietuvos rinktinė. Čia ji surengė uždarą treniruotę.
Nenusileidžia geriausioms arenoms
"Žalgirio" klubas visuomet turėjo namus, tačiau dabar jie didesni, gražesni. Tokią istoriją turintis klubas kaip "Žalgiris" jau buvo vertas naujesnės arenos nei Kauno sporto halė. Apšildyti areną mums buvo didžiulė garbė – patikrinome krepšius, parketą. Aikštė tikrai puiki, jokių priekaištų neturime. Esu žaidęs daugybėje arenų, tačiau galiu drąsiai teigti, kad nuo šiol ir Lietuvoje turime areną, kuri absoliučiai niekuo nenusileidžia geriausiems Europos ar Jungtinių Amerikos Valstijų sporto rūmams", – kalbėjo "Žalgirio-Sabonio krepšinio centro" komandą treniruojantis Saulius Štombergas.
"Gyvenu Kaune ir labai didžiuojuosi, kad šiame mieste iškilo toks statinys. Krepšininkams žaisti tokioje arenoje – vienas malonumas. Šiek tiek gaila, kad esu tokio amžiaus, kai jau negaliu profesionaliai žaisti. Tikiuosi, kad gal leis atsisėsti kur nors netoliese nuo aikštės", – šyptelėjo 2003-iųjų metų Europos čempionas.
Rimantas Mikaitis, Kauno miesto meras
Neverta dabar kalbėti apie tai, kas ką blogai padarė ir kas galėjo būti. Dabar reikia žiūrėti į priekį ir džiaugtis, kad turime tokį objektą. Visi supranta, kad tokios statybos nėra lengvos. Buvo daug kritinių momentų. Kai nutraukėme derybas su areną norėjusiais statyti prancūzais, net nežinojome, ar sugebėsime įtikinti Vyriausybę, kad Kaunas gali pasistatyti areną. Įtikinėjome pusę metų. Vilniuje jau buvo svarstoma skirti kelis milijonus litų halei rekonstruoti ir Kaune žaisti tik pirmojo etapo rungtynes. Keblumų buvo daug, o kapsulę įkasus jau pasidarė aišku, kad ta arena bus pastatyta.
Arena skirta ne tik krepšiniui. Joje vyks labai įvairūs renginiai: koncertai, parodos. Manau, kad tai duos naują impulsą, paskatins kultūrinį ir sportinį turizmą, sulauksime dar daugiau svečių iš užsienio. Suaktyvės visas paslaugų sektorius, atsiras naujų galimybių. Tai – visiems į naudą.
Manau, kad šiandien organizatoriams jaudulio nepavyks išvengti, bet visi atėjusieji į atidarymo šventę pasimėgaus nuostabiu reginiu.
Vigimantas Abramavičius,
Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas
Kai pastatas buvo pripažintas tinkamu naudoti, nubraukiau ašarą, džiaugsmo ašarą. Sunkiausia buvo vertėjauti tarp lietuvio ir lietuvio, lietuvio ir žemaičio. Dirbo aštuonios kompanijos, reikėjo suderinti visų nuomones ir nuotaikas. Visas statybas lydėjo milžiniškas susidomėjimas, tačiau arenos architektūrai ir įvaizdžiui įtakos niekas nedarė. Nevienareikšmiškai vertinama arenos apdaila, jos detalės ir aplinka, bet mačiau arenos viduje buvusių tūkstančių žmonių emocijas. Jiems arena iš vidaus paliko milžinišką įspūdį.
Rungtynės su ispanais parodys klaidas, jei tokių esame palikę. Dar teks baigti tvarkyti automobilių stovėjimo aikštelę, aplinką. Pastatas didelis, laukia nemažai veiklos, kol įsivažiuosime, bet iki čempionato visi svarbiausi dalykai bus padaryti.
Andrius Kupčinskas, buvęs Kauno meras
2008 m. rugsėjį kapsulę įkasėme visiškai tuščioje Nemuno saloje. Buvo daug nerimo. Perspektyva pastatyti areną per dvejus metus buvo miglota. Maža to, tuo metu niekas nenujautė apie pasaulinę ekonominę krizę, nebuvo aišku, ar bus skirta ES lėšų. Padėtis buvo labai sunki, pasklido kalbų, kad Kaunas nepasistatys arenos, negalės organizuoti Europos čempionato. Kauno garbė buvo apginta ir dabar belieka didžiuotis. Manau, kad rezultatas atperka visus nervus ir finansus. Prabėgs ne vieni meti, kol visi supras, koks tai yra didingas statinys.
Eugenijus Miliūnas, architektas
Esame pervargę, o pavyko ar nepavyko, paaiškės po daugelio metų. Kai kur išėjo net geriau, nei įsivaizdavau. Dar liko nedidelių, bet svarbių darbų. Mes norėjome turėti atvirą, neužbaigtą objektą, kurį dar galima plėtoti. Tokį ir turime.
Sunkiausia proceso dalis – santykiai su žmonėmis, santykiai tarp žmonių, vienas kito supratimas. Visi, atskirai paėmus, esame puikūs, bet kartu dirbti ne visada išeina. Atrodytų lyg orkestro dirigentas jau bando diriguoti, o kiti muzikantai dar stumdosi, kad atsisėstų, ir bando suprasti natas arba išsiaiškinti, kaip koks instrumentas groja. Negalėčiau niekuo skųstis, nes tie, kurie buvo aplinkui, stengėsi iki galo. Man atrodo, kad viskas bus gerai. Šiuo metu nematau didelių problemų.
Gali būti kokių nors nemalonių smulkmenų, nes, net ir įsėdus į visiškai naują automobilį, daugeliui reikia priprasti. Visiems tai bus nauja patirtis. Arena turėtų veikti gan ilgai, bet ar ji bus tokia svarbi kaip halė, parodys laikas.
Mindaugas Špokas, Europos vyrų krepšinio čempionato organizacinio komiteto
vykdomasis direktorius
Šiandien bus atsakyta į visus klausimus, tačiau baimės nejaučiu. Panašias akimirkas išgyvenome ir Alytuje, ir Klaipėdoje. Tiesa, „Žalgirio“ arena už tas arenas didesnė kelis kartus, todėl ir įtampos turėtų būti kelis kartus daugiau, bet svarbiausia, kad arena jau pripažinta tinkama naudoti. Šiandienį išbandymą apsunkins tai, kad vienu metu vyks ir iškilmingas atidarymas, ir varžybos. Žinoma, žiūrovams bus įspūdingas vakaras, o mums – labai rimtų išbandymų metas.
Man arena visada patiko. Daug gauname nepelnytai mums adresuotų priekaištų, kad išorėje langai nesudėti, bet išorinis pastato vaizdas yra projekto autoriaus sumanymas, o viduje viskas seniai baigta. Tai yra viena iš įspūdingiausių arenų, kokią esu matęs: 15 tūkst. vietų, erdvūs persirengimo kambariai, treniruočių salė, viskas idealu ir tvarkinga. O po šiandienio renginio galėsime įvertinti ir personalo darbą. Po to galėsime ištaisyti smulkius trūkumus. Tam laiko yra pakankamai. Erzina, kad aplinka iki galo nesutvarkyta. Bet esame užtikrinti, kad iki čempionato viskas bus padaryta.
Vytautas Banys,
bendrovės „Vėtrūna“ savininkas
Man niekada nebuvo neramu dėl to, ar spėsime laiku. Ne kartą sakiau, kad viskas yra gerai. Padarėme labai didelį darbą ir ėjome koja kojon su architektais. Aš visiškai suprantu poną Eugenijų Miliūną. Jis nuoširdžiai stengėsi. Vienintelis jo interesas – pastatyti gerą pasaulinio lygio areną. Kai žmogus turi tokį tikslą, jis viską stengiasi padaryti labai gerai, o tam reikia laiko. Įgyvendinant šį projektą sunkiausia buvo pateisinti žmonių lūkesčius. Nelengva tokį statinį pastatyti gerai, kokybiškai ir laiku. Tai nėra nukopijuotas statinys. Tai naujas kūrinys, kokio niekas niekur nestatė. Esu patenkintas rezultatu. Šis kūrinys mane, kaip lietuvį, labai žavi.
Viršutiniame aukšte mums dar reikės pritvirtinti specialų tinklą. Be to, kurį laiką stebėsime pastatą. Arena yra kaip gyvas organizmas, kurį reikia suderinti iki galo. Mūsų nuomone, viskas suderinta, bet dar nebuvo situacijos, kai arena pilna žmonių. Pavyzdžiui, gal pamatysime, kad reikia pareguliuoti vėdinimo sistemą, o gal ir nereikės. Vaikas gimė, bet jį dar į mokyklą reikia išleisti.
Evaldas Rapolas,
"Nordia Baublys & Partners"
Arenos statybos procesuose dalyvaujame nuo pačios pradžios – to momento, kai buvo nuspręsta statyti areną. Sėdome su miesto vadovais prie tuščio balto lapo ir pradėjome dėlioti rangos konkurso sąlygas.
Procesas buvo ilgas ir sudėtingas – įtakos turėjo tiek ekonominė krizė, tiek architekto įvedamos projekto korekcijos, tiek įvairūs teisminiai ginčai. Teismuose teko pakovoti ir dėl rangos konkurso, ir dėl statybų kainos. Mus lydėjo sėkmė ir galutinis rezultatas buvo palankus – miestui sutaupėme apie 14 mln. litų.
Statant areną prižiūrėjome visas sutartis ir susitarimus. Teko nemažai paplušėti, nes „Vėtrūna“ atėjo dirbti sąlygomis, kurias statybų eigoje teko keisti, nes architektas gana žymiai pakeitė projektą. Vėliau prasidėjo derybos dėl koncesijos. Jas apsunkino tai, kad tebuvo vienas pretendentas. Tokiu atveju tenka balansuoti ant pavojingos ribos. Perlenkus lazdą buvo galima likti prie suskilusios geldos. Derybų rezultatas, manau, yra gana geras. Miestui išsiderėjome, kad arenoje būtų organizuojami 75 renginiai per metus ir teisė mažinti koncesijos mokestį, jei šis reikalavimas nebus įvykdytas.
Teko susidurti ir su žmonių nenoru padėti bei spręsti svarbius finansavimo klausimus. Daug kur teko įrodinėti, kad šiam objektui galima skirti ES paramą. Visas statybos procesas buvo itin sudėtingas, bet dabar šiuo sėkmingai pasibaigusiu projektu labai džiaugiamės su visais kauniečiais.
Angelė Dementavičiūtė,
"Žalgirio" areną valdysiančio operatoriaus atstovė, "Ūkio banko investicinės grupės" valdybos pirmininkė
Kaip visada visi gyvename studentišką gyvenimą – kai ruošiesi egzaminui, trūksta vienos nakties. Tačiau viskas turi būti gerai. Vakare vyko intensyvus valymas, rinktinės treniruotė, savanorių ir personalo instruktažas, viskas verda. Nerimo netrūksta, visi pavargę, bet kol kas niekas nepratrūko.
Šiandien laukia didelis egzaminas: milžiniškas renginys, labai daug svečių, ažiotažas nenusakomas žodžiais. Bet mums atrodo, kad viską padarėme. Gal kas nors ir nesuveiks, bet neįsivaizduoju kas, nes viską patikrinome, su visais pakalbėjome. Žinome, kad dar daug darbo laukia ateityje. Iki čempionato dar labai daug ką turėsime padaryti.
Naujausi komentarai