Pereiti į pagrindinį turinį

Antradienį skandalingasis Gestapas gali būti paleistas į laisvę: vėl jam pagalbos ranką tiesia mama

2024-10-07 14:11

Nors naujoje Pauliaus Navicko, pravarde Gestapas, byloje, į kurią sugulė po paleidimo iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės jo padaryti nusikaltimai, tespėta pagarsinti kaltinamąjį aktą, tačiau jis dar parodymų nedavė, jau antradienį šis skandalingas kaunietis gali būti paleistas į laisvę. Ir vėl, kaip ir prieš 30 metų, kai jo poelgis su aštuonmete sukrėtė šalį, jam pagalbos ranką bando tiesti mama, kuri tada taip pat iš pradžių buvo su juo sulaikyta.

Paulius Navickas-Gestapas
Paulius Navickas-Gestapas / Regimanto Zakšensko nuotr.

Iškalbingi namų darbai

Šiandien Kauno apylinkės teisme, nagrinėjančiame šią ne vieną dešimtį metų psichiatrų globoje praleidusio 44-erių P. Navicko bylą, jau tikėtasi išgirsti jo parodymus. Tačiau šiuos lūkesčius teko atidėti mažiausiai porai savaičių, nes dėl nežinomos priežasties į šiandieninį teismo posėdį neatvyko laisvėje esantis kartu su Gestapu teisiamas Žilvinas Žiemelis, kuris, kaip jau rašyta, po praėjusio šios bylos posėdžio nesusivaldė nepasiuntęs P. Navicko, išvedamo konvojaus pareigūnų su antrankiais, pusėn prakeiksmo: „Tave Dievas nubaus!“.

Konstatavus, kad be Ž. Žiemelio nagrinėti bylos negalima ir paskelbus joje pertrauką, šiandien spręsta tik, ar pratęsti P. Navicko suėmimą, kuris baigiasi penktadienį, ar paleisti jį į laisvę, skiriant švelnesnę kardomąją priemonę ar net kelias iš jų.

Prieš pradedant nagrinėti šį klausimą, P. Navickui valstybės skirta advokatė paprašė prijungti prie bylos socialinės darbuotojos, lankančios jos ginamojo mamą, perduotus medicinos dokumentus apie šios jau devintą dešimtį pradėjusios kaunietės sveikatos būklę. Juos prijungus prie bylos, P. Navickui vėl pakvipo laisve.

Panašu į gerą vaidybą

Tiesa, pats Gestapas arba linkęs apsimesti, kad neturi nieko prieš dėl jo suėmimo pratęsimo – vis tiek šis laikas bus įskaičiuotas į teismo skirtą bausmę, arba nelabai trykšta noru slaugyti savo ligonę mamą, kuri yra po insulto ir be pagalbos nevaikšto. Nors ir teigė, kad būdamas suimtas, dažnai su ja bendrauja telefonu – paskambina pats. P. Navickas tikino ir, kad kasdien bendravo su mama, pas kurią yra deklaravęs gyvenamąją vietą, ir iki suėmimo, tačiau esą negalėjęs gyventi jos bute viename Savanorių prospekto pabaigos daugiabutyje, nes turi draugę, auginančią vaiką. Todėl ir persinuomojo iš kito asmens kambarį Partizanų gatvės 5-ajame name ir ten gyveno su minėta drauge. Tačiau jis prisipažino, kad kažin, ar galėtų į šį kambarį grįžti, jeigu būtų paleistas iš suėmimo. Greičiausiai tektų apsistoti pas mamą, kuria daugiau nėra kam pasirūpinti, nes jo sesuo gyvena Norvegijoje.

Paulius Navickas-Gestapas. Regimanto Zakšensko nuotr.

Be to, P. Navickas teigė, kad, išleistas iš Rokiškio ligoninės apie mėnesį neturėjo pragyvenimo šaltinio, dėl ko ir darė nusikaltimus. O likus kelioms savaitėms iki suėmimo jam buvo paskirta apie 400 eurų valstybės išmoka už neįgalumą. Todėl dabar jau nusikaltimų nedarytų, nes minėti pinigai jam buvo persiunčiami ir jį suėmus, todėl jis dabar jau turi santaupų.

Tačiau labiausiai P. Navickas buvo linkęs akcentuoti, kad jis jau seniai nebevartoja jokių vaistų nuo jam diagnozuoto psichikos sutrikimo – nuo 2001-ųjų metų, kai pirmą kartą buvo išleistas iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės, kurioje atsidūrė po 1995-ųjų sausį įvykdyto nusikaltimo Kaune ant Milikonių kalno, kur nusižiūrėjo į aukas vieną iš rogutėmis važinėjusių mergaičių ir, ją pagrobęs, išžagino, o vėliau numetė gyvą nuo Varnių tilto į Nerį.

Nuomonės išsiskyrė

Prokuroras prašė pratęsti P. Navicko suėmimą dar trims mėnesiams, nes yra neišnykę jo suėmimo pagrindai. Be to, per tuos porą mėnesių, kai buvo išleistas iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės gydytis ambulatoriškai, jis padarė devynias nusikalstamas veikas. Ir viena iš  jų, po kurios ir buvo suimtas, – apiplėšimas, panaudojant peilį, yra sunki.

Anot prokuroro, jau tada P. Navickas galėjo gyventi pas mamą, bet gyveno minėtame Partizanų gatvės bendrabutyje nelegaliai, niekur nedirbdamas ir prasimanydamas pinigų iš daromų nusikaltimų.

P. Navickui valstybės skirta advokatė tikino teismą, kad jos ginamasis gali būti ir nesuimtas, nes turi mamą, kuriai reikalinga pagalba, ir gyvenamąją vietą po jos stogu. O mama palaiko ryšį su sūnumi, kol jis suimtas –  telefonu. Be to, ji gauna paramą iš Norvegijoje gyvenančios dukters. Be to, ir pats P. Navickas galėtų ne tik padėti mamai, bet ir pats užsidirbti, o ne būti mūsų visų išlaikomas.

Advokatė siūlė skirti P. Navickui švelnesnę kardomąją priemonę už suėmimą – dokumentų paėmimą, namų areštą ar apykoję. Arba jų derinį.

Suteikus žodį P. Navicko, grasinant peiliu, apiplėštam asmeniui, šis sunkiai valdė emocijas, teigdamas teismui, kad jau spėjo surinkti apie Gestapą informaciją – jog jis, išleistas iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės, beveik kasdien atiminėjo iš žmonių ne tik paspirtukus bei dviračius, kuriuos slėpė mamos rūsyje, bet ir auksą bei įvairias grandinėles. Tačiau minėti nukentėjusieji nenori vaikščioti į teismus.         

Šokiruojantis cinizmas

Kaip jau rašyta, sulaikyti P. Navicką po garsiai nuskambėjusio minėto asmens apiplėšimo padėjo pilietiški asmenys. Ir jis jau beveik penki mėnesiai yra suimtas.

Nukentėjusysis po šio kovo 11-osios išpuolio pareigūnams pasakojo, kad prie jo, apie 23 val. ėjusio gatve, prišoko nepažįstamas asmuo, parvertė jį ant žemės ir, išsitraukęs iš kišenės sulenkiamą peilį, nupjovė jo rankinės, kurioje buvo piniginė bei dokumentai, petnešą ir su grobiu pabėgo.

Tačiau netrukus grįžo ir pareikalavo, kad auka eitų su juo prie bankomato ir padėtų pasinaudoti pagrobtoje piniginėje rasta banko kortele. Tai įvyko, nukentėjusiajam dar nespėjus pranešti apie užpuolimą policijai. Plėšikui ir vėl grasinant peiliu, užpultajam teko jam atiduoti ir mobiliojo ryšio telefoną.

Tačiau, apiplėštasis, vedamas, įrėmus jam peilį, link bankomato, pamatė ties sankryža žmones ir puolė bėgti šių link. Tada Gestapas nusprendė užbėgti įvykiams už akių ir pats paskambino telefonu 112, dėdamasis esą yra nukentėjęs nuo savo aukos – šis pavogė jo paspirtuką.

Vėliau Gestapas prisipažino norėjęs šį asmenį apiplėšti. Tokia pagunda kilo, pamačius jį neapšviestame kieme. 

Vieną ligą apgydė, kitos – ne?  

Kaip jau rašyta, P. Navickas buvo išleistas iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės sausio 10-ąją. O sausio 19-ąją Kauno teisėsaugininkai jo atžvilgiu jau pradėjo naują ikiteisminį tyrimą. Dėl to, kad jis apie 0.30 val. iš vienos K. Petrausko gatvės pradžioje esančios automobilių aikštelės su jau minėtu penkeriais metais vyresniu Ž. Žiemeliu, kurio biografijoje – jau devyni teistumai ir beveik visi – dėl smulkių vagysčių, nors dalis jų – jau išnykę, bandė pagrobti automobilį „Suzuki Vitara“, bet užsiblokavus šio ratams, tai nepavyko, tačiau automobilis buvo apgadintas.

Vėliau P. Navickas pareigūnams pasakojo, kad iš tikrųjų planuota pavogti iš šio automobilio multimediją, todėl ir brautasi jo vidun, išdaužant galinį ir priekinį stiklus. O po to bandyta jį nuvilkti kitur, nes ilgiau darbuotis vietoje nebuvo galima, kadangi netoliese gyvena jo pažįstami.

Remiantis kaltinimu, tą pačią naktį, jau apie 2 val., P. Navickas su Ž. Žiemeliu įsibrovė ir į „Kauno spaudos“ kioską, esantį Savanorių prospekte. Ir taip pat ne tik šį apvogė – pagrobė 392 prekes, bet ir kioską apgadino.

Sausio 20-osios naktį, apie 1.10 val., P. Navickas, jau vienas, kaltinamas apvogęs ir sunkvežimį, stovėjusį Elektrėnų gatvėje – prie vienos bendrovės, kuriai jis priklauso.  

Įkliuvęs po šių vagysčių ar bandymų jas įvykdyti teisėsaugininkams, Gestapas savo kaltę pripažino. Tačiau dėl to, kad nukentėjusiesiems nebuvo padaryta didelė žala, į teismą dėl jo suėmimo tada nesikreipta.

Tik periodinė registracija policijoje buvo skirta ir Ž. Žiemeliui.

Žilvinas Žiemelis. Regimanto Zakšensko nuotr.

Dėl to, kas atskleista, prisipažįsta

P. Navickas buvo suimtas tik po minėto išpuolio kovo 11-osios vakarą.  O skyrus jam naują ambulatorinę teismo psichiatrijos ekspertizę, šią atlikusiam teismo psichiatrui ekspertui užteko vienintelio susitikimo su P. Navicku konstatuoti, kad jis – pakaltinamas, t.y. gali suprasti savo veiksmus, šiuos valdyti bei už juos atsakyti įstatymų numatyta tvarka.

Pakartotinai peržiūrėjus, ar ištrūkęs iš stacionarios Rokiškio psichiatrų globos P. Navickas nepadarė ir daugiau nusikaltimų, buvo konstatuota, kad per tuos du mėnesius, kol buvo sulaikytas po apiplėšimo, jis padarė mažiausiai devynis nusikaltimus. Bent tiek Kauno teisėsaugininkams pavyko jų išaiškinti. Nors P. Navickas parodymus ir davė, tačiau tai darė, tik priremtas įkalčių. Nė vieno nusikaltimo, jo paties iniciatyva, atskleisti nepavyko.

Jau suėmus P. Navicką, ikiteisminis tyrimas, į kurį buvo sujungtos bylos dėl sausio mėnesio vagysčių bei kovo 11-osios apiplėšimo, pasipildė dar dviem nusikaltimais. Prie šio ikiteisminio tyrimo prijungtos dar dvi vagystės, įvykdytos prieš dvi dienas iki minėto apiplėšimo bei šio išvakarėse. P. Navickui pareikštas kaltinimas papildytas tuo, kad kovo 9-osios vakare jis Kauno senamiestyje apvogė ir du „CityBee“ automobilius. Iš jų pavogtos kuro kortelės bei rakteliai.  O kovo 10-osios naktį išdaužęs ir vienos bendrovės, įsikūrusios Savanorių prospekte, langą, pagrobė iš jos ir elektrinį paspirtuką, kurio vertė – daugiau kaip 1460 eurų.

Pagarsinus teisme šios bylos kaltinamąjį aktą, P. Navickas savo kaltę pripažino pilnai. O Ž. Žiemelis – tik iš dalies, t.y. kad dalyvavo tik bandant pavogti automobilį, nors ir nežinojo, kad tai daro, nes buvo P. Navicko apgautas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų