Kauno policijoje – kyšininkavimo bumas Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno policijoje – kyšininkavimo bumas

2017-03-22 06:58

Kauno apskrityje pastaruoju metu fiksuojamas kyšininkavimo bumas. "Seniai taip bebuvo", – pripažino Kauno policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė. Beveik per savaitę dėl to pradėti net trys ikiteisminiai tyrimai.

Kauno policijoje – kyšininkavimo bumas
Kauno policijoje – kyšininkavimo bumas / Vytauto Petriko nuotr.

Vieno apynasrio nepakanka

Šviežiausias įtariamos korupcijos atvejis buvo užregistruotas savaitgalį – šeštadienį Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) budėtojai iš kolegų Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) gavo pranešimą, kad Kelių policijos ekipažas, dirbantis Kaišiadorių rajone, iš asmens, pažeidusio Kelių eismo taisykles, paėmė 200 eurų kyšį.

Įtariamieji kyšininkavimu kelyje Antakalnis–Jieznas buvo sulaikyti po kelių valandų – jau po pamainos grįžę į Kauno AVPK Kelių policijos valdybos būstinę Kaune, Chemijos gatvėje. Pas juos rasta ir pranešėjo, surinkusio STT budėtojų numerį, nurodyta suma tokiomis pačiomis, kaip pranešta, kupiūromis, nors tarnybos metu Kelių policijos pareigūnams galima turėti su savimi ne daugiau kaip 38 eurus. Jeigu, atvykstant į tarnybą, piniginėje yra didesnė suma, Policijos veiklos instrukcijoje nurodyta, kad apie tai būtina informuoti tiesioginį vadovą. Tik šis išimties tvarka gali leisti turėti daugiau, kai yra pakankamai pagrįstų motyvų. Priešingu atveju, pinigai turi būti palikti su jais į tarnybą atvykusiojo darbo kabinete.

Taktika – tradicinė

Kokiu pažeidimu įtartas galimas papirkėjas, dar tikslinama. Pirminiais duomenimis, apie galimą kelių policininkų kyšininkavimą pranešė ne jis pats. O įtariamieji tradiciškai prisipažinti nelinkę.

Anot Kauno AVPK Imuniteto skyriaus, atliekančio tokio pobūdžio ikiteisminius tyrimus, viršininko Andrejaus Rabij, retas iš kolegų, įtariamų kyšininkavimu, sutinka duoti parodymus ikiteisminio tyrimo metu. Dar retesnis prisipažįsta. Kaip įprasta, parodymai duodami tik teisme, nusamdytiems advokatams jau susipažinus su ikiteisminio tyrimo metu surinkta medžiaga.

Šiuo atveju įtariamieji, kaip ir jų kolegos, įtarti panašiais dalykais prieš savaitę, – policijos veteranai. Jų stažas – apie 18 metų. Pasak ikiteisminį tyrimą, pradėtą jų atžvilgiu, kuruojančio prokuroro, viliamasi, kad Kauno AVPK vadovybė artimiausiu metu ras jiems pareigas, nesusijusias su galimybe kyšininkauti ar piktnaudžiauti tarnyba, nes, remiantis įstatymais, dėl jų nušalinimo nuo tarnybos į teismą nebus kreiptasi.

Demaskavo vilniečiai

Įkliuvusiųjų savaitgalį kolegos įtariami kovo 9-ąją paėmę 50 eurų kyšį iš Ukrainos  piliečio, kuris kelyje Kaunas–Marijampolė–Suvalkai įtariamas viršijęs leistiną greitį.

Patikslintais duomenimis, šie taip pat Kelių policijos veteranai, turintys keturiolikos bei šešiolikos metų stažą vidaus reikalų sistemoje, įkliuvo per kolegų iš sostinės – Lietuvos kelių policijos tarnybos reidą Kauno apskrityje. Jos atstovams kilo įtarimas dėl patrulių veiksmų, kuriais jie pasidalijo su Kauno AVPK Imuniteto skyriumi. Šio pareigūnai sulaikė įtariamuosius kyšininkavimu bei surado ukrainietį. Pastarasis įtarimus patvirtino, kelių policininkai tradiciškai parodymus duoti atsisakė, nors pas vieną iš jų ir rasta 50 eurų.

Įkaltis tarnybiniame stalčiuje

"Kauno diena" rašė, kad kovo 15-ąją savo tarnybiniame kabinete Kauno AVPK buvo sulaikytas ir, kaip įtariama, 500 eurų kyšį paėmęs šio komisariato Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos vyriausiasis tyrėjas, kurio stažas policijoje – 16 metų.

Jo kolegos iš Kauno AVPK Imuniteto skyriaus įėjo į šio įtariamojo kyšininkavimu darbo kabinetą, vos iš šio išėjus asmeniui, prieš savaitę jiems pranešusiam, kad pareigūnas už palankų procesinį sprendimą iš jo reikalauja 1000 eurų kyšio. Esą suma didelė todėl, kad jam dar reikės šia dalytis su tais, kurie laimina jo sprendimus. Už šią sumą reketuojamajam žadėtas tik liudytojo statusas, o ne įtariamojo, kuris gresia ikiteisminiame tyrime dėl jo vadovaujamoje įmonėje įvykusio nelaimingo atsitikimo, galbūt pažeidus darbų saugą, per kurį nesunkiai buvo sužalotas žmogus. Šį ikiteisminį tyrimą kuruoja Kauno apylinkės prokuratūra.

Visuomenė tampa pilietiškesnė ir aktyvesnė, o policijos gretas palieka senoji gvardija.

Anot reketuoto verslininko, jam pavyko nusiderėti, kad atneš reikalaujamą sumą dalimis ir pirmąją jos dalį – po savaitės. Šie Imuniteto skyriaus iš anksto pažymėti 500 eurų buvo rasti įtariamojo kyšininkavimu tarnybinio stalo stalčiuje. Tuo metu jis savo darbo kabinete buvo vienas.

Jau kitą dieną įtariamasis kyšininkavimu Kauno apylinkės teismo nutartimi buvo nušalintas nuo tarnybos.

Iškalbinga statistika

Pasak Kauno AVPK Imuniteto skyriaus vadovo A.Rabij, per penkerius metus, kai gyvuoja jų tarnyba, remiantis statistika, panašių atvejų mažėja.

Pastebima ir kita iškalbinga tendencija – mažėjant norinčių rizikuoti policininkų skaičiui, daugėja visuomenės pranešimų apie galimą korupciją šioje tarnyboje. "Visuomenė tampa pilietiškesnė ir aktyvesnė, o policijos gretas palieka senoji gvardija", – taip paties konstatuotą situaciją komentavo A.Rabij, primindamas, kad visuose Kelių policijos tarnybiniuose automobiliuose yra įdiegta ir automatinė vaizdo bei garso įrašymo aparatūra.

Ir kyšininkavimu įtariami Kauno AVPK Kelių policijos pareigūnai, ir Kriminalinės policijos vyriausiasis tyrėjas priklauso toms policijos pareigūnų kategorijoms, kurioms nuo liepos 1-osios ketinama padidinti atlyginimus. Kelių policininkai priklauso pirmajai grandžiai, kuri, anot Policijos departamento, dabar gauna, atskaičiavus mokesčius, 600 eurų, o po kelių mėnesių gaus ne mažiau kaip 700. Kriminalinės policijos tyrėjai – antrajai grandžiai, kuri dabar gauna, atskaičiavus mokesčius, 700 eurų, o nuo liepos 1-osios gaus ne mažiau kaip 850.

Dar viena A.Rabij paminėta iškalbinga detalė – 99.9 proc. pareigūnų papirkimo atvejų įvyksta pažeidėjų iniciatyva.

Pagal Kauno AVPK Komunikacijos poskyrio vedėjos O.Vaitkevičienės pateiktą statistiką, pernai dėl pareigūnų neteisėtų veikų buvo gauti 194 pranešimai, pareiškimai bei skundai. Tai beveik 40 proc. mažiau negu užpernai. Tačiau, O.Vaitkevičienės teigimu, tai byloja ne apie visuomenės aktyvumo mažėjimą, o greičiau apie tai, kad mažėja kyšininkavimo atvejų policijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra