Kauno apylinkės teismo nuosprendį antradienį išgirdo per epilepsijos priepuolį devynis savo keleivius sužalojęs Antanas Ivaškevičius. Nors jis pripažintas kaltu sukėlęs avariją dėl sveikatos problemų, tai daugiau kainuos buvusiam jo darbdaviui bei „Lietuvos draudimui“, kurio paslaugomis ši bendrovė naudojosi.
Daugiausia priteista iš darbdavio
„A.Ivaškevičiui atlyginti už keleivių patirtą žalą nepriklauso“, - konstatavo šią nemažą atgarsį sukėlusią bylą nagrinėjęs teisėjas Rimantas Sipavičius.
Nukentėjusiosioms priteistą 4300 eurų moralinį atlygį turės sumokėti Jurbarko UAB „Autogerovė“, į kurią šiandien pervardinta buvusi A.Ivaškevičiaus darbovietė – R.Alksnio įmonė.
Dar 2000 eurų už vienos nukentėjusiosios dantų protezavimą priteista iš „Lietuvos draudimo“, kuriame minėta bendrovė buvo apsidraudusi.
Pats A.Ivaškevičius nubaustas tik dešimties minimalaus gyvenimo lygių (376 eurų) bauda, nors prokuroras siūlė ją tris kartus didesnę.
Išteisintas ir dėl greičio
Teisėjas teigė sumažinęs prokuroro siūlytą baudą, atsižvelgdamas į avarijos kaltininko negalią – jis darbingas tik 40 proc.
„Vien dėl to ir neturėjo teisės vairuoti, todėl ir kaltas“, – išgrynino savo nuosprendžio esmę R.Sipavičius, pripažindamas A.Ivaškevičių pažeidus tik šį vieną Kelių eismo taisyklių punktą.
Antrasis, kuriuo iš pat pradžių A.Ivaškevičių kaltino prokuroras, – kad jis dar buvo pasirinkęs ir nesaugų greitį, anot teisėjo, peržiūrėjus vaizdo įrašą, nepasitvirtino. Tuo metu, kai A.Ivaškevičiaus mikroautobusas kelio posūkyje nuvažiavo į griovį, anot teisėjo, jis važiavo nedideliu – 50 km/val. – greičiu.
Kulminacija neįamžinta
Kaip jau rašyta, teismui pateiktame paskutinių minučių iki nelaimės įraše nėra pačios kulminacijos.
Iš to, kas likę, matyti tik tai, kaip keleivius iš Kauno į Jurbarką 2014-ųjų antrosios Velykų dienos rytą vežęs A.Ivaškevičius, atidavęs grąžą Raudondvaryje įlipusiai moteriai, netrukus įtartinai perbraukia ranka sau per lūpas. O po to jo veidas suakmenėja.
Įrašas nutrūksta tuo metu, kai staiga į kažką audringai reaguoja mikroautobuso priekyje sėdinčios moterys.
Anot buvusio A.Ivaškevičiaus darbdavio Gedimino Eizos, pateikusio šį įrašą Kauno kelių policijos valdybai, jame nėra, kad moterys išsigandusios šaukia vairuotojui: „Ką tu darai?!“ Tačiau šis visai į tai nereaguoja.
Tebesapnuoja košmarus
Vienai A.Ivaškevičiaus keleivei, tą rytą vykusiai į draugės laidotuves, lūžo nosis ir buvo išmušti keli dantys. Ji prašė beveik 7 tūkst. eurų moralinio atlygio, nes iki šiol tebesapnuoja, kad įlipa į troleibusą, kurį vairuoja A.Ivaškevičius, ir po to išgyvena baisius košmarus, nes niekaip negali išlipti laukan. Tačiau moters ieškinys, atsižvelgus į pačio A.Ivaškevičiaus negalią, patenkintas tik iš dalies.
Kita šio avariją patyrusio mikroautobuso keleivė vyko į mamos 80-metį. Ji prašė 3 tūkst. litų atitikmens eurais atlygio, nes iki šiol, važiuodama pas tėvus į Vilkiją, visą kelią dreba nuo kiekvieno įtartino garso. Jai taip pat priteista tik dalis prašyto ieškinio.
Didžiausią – 20 tūkst. eurų – ieškinį teismas atmetė, nes jį pareiškusi viena iš labiausiai tada nukentėjusių palangiškių neteisingai surašė savo prašymą ir, nurodžius klaidas, jų laiku neištaisė.
Neįgalus jau seniai
A.Ivaškevičius savo kaltę pripažino. Tačiau teigė, kad negali paaiškinti, kas atsitiko, nes buvo praradęs sąmonę. Esą tai buvo pirmas toks priepuolis, jam vairuojant mikroautobusą.
Prieš 17 metų, kai atsitrenkė lengvuoju automobiliu į malkas vežusį traktorių, jis tapo neįgaliu dėl tada patirtos sunkios galvos traumos, dėl kurios apie mėnesį buvo ištiktas komos.
Likus penkiems mėnesiams iki šio įvykio A.Ivaškevičiui eilinį kartą buvo pratęsta neįgalumo pažyma, neleidžianti vairuoti jokios transporto priemonės. Eismo įvykio, dėl kurio stojo prieš teismą, metu jis buvo darbingas tik 40 proc.
Kaltinimai Darbo biržai
„Kauno dienai“ A.Ivaškevičius teigė, kad pateikė pažymą apie savo neįgalumą ir Darbo biržai, ir darbdaviui.
„Jeigu mane įdarbino, tai aš ir įsidarbinau“, – tokia buvo teisiamojo pozicija.
Tačiau jau minėtas buvęs A.Ivaškevičiaus darbdavys G.Eiza tikino, kad Darbo birža, atsiųsdama jų įmonei šį vairuotoją, nuslėpė jo neįgalumą. Bendrovei atstovavęs advokatas prašė teismo pripažinti šioje byloje trečiuoju asmeniu ir Tauragės darbo biržą, kurios padalinys – Jurbarko skyrius – atsiuntė įmonei A.Ivaškevičių. Tačiau teismas šį prašymą atmetė.
Be to, anot G.Eizos, atėjęs darbintis, A.Ivaškevičius pateikė vienos Kauno poliklinikos išduotą pažymą, kad gali vairuoti B ir D kategorijos transporto priemones.
Patys iškėlė bylą
Buvusi A.Ivaškevičiaus darbovietė, užbėgdama už akių gresiantiems ieškiniams, pati iškėlė Tauragės teritorinei darbo biržai ir prieš Kauno apylinkės teismą stojusiam buvusiam savo darbuotojui civilinę bylą, prašydama iš jų beveik 7,8 tūkst. eurų kompensacijos.
Dalį jos (1450 eurų) sudaro prašomas moralinis atlygis. Likusi suma – už sudaužytą mikroautobusą.
Tačiau Jurbarko rajono apylinkės teismas sustabdė šios bylos nagrinėjimą iki Kauno apylinkės teismo verdikto, kuriuo iš buvusios A.Ivaškevičiaus darbovietės antradienį priteistas beveik tris kartus didesnis moralinis atlygis nukentėjusiosioms per avariją, negu iš jos kaltininko ir pastarąjį atsiuntusios Darbo biržos prašo pati bendrovė.
Į nuosprendį neatvyko
Baudžiamasis kodeksas už nusikaltimą, kurį, teismo sprendimu, padarė A.Ivaškevičius, numato baudą, areštą iki 90 parų arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.
Tačiau valstybės paskirtas A.Ivaškevičiaus advokatas prašė savo ginamąjį išteisinti. Esą nelaimė įvyko netyčia – teisiamasis negalėjo numatyti, kad jį ištiks priepuolis.
Pats A.Ivaškevičius, klausęsis buvusių savo keleivių pasakojimų apie išgyventą košmarą akmeniniu veidu, suteikus jam teisę į paskutinį žodį, tepasakė: „Kaip teismas pasakys, taip ir bus...“
Į nuosprendžio paskelbimą jis neatvyko, kaip ir nė viena iš nukentėjusiųjų. Anot A.Ivaškevičiaus advokato, jo ginamasis vėl serga. „Dabar jau neįgalumas man pratęstas iki pensijos“, – portalui kauno.diena.lt teigė šio sunkiai girgždėjusio teismo proceso metu 56-erių metų sulaukęs A.Ivaškevičius.
Naujausi komentarai