Mušant žmoną galima ir praturtėti Pereiti į pagrindinį turinį

Mušant žmoną galima ir praturtėti

2014-12-28 14:30
Kauno apylinkės teismas
Kauno apylinkės teismas / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Kauno mušeikos rado būdą, kaip pasipelnyti iš jiems tramdyti skirto Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo. Teisinį precedentą, kuris gali kaip virusas pasklisti po šalį, sukūrė Kauno apylinkės teismas.

To dar nebuvo

Po teisėjo Raimundo Mikštos nuosprendžio Giedrė J. buvo nepatenkinta tik tuo, kad artimiausiu metu negalės išvykti su vyru į užsienį.

Remiantis tuo pačiu nuosprendžiu, Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondas turėtų jai išmokėti penkiaženklę pinigų sumą – nors moteris ir toliau gyvena su smurtautoju, su kuriuo veda ir bendrą ūkį. Anot Kauno teisėsaugininkų, per trejus metus, kai galioja Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, su tokiu tarpusavyje besipešančių sutuoktinių versliuku jie susidūrė pirmą kartą.

Ne pirmas kartas

Giedrės J. vyras Denisas, už kurio nesusivaldymą mokės visi mokesčių mokėtojai, iki šio įvykio su kurioziška pabaiga jau buvo teistas už smurtą artimoje aplinkoje. Buvo sumušęs Giedrės mažametę dukrą iš pirmos santuokos – anot ekspertų, sudavė jai ne mažiau kaip devyniolika smūgių.

Paauglė, kuriai šiandien yra šešiolika, ir iškvietė dabar jau ranką prieš jos motiną pakėlusiam patėviui policiją. Tądien buvo motinos gimtadienis ir išgėrę sutuoktiniai susiginčijo dėl išvykimo į užsienį. Denisas šiems savo žmonos planams prieštaravo. Teisme jis prisipažino nesusivaldęs ir trenkęs porą kartų sutuoktinei į veidą. Ekspertai teigia, kad smūgių buvo mažiausiai dešimt. To padarinys – išmušti priekiniai dantys.

Ir kaltino, ir gynė

Policijai pradėjus ikiteisminį tyrimą, Giedrė, kaip ir dažna jos likimo draugė, iš pradžių prašė bylą nutraukti. Vis dėlto dėl jos patirtų sužalojimų ir ankstesnio vyro teistumo tai nebuvo įmanoma.

Netrukus savo poziciją pakeitė ir pati nukentėjusioji. Kodėl, paaiškėjo teisme. Ji, atlydėta valstybės skirtos advokatės, pareiškė, kad teiks savo vyrui ieškinius. Nors ir tikino, kad jau kitą dieną po incidento susitaikė ir toliau gyvena kartu. Ir net dalį kaltės dėl to, kas įvyko, buvo linkusi prisiimti sau. Teigė, kad konflikto metu buvo taip įsiaudrinusi, kad daužė viską, kas pakliuvo po ranka. Iš to pykčio net nepajuto vyro smūgių. Paskui nualpo ir atsigavo tik ligoninėje. Nors čia pat pati sau prieštaravo, kad ne visos ekspertų konstatuotos mėlynės yra susijusios su vyro išpuoliu – dalis jų atsirado užsigavus dirbant ūkio darbus.

Ieškinys patenkintas visiškai

Naudodamasi nukentėjusiosios statusu, Giedrė pareiškė savo vyrui beveik 14 tūkst. litų ieškinį. 10 tūkst. litų – už patirtus nepatogumus ir dvasinį sukrėtimą. Kitą sumą grindė dantų gydymo ir protezavimo išlaidomis.

"O ką gali žinoti, kaip bus ateityje – būsime mes kartu ar ne?" – teigė moteris teisėjui, suabejojusiam, ką duos ieškinio iš sutuoktinio, su kuriuo turi bendrą biudžetą, priteisimas. O pati labiausiai domėjosi, per kiek laiko Nukentėjusiųjų fondas atlygina teismo priteistą žalą.

Teisėjas R.Mikšta, skirdamas Denisui pusės metų laisvės atėmimo bausmę, atidedant jos vykdymą vieniems metams bei įpareigojant dalyvauti smurtinį elgesį keičiančioje programoje, visiškai patenkino ir jo žmonos ieškinį.

Mokėsime mes visi?

Nuosprendžiui įsiteisėjus (net neabejojama, kad nė vienas iš sutuoktinių tikrai jo neskųs) Giedrė galės kreiptis į jau minėtą Nukentėjusiųjų fondą, nes, būdamas bedarbis jos vyras tikrai neturės už ką atlyginti priteisto ieškinio, nors teisme su juo sutiko.

Remiantis Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymu, kai nusikaltėlis neturi pakankamai lėšų atlyginti teismo priteisto ieškinio, kompensaciją nukentėjusiajam sumoka valstybė. Tiesa, atlygintina suma negali viršyti 4 550 litų: 3 250 litų (už priteistą turtinę žalą) ir 1 300 litų (už neturtinę).

Pasak nuo R.Mikštos nuosprendžio pašiurpusių Kauno teisėsaugininkų, rekordinis ir jo Giedrei J. priteistas 10 tūkst. litų moralinis atlygis. Remiantis Aukščiausiojo Teismo praktika, galima maksimali suma tokiose bylose – 5 tūkst. litų.

Iniciatyvą perima moterys

Iki gruodžio 1-osios Kaune pradėti 755 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje. Pernai per tą patį laikotarpį – 654.

Pastebima tendencija, kad sparčiai auga tokiais išpuoliais įtariamų moterų skaičius. Šiemet jų – beveik trigubai daugiau. Daugėja ir tokiomis aplinkybėmis nukentėjusių vyrų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra