Sutrikę gyventojai deklaruodami pajamas neretai pagalbos kreipiasi į pažįstamus ar už suteiktą paslaugą atlygio prašančius konsultantus. Tačiau pasibaigus deklaravimo karštinei ima aiškėti galimi duomenų vagysčių atvejai.
Pasisiūlė padėti
Utenoje gyvenančiam Tomui Jankauskui (vardas pakeistas) prieš kelis mėnesius paskambino nepažįstama moteris ir pareiškė galinti padėti susigrąžinti maždaug 700 litų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką už 2006–2008 m. Ji pasiūlė užsukti į bendrovės biurą ir viską aptarti. Už paslaugą moteriškė paprašė 40 litų.
Komplikuotą mokesčių sistemą nelabai išmanantis vyras sutiko – kitą dieną jis nuėjo į neįvardytos įmonės buveinę ir kiek pabendravęs su Violeta prisistačiusia bendrovės atstove sukirto rankomis. Už siūlomą paslaugą susimokėjo. Tačiau išėjęs T.Jankauskas sunerimo, kad negavo jokio kvito ir nepasirašė sutarties. Įtarimą sukėlė ir tai, kad ant įmonės durų nebuvo jokio pavadinimo.
"Pažiūrėjau preliminarią savo pajamų deklaraciją, ir iš tikrųjų – moters minėta suma ten yra. Tačiau mums besišnekant ji pradėjo vardyt mano buvusias darbovietes ir grąžintinų mokesčių sumas. Iš kur ji visa tai žino? Kaip ji gali matyti mano duomenis?" – nerimavo vyras.
1diena.lt žurnalistas paskambino T.Jankausko nurodytu telefono numeriu menamai mokesčių specialistei. Tačiau ši į klausimą dėl pagalbos teikiant pajamų deklaraciją atsakė niekuo negalinti padėti ir padėjo ragelį.
Būtina pranešti
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotojas Vytautas Vitkevičius sako, kad ši istorija neleidžia daryti vienareikšmiškų išvadų, kaip svetimi asmenys galėjo gauti informaciją apie T.Jankauskui grąžintiną permoką. "Gal asmuo praėjusiais metais patikėjo kam nors pildyti deklaraciją ir atskleidė savo asmens duomenis, suteikė prieigą prie savo duomenų VMI elektroninio deklaravimo sistemoje. Joje saugomos ankstesniais metais teiktos deklaracijos, informacija apie grąžintiną pajamų mokestį ir kiti duomenys", – komentavo situaciją pašnekovas.
Gyventojus, kurie įtarė, kad svetimas asmuo galėjo prisijungti prie jo elektroninio deklaravimo sistemos puslapio, jis ragina nedelsiant kreiptis į VMI teritorinį skyrių ar telefonu 1882. "Labai prašytume ir T.Jankausko susisiekti su VMI specialistais, kurie padės išsiaiškinti, kaip duomenys apie mokesčių mokėtoją galėjo patekti svetimiems asmenims", – siūlė pagalbą V.Vitkevičius.
Darbuotojai kontroliuojami
VMI viršininko pavaduotojas tikino, kad inspekcijos darbuotojai negali siūlyti tokių paslaugų: "Tai būtų tarnautojo ar darbuotojo etikos pažeidimas. Už tai grėstų drausminė, administracinė ir kartais – baudžiamoji atsakomybė."
Kaip pasakojo pašnekovas, VMI taiko tiek technines, tiek administracines mokesčių mokėtojų duomenų apsaugos priemones. Darbuotojams suteikiama prieiga tik prie tam tikrų duomenų. Be to, daromi įrašai, kurių asmenų duomenis VMI darbuotojai peržiūrėjo, nuolat tikrinama, ar tai buvo daryta vykdant tiesiogines funkcijas.
Todėl jei kiltų įtarimų, kad duomenis tretiesiems asmenims galėjo atskleisti kažkas iš VMI darbuotojų, nebūtų ypatingų sunkumų tai nustatyti.
Sėkmės mokestis
Net nuo oficialios pajamų deklaracijų pateikimo pabaigos praėjus mėnesiui internete nesunku rasti skelbimų, kuriuose siūloma pagelbėti susigrąžinti mokesčius. Sakysite, kodėl tai vis dar aktualu? Nors VMI neskuba garsiai to pasakoti ir kasmet skubina deklaracijas pateikti iki gegužės pradžios, tačiau įstatymai numato galimybę teikti pajamų deklaracijas ir susigrąžinti GPM permoką ne tik už praėjusius metus, bet net už penkerių metų periodą. Būtent tokia paslauga ir siūloma skelbimuose.
Deklaravimo specialistai iš interneto siūlo suformuoti ir pateikti deklaracijas už 20–50 litų. Konkreti kaina priklauso nuo deklaracijos sudėtingumo, t. y. nuo kliento pajamų šaltinių, ar yra individuali veikla ir t. t.
Internete besireklamuojanti nepriklausomų mokesčių konsultantų įmonė "Finsonas" pažiūrėti duomenis sutinka nemokamai. Jei paaiškėja, kad yra ką susigrąžinti, tuomet ima sėkmės mokestį, kuris yra 20 proc. susigrąžintinos sumos.
Ragina būti atsargius
"Tiek privatūs asmenys, tiek bendrovės už tam tikrą atlygį siūlo gyventojams padėti užpildyti deklaracijas. Tokia veikla nedraudžiama. Tačiau mokesčių mokėtojas, patikėjęs užpildyti savo deklaracijas kitam asmeniui ir atskleidęs savo duomenis – asmens kodą, sąskaitos numerį banke, prisijungimo slaptažodžius – visada rizikuoja, kad šie duomenys bus panaudoti be jo žinios", – įspėjo V.Vitkevičius.
Jis siūlė nerizikuoti ir deklaracijas pildyti patiems arba kreiptis pagalbos į VMI. Paprasčiausia ir greičiausia deklaruoti pajamas internetu. Tačiau jei kyla neaiškumų, gyventojai kviečiami apsilankyti teritoriniuose VMI skyriuose, kuriuose specialistai padeda deklaracijas užpildyti nemokamai.
Naujausi komentarai