Kai kurie tautos išrinktieji naudojasi proga užpildyti kompiuterinio raštingumo spragas
Nemokėdamas dirbti kompiuteriu žmogus vargu ar gaus paprasto vadybininko darbą, tačiau tai jam nesutrukdys tapti Seimo nariu. Parlamente kiekvieną kadenciją būna politikų, kuriems tenka mokytis dirbti šia technika.
Daliai parlamentarų teks mokytis
Praėjusią kadenciją kompiuterinio raštingumo kursus lankė apie 20 parlamentarų, apie 15 jų kompiuteriu beveik išvis nemokėjo naudotis. Kol kas nežinoma, kiek dabartinių parlamentarų turės išklausyti tokį kursą. Personalo skyrius ketina surengti apklausą, po kurios paaiškės, kiek Seimo narių to pageidautų.
Šiemet planuojama mokyti nuotoliniu būdu, t.y. politikams nereikės susirinkti į auditorijas ir klausytis paskaitų. Mokytis jie galės sėdėdami darbo vietose.
Anot Informacinių technologijų departamento direktoriaus Jono Mileriaus, dabar daugelyje Seimo narių kabinetų yra net po du kompiuterius. Pernai visiems parlamentarams nupirkome naujus stacionarius kompiuterius. Kabinetuose liko ir anie, 5-7 metų senumo, kompiuteriai. Kaip jais pasidalija parlamentarai ir jų padėjėjai - jų pačių reikalas. Beje, 1990 metais Seime nebuvo nė vieno kompiuterio, o dabar jų turime tūkstantį, - sakė J.Milerius. Senesnius kompiuterius Seimo nariai taip pat perduoda savo padėjėjams miestuose ir rajonuose.
Dauguma, t.y. 121 parlamentaras, turi ir nešiojamuosius kompiuterius. Jiems atiteko naudoti, maždaug 4 metų senumo kompiuteriai. Dar keletą remontuojame, galbūt iš kelių pavyks surinkti po vieną, - sakė J.Milerius. Anot jo, jei Seimo narys neprašo nešiojamojo kompiuterio, niekas jam ir neperša.
Garbės nedaro
Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkė Irena Šiaulienė sakė, kad šiemet naujų nešiojamųjų kompiuterių nebus perkama. Kas labai norės, galės iš savo kanceliarinių išlaidų įsigyti, - sakė ji.
Anot Seimo narės, nemokančių naudotis kompiuteriais parlamentarų mažėja, tačiau vis atsiranda. Tai jiems tikrai nedaro garbės. Manau, kad Seimo nariui tai netinkama, - mano ji.
Pasak J.Mileriaus, tenka sukti galvą, kaip taupyti informacinėms technologijoms skirtus pinigus. Mes gauname 1 milijoną litų metams. Pavyzdžiui, Suomijoje, kur yra 200 parlamentarų, šiam sektoriui skiriami 7 milijonai eurų, - lygino jis.
Anot J.Mileriaus, daugelis Seimo narių, gyvenančių viešbutyje Gedimino prospekte, gali naudotis internetu. Jiems tereikia prie tinklo prijungti nešiojamąjį kompiuterį, - aiškino jis.
Netiki, kad žiūri pornografiją darbe
Televizijos kameros kartais užfiksuoja, kad Seimo nariai kompiuterius naudoja ne tik darbui. Per Seimo posėdžius jie internete skaito spaudą. Gali būti, kad jie skaito laikraščius, bet čia nieko blogo nematau. Televizijos parodo, kad jie varto ir puslapius su negražiais paveikslėliais. Bet aš tuo netikiu, tai turbūt montažas, - mano J.Milerius.
Anot jo, techniškai įmanoma padaryti, kad posėdžių salėje Seimo nariai galėtų naudotis tik vidiniu internetu, tačiau taip nebus daroma. Kiek žinau, niekur taip nesielgiama, - sakė J.Milerius.
Kompiuterinio raštingumo kursai dažniausiai rengiami kadencijos pradžioje. Tačiau kai kurie parlamentarai mėgdavo juos lankyti ir besibaigiant ketverių metų laikotarpiui. Galbūt jausdavo, kad gali nebepatekti į Seimą, nepraleisdavo progos dar pasimokyti, - sakė J.Milerius.
Anot jo, kai kuriems Seimo nariams nebūtina mokėti naudotis kompiuteriu. Turtingi gali pasisamdyti padėjėjus. Ar kompiuteriu nemokantis naudotis žmogus turi teisę tapti jų išrinktuoju, sprendžia rinkėjai, - sakė J.Milerius.
Aklumas - ne kliūtis
Kompiuteriu naudojasi ir aklas parlamentaras Edvardas Žakaris. Jam padeda kompiuteryje instaliuota speciali programa, kuri rašytą tekstą paverčia garsu. Šiaulietis gali rašyti įprasta kompiuterio klaviatūra, nes programa ištaria pasirinktą raidę. E.Žakaris turi galimybę susipažinti su visais tekstais, esančiais Seimo interneto svetainėje. Jis labai gabus žmogus, sparčiai mokosi, - sakė J.Milerius.
Praėjusios kadencijos Seimo narys Vasilijus Popovas prieš keletą metų prisipažino, kad nemoka naudotis kompiuteriu, todėl lankė kursus Seime. Šiek tiek pramokau, nors dar reikėtų pasitobulinti šioje srityje, - Kauno dienai sakė jis.
V.Popovas mano, kad teoriškai parlamentaras gali apsieiti ir be kompiuterio. Tačiau tai nelengva, nes naujienos, įstatymų projektai dažniausiai ateina per kompiuterį, - pažymėjo jis.
Naujausi komentarai