Pereiti į pagrindinį turinį

Jubiliejinėje Lietuvos dainų šventėje – ir klaipėdiečiai (programa)

2014-06-27 11:50
DMN inf.
Šokių diena vyks Lietuvos futbolo federacijos stadione.
Šokių diena vyks Lietuvos futbolo federacijos stadione. / Artūro Moisiejenkos / LLKC archyvo nuotr.

„Čia – mano namai“ – tokius žodžius liepos 2–6 dienomis ištars daugiau nei 37 tūkst. Dainų šventės dalyvių ir šimtai tūkstančių žiūrovų. Jau kitą savaitę po ketverių metų į Lietuvos sostinę susibursiantys ir dieną naktį melodijomis, ritmais užliesiantys Vilniaus gatves, aikštes ir parkus atlikėjai bei svečiai vėl primins jau 90 metų šalyje gyvą dainų švenčių tradiciją.

Net 12 renginių

Šiai sukakčiai dedikuotas renginys aidės jau šį šeštadienį, birželio 28-ąją, Kaune. Šventinis šurmulys sostinėje prasidės trečiadienį. Visos šventės metu gatvėse netrūks ne tik dainų ir šurmulio, bet ir netikėtų staigmenų.

„Dainų šventė kviečia jau kitą savaitę būtinai atvykti į Vilnių ir pasijusti visiems viena šeima vienuose namuose. Kviečiame susėsti prie vieno stalo ir užtraukti dainą, o po to sušokti smagų šokį, kad neliktų jokios ribos tarp atlikėjų ir tų, kurie ateis pasigrožėti reginiais. Šėlsime nuo pat ryto iki vėlyvo vakaro“, – linksmai nusiteikęs kalbėjo Dainų šventės direktorius Saulius Liausa. Jo teigimu, namų motyvas jungs visus dainų šventės renginius: nuo atidarymo koncerto iki finalinės dainų dienos.

Beveik savaitę truksianti Dainų šventė iš viso pasiūlys net 12 renginių. Didžioji dalis jų bus nemokami, o bilietai į ansamblių vakarą, šokių dieną, pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertą ir dainų dieną (sėdimas vietas) jau tirpsta, tad norinčiuosius visa tai pamatyti ir išgirsti organizatoriai kviečia suskubti ir pasirūpinti bilietais jau dabar. Bilietus į stovimas vietas planuojama pardavinėti tik į ansamblių vakarą Kalnų parke.

Kurs jaukią aplinką

Dainų šventės programą liepos 2-ąją pradės lietuviškai dainai skirtas koncertas „Dainos namai“ Katedros aikštėje. Jo metu kiekvienas galės įsitraukti ir kartu sudainuoti ne tik gerai žinomas liaudies dainas, bet ir skirtingų laikmečių bei žanrų populiariuosius kūrinius.

Nuo smėlėtų Nidos kopų ir audringos Baltijos jūros, Nemuno krantais, per visą Lietuvą, aplankant kiekvieną mūsų šalies regioną ir pajuntant  jo savitumą, tarmes ir spalvas, įsisupus į tautinį kostiumą, kvies keliauti liaudies meistrai, ansambliai, orkestrai, teatro kolektyvai ir šokėjai.

Nuo ankstaus ryto iki vėlyvos nakties visas penkias Dainų šventės dienas jaukią namų aplinką kurs nesibaigiančios dainos ir šokiai, gardūs tradiciniai valgiai. Pažinimo džiaugsmo suteiks tradiciniai liaudies amatai ir teatro kolektyvų pasirodymai. O liaudies meno parodoje atsiversiantys „virtualūs namai“ į senąją lietuvių pirkią nukels kiekvieną, išsiilgusį praeities...

Tarp Lietuvos dainų šventės dalyvių bus ir klaipėdiečių. Į ją ruošiasi net 55 uostamiesčio kolektyvai – chorai, folkloro ir liaudies instrumentų bei šokių ansambliai, orkestrai, kapelos, teatrai, taip pat keli tautodailininkai, dalyvausiantys tradicinėje amatų mugėje. Dar 27 dainuojantys, šokantys ir grojantys tautiniai kolektyvai į sostinę atvažiuos iš Klaipėdos rajono.

Vilios ir naujovėmis

Dainų šventė, be tradicinių renginių, vilios ir naujovėmis: veiks vaikų tradicinių amatų miestelis, šurmuliuos teatro diena, skirta lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms ir Teatro metams, o liepos 4-ąją į Valdovų rūmų kiemą įžengs septynios baltų gentys...

Be unikalios specialiai šiai Dainų šventei atkurtos baltų genčių kostiumų kolekcijos, reginio žiūrovai čia išvys modernų teatralizuotą pastatymą su šiuolaikinio šokio ir poezijos inkliuzais. Į jį įsijungs ir choras „Brevis“, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, geriausi Lietuvos šiuolaikinio šokio atlikėjai. Kuriamą vyro ir moters istoriją sustiprins moderniausios technologijos – nuo įspūdingų scenografijos sumanymų iki trimačių projekcijų, vaizdo ir garso sprendimų.

Netrūks vienijančių ritualų

Visą Lietuvą sujungsiančią Dainų šventę iškilmingai vainikuosiančios dainų dienos metu netrūks ir visą tautą vienijančių ritualų – vienu kvėpavimu dainas, su kuriomis užaugome, atliks daugiau nei 12 tūkst. choristų.

Renginio metu bus prisimintos ne tik Dainų šventės ištakos – prieš 90 metų nuskambėjusi pirmoji dainų diena, bet ir Baltijos kelio, sujungusio visus su daina, 25 metų jubiliejus. Dalyvių eitynėmis nuo Katedros aikštės į Vingio parką prasidėsiančio renginio kulminacija taps 21 val. kartu su viso pasaulio lietuviais giedama „Tautiška giesmė“.

Be to, liepos 6-ąją pirmą kartą skelbiama tautinio kostiumo diena. Ją organizatoriai kviečia švęsti visus ir pasipuošti tautiniu kostiumu ar jo detale – specialūs tautiniai kostiumai pasiūdinti ir visiems dainų dienos dirigentams. Vis dėlto net ir neturintieji tautinio kostiumo neliks nuskriausti. Šventės metu Katedros aikštėje veiks specialus fotoveidrodis, kuris leis jį virtualiai „pasimatuoti“.

Prekybos centre „Akropolis“ jau galima įsigyti Dainų šventės atributikos ir suvenyrų nuo 10 iki 50 litų. Specialiai šiai šventei sukurti autentišku suvalkietišku raštu puošti marškinėliai ir kojinės. Tautine juostele padabintos skrybėlės ne tik puoš, bet ir saugos nuo saulės kaitros, o austiniai tautiniais raštais išmarginti maišeliai išskirs iš minios kiekvieną jį besinešantį. Mėgstantys smulkesnius suvenyrus galės pasirinkti segę, kepurėlę, šventės puodelį ar atšvaitą.

Lietuvos dainų šventė – svarbiausias šalies kultūros įvykis, jungiantis visas kartas ir visus žmones, stiprinantis šalies tapatybę ir garsinantis jos vardą pasaulyje.

PROGRAMA

Kaune

Birželio 28 d. 18 val. – Dainų diena. Dainų šventės 90-mečio minėjimas Dainų slėnyje.

Vilniuje

Liepos 2 d. 21 val. – Dainų šventės atidarymo koncertas „Dainos namai“ Katedros aikštėje.

Liepos 3 d. 14 val. – vaikų tradicinių amatų miestelio atidarymas prie Valdovų rūmų, 16 val. – liaudies meno parodos atidarymas Taikomosios dailės muziejuje, 22 val. – ansamblių vakaras „Krantai Nemunėlio“ Kalnų parke.

Liepos 4 d. 10–23 val. – folkloro diena „Laimužės lemta“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje, 18 val. – kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“ Šv. Jonų bažnyčioje, 19 val. – koncertas-vakaronė Katedros aikštėje, 22 val. – baltų genčių kostiumų pristatymas Valdovų rūmų kieme.

Liepos 5 d. 12 val. – šokių diena „Sodauto“ Lietuvos futbolo federacijos stadione (dieninis koncertas), teatro diena „Dyvų dyvai“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje, 17 val. – teatro dienos finalas „Jau saulelė...“ Katedros aikštėje, pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“ Kalnų parke, 21 val. – šokių diena „Sodauto“ Lietuvos futbolo federacijos stadione.

Liepos 6 d. 15 val. – šventės dalyvių eitynės iš Katedros aikštės į Vingio parką, 18 val. – dainų diena „Čia – mūsų namai“ Vingio parke.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų