Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos koncertų salėje – kerinti dirigavimo ekspresija

2016-09-16 05:33
DMN inf.

Klaipėdos koncertų salės XIII koncertinio sezono atidarymui skirtame antrajame koncerte šio penktadienio vakarą savo ekspresija publiką kaitins ir žavės dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla. Jos išraiškingų batutos mostų klausys Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus) ir programos solistai: fortepijonu skambinsianti dirigentės sesuo Onutė Gražinytė bei altininkas Milanas Radičius (Slovakija, Austrija).

Mirga Gražinytė-Tyla.
Mirga Gražinytė-Tyla. / Vytauto Petriko nuotr.

Apie atlikėjus

Publikos ir kritikų numylėtinė dirigentė M.Gražinytė-Tyla šiuo metu yra Zalcburgo operos teatro meno vadovė ir pagrindinė dirigentė bei Los Andželo filharmonijos simfoninio orkestro dirigento asistentė. Nuo šių metų spalio jos laukia dar vienas iššūkis – įvairiems pasaulio orkestrams diriguojanti lietuvė pradės vadovauti Birmingamo miesto simfoniniam orkestrui Didžiojoje Britanijoje.

M.Gražinytės-Tylos tėvai – žymūs Lietuvos muzikai Sigutė ir Romualdas Gražiniai – buvo pirmieji jos mokytojai. Vėliau Mirga studijavo Graco muzikos ir vaizduojamojo meno universitete, Bolonijos muzikos akademijoje, Leipcigo aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje bei Ciuricho menų akademijoje. Ji yra daugelio konkursų laureatė, o 2012 m. nurungė net 90 varžovų ir laimėjo prestižinį Zalcburgo jaunųjų dirigentų apdovanojimą – koncertą su G.Mahlerio jaunimo simfoniniu orkestru garsiajame Zalcburgo vasaros festivalyje.

Pianistė O.Gražinytė – aktyvi koncertų ir festivalių dalyvė, dešimties nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatė. Dar būdama 11-os ji, diriguojant sesutei Mirgai, atliko A.Rowley Koncerto pirmąją dalį. Baigusi mokslus Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, O.Gražinytė nuo 2015 m. yra Hanoverio muzikos, teatro ir medijos akademijos studentė. Pianistė jau koncertavo Lenkijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Estijoje, Italijoje, Olandijoje, Austrijoje ir kitur.

Į draugišką muzikų kompaniją lietuvių atlikėjai priims ir svečią – altininką Milaną Radičių. Dar jaunystėje šis muzikas skynė laurus nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose, gilino žinias Prahos muzikos akademijoje, Vienos muzikos universitete, vėliau mokėsi iš žymių pedagogų Miunchene ir Čikagoje. Po penkerių metų karjeros Japonijos Osakos miesto orkestre jau daugiau nei dešimtmetį jis yra Zalcburgo Mozarteumo orkestro pirmasis altas.

Apie programą

Koncerto „Kerinti ekspresija“ programa – tai ypatingas klasicizmo ir šių laikų muzikos derinys. Tarp joje skambėsiančių kūrinių bus dvi Josepho Haydno simfonijos. Vienos klasikas parašė daugiau nei 100 šio žanro kūrinių, o pasirodymo su klaipėdiečių orkestru programai M.Gražinytė-Tyla pasirinko ankstyvajam kompozitoriaus kūrybos laikotarpiui priskiriamas simfonijas Nr. 6 ir Nr. 31. Dirigentės nuomone, „Haydno  simfonijos, ypač ankstyvosios, beveik niekam nežinomos – stebuklų stebuklai“.

Kitas koncerto kūrinys sutelks visų atlikėjų jėgas. Tai bus šiuolaikinės gruzinų muzikos atstovo Vakhtango Kakhidzes „Bruderschaft“ fortepijonui, altui ir styginių orkestrui. Šio kompozitoriaus ir dirigento kūrybai savitą atspalvį suteikia išradingai panaudoti nacionaliniai elementai. Ji – gyvybinga, patraukli ir suteikianti erdvės interpretacijai.

Į programą įtrauktas ir lietuviškas opusas – Ramintos Šerkšnytės „De profundis“, kuris, pasak dirigentės, yra „vienas puikiausių kūrinių styginių orkestrui – ne tik lietuviškos muzikos gretose“. Liepos mėnesį šį kūrinį M.Gražinytė-Tyla dirigavo koncertuose JAV, o rugpjūtį kartu su Europos kameriniu orkestru pristatė prestižiniame Liucernos vasaros festivalyje (Šveicarija). „De profundis“ – vienas žinomiausių R.Šerkšnytės kūrinių. Paradoksalu, kad parašytas kaip LMTA bakalauro studijų darbas jis puikiai reprezentuoja tiek Lietuvos kultūros ir meno premija įvertintą jo autorę, tiek Lietuvą.

Apie dirigentę

„Mirga – tikras fenomenas. Jos energingoje asmenybėje darniai susiję emocionalumas ir racionalumas. Tai ne tik išskirtinio talento dirigentė, bet ir labai šiltas žmogus, viską darantis su begaliniu užsidegimu ir nuoširdumu. Orkestrantai ją akimirksniu įsimyli“, – viename interviu teigė R.Šerkšnytė. Šiems jos žodžiams visiškai pritaria ir Klaipėdos kamerinio orkestro atlikėjai, kartu su Mirga prieš porą metų parengę ir festivalyje „Permainų muzika“ atlikę įstabų Broniaus Kutavičiaus „Jeruzalės vartų“ ciklą. Ši asmenybė turi nepaprastą gebėjimą bendrauti su žmonėmis, moka juos sudominti, uždegti, todėl jos diriguojami koncertai nepalieka abejingų.

Tikimasi, kad ir šį kartą M. Gražinytė-Tyla savo ekspresija įkvėps ir kerės tiek kolegas scenoje, tiek ir klausytojus salėje. Šia Klaipėdos kamerinio orkestro programa pradėtas Klaipėdos koncertų salės naujas sezonas lai pakiliai nuteikia ateityje laukiančioms muzikinėms šventėms. Te nutolstančios vasaros liūdesys virsta džiugiais atradimais!

Koncerto pradžia – 18.30 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų