Uostamiesčio savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriuje antradienį iškilmingai paskelbta 9-ojo Klaipėdos metų knygos konkurso pradžia. Jame dėl populiariausios ir gražiausios titulų konkuruoja 15 knygų, pateiktų 9 uostamiesčio leidėjų.
Konkurso „Klaipėdos knyga – 2014“ pradžios renginį papildė pernai išleistų spaudinių paroda. Kaip pastebėjo Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Eugenija Koveckienė, ji ne tokia gausi kaip anksčiau, akivaizdu, kad Klaipėdos leidėjams – nelengvos dienos. Šiemetėje parodoje galima pamatyti ir klaipėdiečių knygų, išleistų kitur, tarp jų – ir tos, kuriose pristatoma šio krašto menininkų kūryba.
Bet visų dėmesį bene labiausiai renginyje traukė leidiniai, konkuruojantys dėl populiariausios ir gražiausios Klaipėdos 2014 metų knygos titulų. Konkurso dalyvius pristatė Meno bibliotekos vedėja Birutė Skaisgirienė, rinkimuose dalyvaujančias knygas – patys jų leidėjai.
Mimas Aleksas Mažonas ir jo pantomimos teatro „A“ aktoriai, skambant Antano Mileriaus saksofono ir Vinco Paulausko klavišinių muzikai, iš butaforinių lagaminų kaip didžiausią lobį traukė po vieną konkursinę knygą, kurios galiausiai atsidūrė ant natų stovų įrengtoje specialioje ekspozicijoje.
Menui ir mokslui
Pirmoji ten įsikūrė 30-oji „Baltija“. Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas prozininkas Juozas Šikšnelis pristatė almanachą, jau tris dešimtmečius garsinantį šio krašto rašytojų ir kitų menininkų kūrybą.
Klaipėdos universiteto leidykla konkursui pateikė tris naujas akademines knygas, kurias ir leidžia, tikėdamasi, kad jos pravers ne tik mokslui, bus įdomios ir platesniam ratui žmonių. Apie jas papasakojo leidyklos direktorė Lolita Zemlienė. Anot jos, Vytauto Jokubausko monografija „Mažųjų kariuomenių“ galia ir paramilitarizmas: tarpukario Lietuvos atvejis“ nėra karo tyrimas. Joje analizuojama Lietuvos valstybės karinė gynyba tarpukariu. „O Vyganto Vareikio ir Edmundo Bareišos knyga „Technika ir gamta : Klaipėdos uostas XIX a. pabaigoje – XX a. pirmojoje pusėje“ – tiek autorių, tiek institucijų puikaus bendradarbiavimo iliustracija, – džiaugėsi L.Zemlienė. – Iš Klaipėdos apskrities archyvo gautų unikalių nuotraukų rinkinyje vaizdingai, bet be pagražinimų atsiskleidžia Klaipėdos uosto istorija. Trečioji konkursinė mūsų knyga „Kristijono Donelaičio laikų liuteronų giesmių antologija“, sudaryta Guido Michelini ir Dariaus Petkūno, – XVII a. pradžios giesmių literatūros pavyzdys. Tikėtina, kad šios giesmės turėjo didelę įtaką „Metų“ autoriui“. Visų šių knygų dailininkas – Vilius Giedraitis, jas spausdino „Petro ofsetas“.
Istorijai ir vaikams
Pernai 20-metį šventusi „Libra Memelensis“ leidykla konkurse dalyvauja su dviem knygomis: Kęstučio Demerecko trejus metus rašyta studija „Klaipėdos istoriniai parkai ir želdynai“, taip pat jo sudarytu fotoalbumu „Istorinio Kuršių marių laivo statyba Drevernoje“. „Tikiuosi, kad knyga apie mūsų uostamiesčio apželdinimo darbus ir daug su jais susijusių įdomybių pravers klaipėdiečiams, norintiems sužinoti apie savo miesto praeitį ir jo žaliąjį rūbą. Joje yra dar nematytų, niekur nepublikuotų tarpukario nuotraukų iš asmeninių klaipėdiečių albumų, – sakė K.Demereckas. – O kita konkursinė mūsų knyga kainavo tiek „kraujo“, kiek nė viena per du dešimtmečius mūsų leidyklos išleista knyga. Nes susikirto dvi nuomonės, koks tai laivas. Vis dėlto lieku prie nuomonės, kad tai senoji lietuviška vytinė, o ne baidokas.“
VšĮ „Verslas ar menas“ išleistą knygą „Eglė, žalčių karalienė“ – lietuvių liaudies pasaką, iliustruotą dailininkės Rūtos Arlauskaitės, Sauliaus Jokužio leidykloje-spaustuvėje atspausdintą reginčiųjų ir Brailio raštu, pristatė viena iš antrojo leidimo sudarytojų Eglė Jokužytė. Pasak jos, ši unikali knyga skaitoma trimis pojūčiais – regos, lytėjimo ir klausos, nes prie jos pridėtas ir garso diskas.
Poezijai ir prisiminimams
O pats spaustuvininkas S.Jokužys, kurio leidykla-spaustuvė šiemet švęs 25-metį, į konkursą atėjo su viena mažyte knyga. Bet kokia!.. Tai klaipėdietės poetės Dalios Bielskytės trečiasis poezijos rinkinys „Vardas debesies“, dedikuotas šviesaus atminimo dailininkui Arūnui Mėčiui ir iliustruotas jo paveikslų reprodukcijomis. „Mažutė, bet su didele siela knyga. Jos vieta – prie širdies“, – taip ją pristatė S.Jokužys.
„Eglės“ leidykla konkurse dalyvauja su trimis knygomis. Jos vadovas Antanas Stanevičius neslėpė, kad knygų leidėjai jas leidžia ne šiaip sau, o norėdami, kad žmonės jas skaitytų.
„Taigi Dariaus Rekio „Viską susapnuoti dar kartą“ – jauno autoriaus pasaka, kuria galima tikėti. Ir ji – ne tik vaikams. Aldonos Balsevičienės „Juodojo Kranto žvejai“ – prisiminimų ir gyvų pasakojimų knyga apie Juodkrantės žvejus. Tai yra gyva dokumentika, tikras gyvenimas. Šviesaus atminimo poetės Elenos Mezginaitės kūrybos rinktinės „Mano senas drauge“ pernai pasirodžiusi antroji laida (pirmoji prieš 10 metų išleista Panevėžyje) papildyta draugų prisiminimais ir prof. Viktorijos Daujotytės straipsniu apie jos kūrybą. Tai didelė poetė mano kartos žmonėms“, – kalbėjo A.Stanevičius.
Lietuvos jūrų muziejaus išleistą ir jau išgraibstytą knygynuose Bruno Le Coutre knygą „Mano miestas Klaipėda, 1900–1939 metai : atsiminimai“ pristatė jos sudarytojas istorikas Dainius Elertas: „Šios knygos autorius savo gyvenimo didžiąją dalį praleido Klaipėdoje.
Jo prisiminimai – nostalgiški. Man teko perkomponuoti teksto struktūrą ir parašyti komentarus lietuvių skaitytojams“.
Fotografijai ir reklamai
Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, kuriam renginyje atstovavo jo pirmininkas Darius Vaičekauskas, rinkimams pateikė du fotoalbumus, anot jo, – keistus, kontroversiškus; jie nėra gražūs įprasta to žodžio prasme. D.Vaičekausko teigimu, penkių fotomenininkių knyga „Tamsioji pasakojimo pusė“ svarbi autorių pastangomis prisijaukinti nežinios tamsą. O Artūro Šeštoko nespalvotas fotoalbumas „Nutylėtos istorijos“ primena pernai Klaipėdoje surengtą jo fotografijų parodą ir ženklina svarbų autoriaus kūrybos etapą. Abu fotoalbumai atspausdinti S.Jokužio leidykloje-spaustuvėje.
Knygą „Reklamos gamybos technologijos: mokymo priemonė su praktinėmis užduotimis“, išleistą Socialinių mokslų kolegijos, spausdintą ir įrištą „Drukoje“, pristatė jos autorė Simona Šliogerienė. Jos žodžiais, tai unikalus leidinys visos Lietuvos mastu, labai lauktas reklamos kūrėjų, poligrafijos specialistų. Ją sudaro trys dalys – teorinė ir du praktiniai priedai. Įdomu, kad šią knygą labai originaliai sumaketavo Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto studentai.
Konkursas „Klaipėdos knyga – 2014“ vyks iki vasario 6 d. Rezultatai bus paskelbti baigiamajame renginyje vasario 11 d.
Skaitytojai jau dabar gali atiduoti savo balsus už populiariausią knygą. O gražiausią išrinks specialiai suburta komisija, kuriai vadovaus VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros docentas Aurimas Švedas, dirbantis knygos, firminio stiliaus, interaktyvaus dizaino srityse.
Klaipėdos metų knygos konkursą devinti metai remia bendrovė „Mūsų laikas“ ir dienraštis „Klaipėda“.
Balsavimas
Su konkurso „Klaipėdos knyga – 2014“ knygomis pretendentėmis susipažinti ir balsuoti už populiariausiąją galima 6-iuose didžiuosiuose Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose: Meno skyriuje (J.Janonio g. 9), Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Turgaus g. 8), Jaunimo skyriuje (Tilžės g. 9), Kalnupės filiale (Kalnupės g. 13), Pempininkų filiale (Taikos pr. 79/81A), „Kauno atžalyno“ filiale (Kauno g. 49) bei interneto svetainėje www.biblioteka.lt.
Naujausi komentarai