Muziejaus parodoje – istoriniai rūmų laikrodžiai Pereiti į pagrindinį turinį

Muziejaus parodoje – istoriniai rūmų laikrodžiai

2015-06-19 11:19 diena.lt inf.
Naujovė: nuo sausio kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį visi uostamiesčio muziejai lankytojams turėtų būti nemokami.
Naujovė: nuo sausio kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį visi uostamiesčio muziejai lankytojams turėtų būti nemokami. / Organizatorių nuotr.

Ketvirtadienį Laikrodžių muziejuje Klaipėdoje (Liepų g. 12) atidaryta paroda „Istoriniai rūmų laikrodžiai“ iš Andrejaus Balykos ir Antano Boso kolekcijų.

Laikrodžiai – kiekvieno iš mūsų kasdieniniai palydovai, bet nedaugelis susimąsto ir žino, kokį ilgą, vingiuotą ir įdomų kelią jie nutiksėjo. Laikrodžių korpusus visais laikais kūrė bei gamino nagingiausi staliai ir baldžiai, skulptoriai ir juvelyrai, talentingi amatininkai ir dizaineriai.

XVI–XIX a. laikrodžiai buvo brangios retenybės, ir juos galėjo įsigyti tik turtingieji. Jų rūmams pradžioje buvo kuriami vienetiniai, o vėliau ir kartotiniai laikrodžiai, pagaminti iš retų akmenų, marmuro, tauriųjų metalų, išskirtinės medienos, porceliano, papuošti pagal laikotarpio stilių, naudojant vėžlio kiautą, perlamutrą ir kitas brangias apdailos medžiagas. Laikrodžiai atspindėjo įvairias epochas, jų menines formas.

Parodos mecenatų A.Balykos ir A.Boso laikrodžiai sudaro turtingą XIX a. rūmuose vyravusių apdailos stilių kolekciją.

Eksponuojami A.Balykos 28 istoriniai pakabinami, pastatomi laikrodžiai ir jų komplektai. Įspūdingi vėlyvojo Klasicizmo ir Ampyro epochų XIX a. pr. simetriškų monumentalių formų laikrodžiai išpuošti antikiniu dekoru. Auksuotomis save ryjančių gyvačių – amžinybės ir begalybės simbolių, mitologinių deivių ir dievų skulptūromis bei juvelyriniais bareljefais padabinti laikrodžiai buvo neatskiriama to laikotarpio rūmų interjerų dalis. „Įmantrių XIX a. vid. neobaroko, romantizmo formų laikrodžių masyvūs korpusai, pagaminti iš lietos bronzos, marmuro, fajanso, porceliano, dekoruoti spalvotais emaliais, inkrustuoti perlamutrais, apipinti filigranu, yra tikri meno šedevrai“, – teigė Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.

Čia pat stovi aštuoni A.Boso laikrodžiai. Neoklasicistiniai XIX a. vid. išskirtiniai mažosios juvelyrinės plastikos laikrodžiai „Homeras”, „Horacijų priesaika”, „Dionisas ir Erotas”, „Aleksandras Makedonietis”, „Pranciškus I” užėmė garbingas vietas istoriniuose didikų rūmuose, galėjo būti dovanojami kunigaikščiams ir karaliams. Laikrodis su antikos graikų dievo Chrono, laiko simbolio, figūra ir deivės komplektas su žvakidėmis yra būdingi XIX a. istorizmo meno pavyzdžiai. Laikrodis su romantiška monumentalia jureivio figūra vainikuoja parodos ekspoziciją. Daugybe jūrinių inkarų, vėliavų ir burių dekoruotas eksponatas pabrėžia jūrinę Klaipėdos idėją, kuria kvėpuoja ir Lietuvos uostamiestyje esantis Laikrodžių muziejus.

Paroda „Istoriniai rūmų laikrodžiai” reprezentuoja laikrodžius kaip išskirtinius meno kūrinius, tapusius vertingais kolekcionavimo objektais, o parodos turinys skatina apžvelgti šlovingą laikrodžių evoliucijos kelią.

Apžiūrėti šią parodą Laikrodžių muziejuje galima iki metų pabaigos, gruodžio 30-osios.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra