Pereiti į pagrindinį turinį

Vokiečių kultūros dienos – duoklė Klaipėdai (programa)

2014-04-18 10:15
H.Zudermano gimnazijos moksleiviai sukūrė miuziklą „Mes visi skirtingi“.
H.Zudermano gimnazijos moksleiviai sukūrė miuziklą „Mes visi skirtingi“. / Organizatorių nuotr.

Kitą savaitę Klaipėdoje prasidėsiančios jau uostamiesčio tradicija tapusios Vokiečių kultūros dienos šiemet truks net iki rugpjūčio. Festivalis savo gerbėjams siūlo visą puokštę renginių. Apie juos paprašėme papasakoti Klaipėdos vokiečių kultūros dienų projekto vadovę ir koordinatorę Rasą Miuller.

Bendrija minės 25-metį

– Šių metų Vokiečių kultūros dienos jau 16-osios, ir nors tai nėra „apvalus“ skaičius, tačiau verčia prisiminti renginio ištakas. Juk pirmosios Vokiečių kultūros dienos, tada pavadintos Vokiečių kultūros savaite, buvo surengtos 1999-aisiais, kai Klaipėdos vokiečių bendrija šventė savo įkūrimo 10-metį. Šiemet, balandžio 26-ąją, ši bendrija minės jau 25-metį. Šios sukakties minėjimas taip pat taps Vokiečių kultūros dienų dalimi.

Jau tampa tradicija, kad Vokiečių kultūros dienų atidarymą rengiame I.Simonaitytės bibliotekoje. Ypač glaudus bendradarbiavimas mus sieja su šios bibliotekos Kraštotyros skyriumi, kurio darbuotojai rūpinasi Klaipėdos kraštiečių darbo grupės Vokietijoje 2011 m. į Klaipėdą atvežtu buvusių klaipėdiškių, kurių dauguma gyvena Vokietijoje, surinktu archyvu. Pasinaudodami archyve esančia ir kita turima medžiaga, šio skyriaus darbuotojai parengė kilnojamą parodą „Kai Klaipėda Memeliu vadinos: senųjų mokyklų pėdsakais“. Šios parodos pristatymu balandžio 24-ąją 17 val. ir startuos šių metų Vokiečių kultūros dienos. Tikiuosi, kad šia paroda susidomės mokyklų bendruomenės ir ji apkeliaus mūsų miesto mokyklas, o po to ir kai kuriuos Vokietijos miestus.

Skirta kalbai ir kraštui

Vokiečių kalbai, besimokantiems jos bus skirta net keletas renginių. Moksleivius kviečiu dalyvauti S.Šimkaus konservatorijoje vyksiančiame Klaipėdos miesto vokiškos dainos konkurse, kurio nugalėtojai atstovaus Klaipėdai respublikiniame vokiškos dainos festivalyje Kaune. O Hermano Zudermano gimnazijos pradinių klasių moksleiviai, vadovaujami mokytojų Astos Markevičienės ir Vaidos Keserauskytės, Klaipėdos žvejų rūmuose pristatys linksmą istoriją apie kiškio Hanso šeimos nuotykius – miuziklą „Mes visi skirtingi“. Jį galės žiūrėti ir, tikiuosi, supras net ir patys mažiausi, besimokantys vokiečių kalbos, t.y. darželinukai ir, žinoma, vyresnio amžiaus vaikai.

Mokytojus, vertimų biurų darbuotojus ir visus kitus, besimokančius vokiečių kalbos, kviečiu paklausyti Kauno technologijos universitete dirbančios dr. Jūratės Makskvytytės pranešimo apie vertimo iš vokiečių kalbos į lietuvių kalbą sunkumus, susidūrus su kalbos subtilybėmis.

Kaip ir kasmet, atiduosime duoklę gimtam kraštui, jo istorijai. Vienas renginys bus skirtas karalienei Luizei: „Karalienės Luizės pėdsakai Klaipėdoje: vakar ir šiandien”. Jo metu koncertuos E.Balsio menų gimnazijos kamerinis orkestras, ištraukas iš muzikinio spektaklio „Gaidos” parodys Klaipėdos jaunimo teatras (rež. V.Masalskis), jaunieji Klaipėdos menininkai pristatys savo kūrinių parodą. Šiuo renginiu prie Vokiečių kultūros dienų prisidės Rotary klubas „Karalienė Luizė”.

Vėtrungės ir kinas

Kitas renginys bus jau kitokio pobūdžio. Jo metu kalbėsimės apie vėtrunges. Klaipėdos universiteto Jūros mokslų ir technologijų instituto, ekologijos ir aplinkotyros krypties doktorantas, pamario gamtotyros ir kultūros tyrėjas Egidijus Bacevičius supažindins su kurėnų puošniųjų vėtrungių atsiradimo ištakomis, jų raida ir tradicijų atgaivinimu šiandien. O švėkšniškis tautodailininkas, laivų statytojas ir vėtrungių drožėjas Vaidas Bliūdžius pristatys savo gamintų stilizuotų vėtrungių parodą bei papasakos, kaip jo rankose gimsta vėtrungės. 

Džiugu, kad organizuodami Vokiečių kultūros dienas, ir šiemet glaudžiai bendradarbiavome su Vilniaus Goethe’s institutu. Jis padės mums parodyti du vokiškus kino filmus, kurie per Vokiško kino dienas aplenkė  Klaipėdą.

Tai F.Finsterwalderio filmas „Tamsioji pusė” ir L.Khasino drama „Kadišas draugui”. O štai Ph.Stoelzlio kino filmas „Goethe!” buvo pristatytas tik Vilniaus knygų mugėje.

Instaliacija ir poporatorija

Klaipėdos koncertų salė, taip pat bendradarbiaudama su Goethe’s institutu, Vokiečių kultūros dienoms ruošiasi įdomiai instaliacijai ir savadarbių instrumentų koncertui su Erwinu Stache iš Vokietijos. Instaliacija intriguojamu pavadinimu „Gegučių orkestras” bus pristatyta Koncertų salės parke. Laikrodis su gegute mums dažnai primeną kokį nors kičo objektą su daugybe puošmenų. Tačiau kartu tai ir skambantis daiktas, turintis du vargonų vamzdelius arba skleidžiantis elektroninius tonus ir gongo garsus. Kokias melodijas išgirsime ir kaip atrodo E.Stache’s laikrodžiai su gegute, žiūrovai pamatys gegužės 13-ąją ir, kaip minėjau, klausysis ne mažiau intriguojančio koncerto E.Stache’s pasigamintais muzikos instrumentais.

Su dar vienu muzikantu iš Vokietijos – Hartmutu Naumannu –  susipažinsime rugpjūčio 10-ąją. H.Naumannas, Šiaurės Elbės bažnyčios populiariosios muzikos direktorius, Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos kvietimu vadovaus vasaros giedojimo seminarui Klaipėdoje, o jam baigiantis kartu su Klaipėdoje žinomais solistais, Žvejų kultūros rūmų choru „Cantare” (vadovas A.Dambrauskas), instrumentalistų grupe iš Šiaurės Vokietijos pristatys Lietuvoje dar neatliktą poporatoriją „Izaijas 2.0. Kelias į laisvę “. Tikimės, kad šią poporatoriją galėsime parodyti prie Šv. Jono bažnyčios atstatymo vietos ir tai bus prasmingas Vokiečių kultūros dienų baigiamasis renginys.

Beje, visi mūsų festivalio renginiai nemokami.

Festivalio programa

Balandžio 24 d. 17 val. – paroda „Kai Klaipėda Memeliu vadinos: senųjų mokyklų pėdsakais” atidarymas I.Simonaitytės bibliotekoje. Veiks iki gegužės 15 d.

Balandžio 25 d., 17.30 val. – dr. J.Makskvytytės paskaita „Kaip lietuviškai pavadinti Schnaps, Zuckertüte ar Backhaus? Vertimo į lietuvių kalbą (aplink)keliai“ S.Dacho namuose.

Balandžio 26 d. 12 val. – Klaipėdos vokiečių bendrijos įkūrimo 25-mečio šventinis minėjimas H.Zudermano gimnazijoje.

Balandžio 29 d 12 val. – Klaipėdos miesto moksleivių vokiškos dainos konkursas S.Šimkaus konservatorijoje.

Balandžio 30 d., 13 val. – „Karalienės Luizės pėdsakai Klaipėdoje: vakar ir šiandien“: Klaipėdos jaunųjų dailininkų paroda, E.Balsio menų gimnazijos kamerinio orkestro (vad. T.Ambrozaitis) kamerinės muzikos koncertas, ištraukos iš Klaipėdos jaunimo teatro muzikinio spektaklio „Gaidos“ (rež. V.Masalskis) S.Dacho namuose.

Gegužės 6 d. 18 val. – kino filmas „Kadišas draugui” (2011) S.Dacho namuose.

Gegužės 7 d. 18 val. – kino filmas „Goethe!” (2010) S.Dacho namuose.

Gegužės 9 d. 17.30 val. –  „Kurėnų vėtrungės: atvirlaiškis iš praeities”: tautodailininko V.Bliūdžiaus stilizuotų vėtrungių paroda, E.Bacevičiaus (KU) pranešimas S.Dacho namuose.

Gegužės 13 d. 18 val. – E.Stache’s instaliacijos „Gegučių orkestras“ atidarymas (veiks iki gegužės 20 d.), koncertas savos gamybos instrumentais parke prie Klaipėdos koncertų salės.

Gegužės 19 d. 10 val. – Klaipėdos H.Zudermano gimnazijos pradinių klasių mokinių miuziklas vaikams „Mes visi skirtingi“ (vad. A.Markevičienė) Žvejų rūmuose.

Gegužės 21 d. 18 val. – kino filmas „Tamsioji pusė” (2012/2013) S.Dacho namuose.

Rugpjūčio 10 d. 16 val. – H.Naumanno poporatorija „Izaijas 2.0“ Kelias į laisvę“ prie šv. Jono bažnyčios atstatymo vietos Turgaus g.

Visi renginiai – nemokami.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra