Klaipėdos rajone verda aistros: kur pradingo brangiai kainavęs kosminio tinklinio batutas? Jį už ES lėšas įsigijo Priekulės užimtumo centras, kuris net neturi lėšų patalpų šildymui ir prašinėja politikų skirti kompensacijas.
Pirko Priekulei, guli Klaipėdoje
Net 125 tūkst. litų. Tiek kainavo guvaus jaunimo parašytas projektas sportinei veiklai, skirtas jauniems žmonėms.
Esą iš alkoholizmo ir nusikaltimų liūno priekuliškių vaikus turėtų išgelbėti galimybė per metus 5 ar 7 kartus pašokinėti ant išties įmantraus batuto.
Tačiau pernai įsigytas kosminio tinklinio įrenginys dūla Klaipėdos "Vyturio" pagrindinėje mokykloje, o priekuliškiai jo iki šiol akyse jo nėra matę.
"Vyturio" mokyklos direktorius Vladimiras Genutis patvirtino, kad batutą atvežęs jaunimas tik kartą leido juo pažaisti mokiniams.
"Tai kad niekam neįdomus jis. Guli kampe ir tiek", – kalbėjo direktorius.
O štai Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė tikino, kad Priekulės užimtumo centras per dvejus metus jokio renginio miestelyje nerengė.
"Prašymo tokio pobūdžio renginiui negavau. Batutas įsigytas pagal projekto lėšas ir turėtų priklausyti užimtumo centrui", – aiškino seniūnė.
Klaipėdos rajono taryba suskubo aiškintis, kas per kosminis projektas vyko Priekulėje, kai viešoji įstaiga "Priekulės užimtumo centras" pateikė prašymą suteikti kompensacijas už patalpų šildymą.
"Kilo klausimų, kokia veikla užsiima viešoji įstaiga. Jie nei už patalpų nuomą mokėjo, nei už šildymą. Taryba paprašė papildomos informacijos apie įstaigos veiklą ir ar ji naudinga bendruomenėms", – pasakojo seniūnė.
D.Bliūdžiuvienė išsiaiškino ir raportavo rajono tarybai, kad viešoji įstaiga renginių nerengė, o užsiėmė projektine veikla.
Įtaria šeimos rangą
Tarp žmonių netrukus kalbos, kad Priekulės užimtumo centrui vadovaujanti Raimonda Damulienė, o kosminio tinklinio projektui ES pinigai gauti per Vietos veiklos grupę "Pajūrio kraštas". Šiai įstaigai taip pat vadovauja R.Damulienė.
"Paraišką finansavimui teikė taip pat R.Damulienės vadovaujamas centras. Išeitų, pinigų prašo ir juos skirsto tie patys? Mes, kaip seniūnija, iš bendruomenės užimtumo centro informacijos gauti negalime, esą jie, kaip viešoji įstaiga, mums neprivalo atsiskaityti. Kur tie pinigai panaudoti, mes negalime paklausti", – kalbėjo D.Bliūdžiuvienė.
Labiausiai vietos gyventojus papiktino tai, esą su kosminio tinklinio įranga važinėja ir juo rūpinasi R.Damulienės sūnus Karolis Damulis.
"Kai užimtumo centras pristatinėjo savo veiklą rajono merui ir tarybos nariams, buvo susirinkusi visa Damulių šeima, keturi asmenys – mama, tėtis, sūnus ir dukra", – tvirtino Priekulės seniūnė.
Kritiką neigia
Paklausta, ar kosminis tinklinis netaps šeimos verslu, R.Damulienė aiškino, kad jos sūnus Karolis tik priklauso iniciatyvių jaunuolių grupei, kurie ir parašė šį projektą.
"Kokiu krepšiniu ar futbolu sudominsi šiuolaikinį jaunimą? Reikia kažko ypatingo. O kosminio tinklinio idėja susilaukė pagyrimų ir iš kitų šalies rajonų iniciatyvinių grupių, bendruomenių už unikalumą", – aiškino R.Damulienė.
Moteris guodėsi, kad sūnus vasarą ruošiasi palikti šalį ir savo gyvenimą kurs užsienyje.
R.Damulienė tikino, kad jausdama aplinkinių spaudimą, laikotarpiui, kai buvo rengiami projektai ir svarstomi Vietos veiklos grupėje, ji oficialiai sustabdė savo, kaip įstaigos "Priekulės užimtumo centras" vadovės, pareigas.
"Tačiau aš pati projektų nepriiminėju, nesvarstau. Tai daro vietos veiklos grupės valdyba. Projektus tikrina nepriklausomi ekspertai", – aiškino R.Damulienė.
Moteris tikino, kad intrigos dėl užimtumo centro veiklos galėjo kilti kam nors puoselėjant planus miesto centre perimti suremontuotą pastatą.
"Ir kaip tai mes renginių nerengėme? Dalyvavome Klaipėdoje vykusioje kalėdinių renginių savaitėje, lankėmės vaikų namuose Saugose. Mes juk nevyriausybinė organizacija, čia iniciatyva eina iš apačios. Žmonės susiburia įvairiai veiklai, ir aš negaliu jaunimui reguliuoti, ką ir kaip vystyti ar puoselėti", – pasiaiškino kritikos sulaukusi Priekulės užimtumo centro vadovė.
R.Damulienė aiškino, kad užimtumo centras savo projektais iš tiesų apčiuopiamų daiktų ar kitų dalykų neįsigijo.
"Išskyrus kosminio tinklinio įrangą. Tačiau mes skatiname verslumą. Rengėme įvairias keliones, seminarus. Juk į nemokamus kompiuterinio raštingumo kursus vaikščiojo tie, kurie dabar parašius renka prieš mus", – tikino priekuliškė.
R.Damulienė užsiminė, kad šiuo metu yra persekiojama dėl pareigų Vietos veiklos grupėje, kuri gali patenkinti ES pinigų išsiilgusiųjų apetitą.
Pinigų davė ir savivaldybė
Priekuliškiai įtaria, kad netrukus šį kosminį batutą jie išvys, pavyzdžiui, Palangoje, kur kosminio tinklinio malonumais galbūt mėgausis "auksinis" jaunimas ar atvykėliai iš Rusijos.
Projektą, kuriam buvo skirta 100 tūkst. litų iš ES fondų, 17 tūkst. litų parėmė rajono savivaldybė. 8 tūkst. pridėjo Priekulės užimtumo centras.
Teigiama, kad be kosminio tinklinio įrangos, kuri kainavo 39 172 litus., įsigytas fotoaparatas, "Sumo futbolo" kostiumai, elektros generatorius.
Gandais apaugusią tinklinio įrangą jaunimo grupė įsigijo pernai rugpjūtį.
Tačiau priekuliškiai piktinasi, kad galimybės pašokinėti ant specialių batutų jie taip ir nesulaukė, o štai privataus vakarėlio, vykusio Agluonėnuose žinomoje Vytauto Račkausko kaimo turizmo sodyboje, svečiai esą jau mėgavosi nepigiu malonumu.
Kosminį tinklinį žaidė ir Svencelėje besirenkantys kito nepigaus sporto šalininkai – iš visos Lietuvos suvažiuojantys jėgos aitvarų mėgėjai.
Tiesa, dreverniškiams nusišypsojo laimė. Prie mokyklos vyko sporto žaidynės ir jų metu buvo galima žaisti kosminį tinklinį.
Ketina imti mokestį
Kosminio tinklinio sumanytojas ir projekto įgyvendintojas Aivaras Buitkus aiškino, kad pernai dar nebuvo pasiruošta tinkamai pristatyti visuomenei naujovę.
"Lietuvoje antro tokio nėra. Surengėme tik kelias šventes, gal ne visi ir pamatė jį. Su šiuo tinkliniu yra daug reikalų. Mes turėjome pamatyti, kaip tai veikia, išmokti. Apie pelną dar net negalvojame", – prisipažino A.Buitkus.
Projekte numatyta, kad jaunimo grupė šią veiklą turi vykdyti penkerius metus.
"O po to batutas lieka Priekulės užimtumo centrui. Kai mes atidirbsime tai, ką esame įsipareigoję projekte, galėsime imtis kažkokius pinigus. Šiais metais esame įsipareigoję surengti 5–7 renginius", – prisipažino A.Buitkus.
Kai jaunimo savanorystė išsikvėps, A.Buitkus tikino, kad jau po metų galės imti pinigus už kosminio tinklinio seansus.
Kaip tai išgelbės neva degraduojantį Klaipėdos rajono jaunimą, A.Buitkus sunkiai galėjo nupasakoti.
O štai projekto gynėjai nieko nematė blogo, kad išskirtinė jaunimo grupelė ateityje gali puoselėti nemenkus pinigus atnešiantį biznį.
Komentaras
Vaclovas Dačkauskas
Klaipėdos rajono meras
Aš nematau nieko blogo tokioje iniciatyvoje. Viešoji įstaiga atsiskaitinėja tiems, kas skyrė paramą, o ne savivaldybei. Paramos šildymui Priekulės užimtumo centras prašo, kaip ir visos kitos įstaigos. Daugybę atleidžiame nuo mokesčių. Nežinau, gal teks atidžiau pasidomėti tuo batutu, kad jau toks ažiotažas kilo. Bet juk daugybė ES projektų po 5 metų tampa privačia nuosavybe. Čia gal pavydo jausmas? Juk žmogus rašė projektą. Mano akimis, užimtumo centras užsiima prasminga veikla. Aš, kaip pagyvenęs jaunimas, taip pat mielai pašokinėčiau. Dažnai ES skiria pinigų originaliai veiklai. Reikia viską įvilkti į gražų rūbą. Jei prašysi pinigų krepšinio stovui, jų net negausi. Nieko blogo, kad kažkas turės naudą. Juk jie nemokamai dabar tą batutą vežioja. Turės žmogus išsiimti patentą, norėdamas tokia veikla verstis, mokės mokesčius, o rinka kainas sureguliuos. Dinozauras kol kas tik vienas Lietuvoje. O jei atsiras daugiau verslininkų, konkurentai mažins kainą.
Naujausi komentarai