Nors parduotuvėse uždrausta prekiauti alkoholiu naktį, problemų jo įsigyti nekyla. Svaigiųjų gėrimų galima nusipirkti iš taksi vairuotojų ar prekyviečių, virtusių kavinėmis.
Už degtinę – trigubai
Už pusės litro butelį degtinės, kuris parduotuvėje kainuoja apie 15 litų, kai kurie taksi vairuotojai prašo dvigubai ar net trigubai daugiau – 30–40 litų. Tačiau įsilinksminę klaipėdiečiai negaili ir tokios sumos.
Nelegalia prekyba užsiimantys vairuotojai imasi saugumo priemonių.
Bet kam svaigieji gėrimai nėra parduodami. Dažniausiai aptarnaujami tik tie klientai, kurie skambina į asmeninius jų mobiliųjų telefonų numerius. Patikimai atrodančius pirkėjus prekeiviams pristato ir jų kolegos.
Pinigų alkoholiui negailintiems klaipėdiečiams butelis ištraukiamas iš bagažinės. Dažniausiai jis būna supakuotas nepermatomame plastikiniame maišelyje, kad keltų mažiau įtarimų.
Svaigiaisiais gėrimais prekiaujantys taksistai neslepia, jog dabar, kai vėlesniu paros metu gėrimų negalima nusipirkti parduotuvėse, klientų jiems netrūksta.
Įkliuvo du taksistai
Uostamiesčio policijai įkliuvo du taksi vairuotojai, kurie nelegaliai pardavinėjo alkoholį. Jiems surašyti protokolai ir skirtos baudos.
Pasak Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos biuro Prevencijos skyriaus Bendrosios prevencijos poskyrio viršininkės Rasos Švanienės, dar neįsigaliojus Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimams manyta, kad suaktyvės nelegali prekyba svaigiaisiais gėrimais.
„Naktimis parduotuvėse alkoholiu neprekiaujama, o poreikis įsigyti yra. Tad žmonės ieško kitų vietų, kur tai galėtų padaryti. Kai yra paklausa, atsiranda pasiūla. Prieš pakeičiant įstatymą, buvo aišku, kad atsiradusią tuščią nišą kažkas užpildys. Viena rizikos grupių – taksistai. Ne paslaptis, kad jie veža piliečius iš pasilinksminimo vietų, kurie nori pratęsti vakarėlį“, – tvirtino R.Švanienė.
Nelaukdama, kol nelegali prekyba alkoholiu įsišaknys, policija suaktyvino prevenciją. Sudaryti specialūs planai, pagal kuriuos dirba apylinkės inspektoriai. Į pagalbą pasitelkti ir policijos rėmėjai.
Siūlo pratęsti vakarėlį
Uždraudus parduotuvėms prekiauti alkoholiniais gėrimais nuo 22 iki 8 valandos, gėrimus išsinešti ėmė siūlyti viešojo maitinimo įstaigos – kavinės, restoranai.
Vienai įmonei priklausančiose užeigose vyksta akcija „Vakarėlio pratęsimas“. Perkant gėrimus išsinešti, jie kainuoja gerokai pigiau negu geriant vietoje.
Alaus bokalas vienoje šio tinklo kavinėje kainuoja 5,9 lito, o pusės litro šio skysčio butelis išsinešti – 4,5–4,79 lito. Labiausiai sutaupoma išsinešant stipriuosius gėrimus. Už pusės litro butelį degtinės geriant kavinėje prašoma 68,75 lito, o norint jį išsinešti – 32-iejų.
Panašias akcijas rengia ir kai kurios kitos uostamiesčio viešojo maitinimo įstaigos.
Parduotuvė virto kavine
Pakeitus Alkoholio kontrolės įstatymą, daugybė didžiuosiuose šalies miestuose anksčiau visą parą dirbusių parduotuvių vadovų pareiškė norą keisti veiklą į viešojo maitinimo įstaigos.
Klaipėdos verslininkai taip pat domėjosi tokia galimybe, tačiau savo veiklą praplėtė tik viena nuo 14 iki 2 valandos dirbusi gėrimų parduotuvė, esanti pastate, kuriame anksčiau veikė viešbutis „Viktorija“.
Gavus leidimą, patalpose buvo pastatyti keli staliukai, ant jų užtiestos staltiesės, padėtos servetėles, o ant fasado šalia iškabos „Gėrimai“ atsirado iškaba „Kavinė“.
„Įmonės patalpos atitiko visus reikalavimus, ir leidimas buvo išduotas. Šioje vietoje anksčiau ilgą laiką veikė labai populiari kavinė. Iš pradžių savininkai nenorėjo baro, o dabar papildė veiklą. Jei patalpos atitinka reikalavimus, tai turime išduoti leidimą“, – tvirtino Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Jūratė Mačiulienė.
Įstaigos savininkė Alvyda Karvelienė teigė, kad jų kavinė – nebrangi.
„Pas mus aplinka paprasta. Dėl to ir kainų nedidiname. Neslėpsiu, jog išplėsti parduotuvės veiklą paskatino ir pakeistas įstatymas. Reikia iš kažko gyventi. Džiugu, kad pasiteisino toks sprendimas – žmonės ateina ne tik nusipirkti alkoholinių gėrimų, bet ir pasėdėti. Tvirtina, jog čia jaučiasi kaip namie“, – teigė A.Karvelienė.
Moters nuomone, prekybos alkoholiu laiko ribojimu siekiama sužlugdyti smukųjį verslą: „Dauguma visą parą dirbusių gėrimų parduotuvių buvo individualios įmonės. Pakeitus įstatymą, daug kas užsidarė“.
Keisti veiklos neverta
Klaipėdos savivaldybės Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus vedėja Zita Žižytė pabrėžė, jog džiaugtis įstatymo galimybe, kad viešojo maitinimo įstaigose galima parduoti alkoholį išsinešimui, ir skubėti keisti ar pildyti parduotuvės veiklą neverta.
Seime prabilta, kad kavinėms ir barams taip pat reikėtų uždrausti pardavinėti gėrimus išsinešimui.
Tada greičiausiai suklestės išnešiojamoji prekyba. Jau dabar kai kuriose degalinėse kabo skelbimai, siūlantys reikiamą prekę pristatyti namus.
Už nelegalią prekybą alkoholiu nuo 22 iki 8 valandos gresia administracinės nuobaudos nuo 500 iki 1500 litų su gėrimų konfiskavimu.
Naujausi komentarai