Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl elektroninio mokinio pažymėjimo – neviltis

2017-10-05 12:06

Elektroninio mokinio pažymėjimo sistemos diegimas mokyklose miesto valdžios atstovus privertė pasijausti tarsi įklimpus giliame liūne. Prabilta apie sutarties su esamu rangovu, kuris darbų neatliko laiku, nutraukimą.

Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Turėjo baigti prieš mėnesį

Elektroninio mokinio pažymėjimo sistemos diegimo problemos pristatytos miesto tarybos Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto nariams.

Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė priminė, kad konkursas dėl elektroninio mokinio pažymėjimo sistemos įdiegimo miesto švietimo įstaigose paskelbtas prieš trejus metus. Jame savo pasiūlymus buvo pateikę du dalyviai.

Tačiau prasidėjo teisminis procesas ir vienas galimų paslaugos teikėjų buvo pašalintas iš konkurso. Jis nepateikė visų reikiamų dokumentų.

L.Prižgintienė teigė, kad sutartis pasirašyta 2015 m. su likusiu vieninteliu konkurso dalyviu.

„Gaila, kad teko rinktis iš vieno“, – apgailestavo vedėja ir atkreipė dėmesį, jog Švietimo skyrius šio projekto administravimą perėmė tik nuo sausio, kai visi kiti atsisakė.

Elektroninio mokinio pažymėjimo sistemą buvo planuota įdiegti per tris etapus. Kadangi konkursas užstrigęs, galutiniai terminai buvo pakoreguoti.

„Pagal paskutinį terminą projektas turėjo būti užbaigtas prieš mėnesį – iki šių metų rugsėjo 1-osios. Atrodo, liko visai nedaug, tačiau projektas įgyvendinamas labai vangiai. Jaučiamės kaip kokiame liūne. Teikėjas aiškinasi dėl įvairių dalykų. Jam rašomi aktai, skiriamos baudos už pažeidimus. Nuolat vyksta darbo grupės, sudarytos spręsti problemą, posėdžiai“, – kalbėjo vedėja.

Numatytos per mažos baudos

Rangovui, kuris diegia elektroninio mokinio bilieto sistemą, buvo surašytas 21 aktas. Vien šiemet – devyni.

Tačiau, anot L.Prižgintienės, nedidelės baudos už pažeidimus rangovų neskatina dirbti greičiau. Sutartyje numatyta bauda už vieną aktą – 58 eurai.

Visos sutarties vertė yra beveik 245,8 tūkst. eurų. Dar liko nepanaudota 101,5 tūkst. eurų.

„Mokame tik už atliktus darbus. Daugiausia – techninės įrangos įsigijimą, sistemos įdiegtas dalis, kurios veikia. Esame pasakę, kad projektą užbaigtų iki gruodžio. Nežadame lėšų, reikalingų jam, perkelti į kitų metų miesto biudžetą“, – informavo vedėja.

Komiteto narius nustebino numatytų sankcijų rangovui už pažeidimus dydis.

„Ar sutartis parengta kokybiškai? Bauda – 58 eurai, kai sutarties vertė siekia 245 tūkst. eurų“, – svarstė tarybos narys Vygantas Vareikis.

Laukia nuo sausio

Pasak vedėjos, yra ir objektyvių, ir subjektyvių priežasčių, kodėl stringa sistemos įdiegimas. Viena jų, kuri yra objektyvi, – didelis projekto mastas.

Numatyta, kad į elektroninį mokinio bilietą turi būti įtraukti septyni komponentai: lankomumo, patekimo į pastatus, bibliotekos, nemokamo maitinimo sistemos, integruotas viešojo transporto bilietas, neformaliojo švietimo veiklos apskaita.

L.Prižgintienė teigė, kad reikėjo pakeisti ir šešių mokyklų duris, kad sistema veiktų kokybiškai. Be to, visiškai nepavyko pažymėjimo susieti su Viešąja biblioteka, nes nesuderinamos sistemos.

Anot pašnekovės, didžiausia problema ta, kad laiku nepagaminami nauji mokinių pažymėjimai. Be to, sutartyje nėra nurodyta termino, per kiek laiko tai turi būti padaryta. Tad nėra galimybių paskubinti. Dabar nėra pagaminti 3 645 elektroniniai mokinio pažymėjimai.

„Tai skaudžiausia problema. Tuo labiausiai skundžiasi ir tėvai, ir mokyklos. Be to, kol neturime visų pažymėjimų, negalime testuoti sistemos. Mokinio pažymėjimas yra ir viešojo transporto bilietas. Tai sukelia dar daugiau rūpesčių“, – dėstė vedėja.

Pasak L.Prižgintienės, rangovas aiškino, kad pagaminti pažymėjimus užtrunka dėl eilių kitoje įstaigoje, kur atliekamas personalizavimas. Posėdyje tikinta, kad yra tokių, kurie mokinio pažymėjimo laukia nuo sausio, nors pinigai ir sumokėti.

Dirba su dviem dienynais

Daug nepasitenkinimo kyla ir dėl pakeisto elektroninio dienyno. Tai taip pat įvardijama kaip viena didžiausių problemų. Tarybos nariai domėjosi, kodėl apskritai jį reikėjo keisti, jei senasis veikė gerai, prie jo buvo pripratę ir tėvai, ir mokytojai.

„Mes nereikalavome keisti dienyno ir nenorėjome, kad tai būtų daroma. Tačiau senąjį integruoti į sistemą uždraudė kūrėjai. Jie patys dalyvavo konkurse dėl elektroninio mokinio pažymėjimo diegimo, bet buvo pašalinti. Tad nugalėjusiam rangovui teko kurti naują. Dabar naujasis patobulintas“, – aiškino L.Prižgintienė.

Ji atskleidė, kad yra mokyklų, kurios dabar dirba su dviem elektroniniais dienynais. Įdiegtas naujas, bet liko ir senas.

„Viena žymima viename, kita – kitame. Tai nėra normalu, bet toks dalykas įmanomas, jei mokyklos bendruomenė apsisprendžia. Tai tikrai ne tokia situacija, apie kurią svajojome“, – pabrėžė vedėjas.

Siūlė nutraukti sutartį

Tarybos narė Aldona Staponkienė domėjosi, ar yra galimybė nutraukti sutartį su esamu rangovu ir darbus perduoti užbaigti kitam.

„Bet kuriuo atveju naujo rangovo paieškoms reikėtų skelbti konkursą. Jei nutrauktume sutartį, teismų tikrai neišvengtume. Nemanau, kad teikėjas taip paprastai sutiktų tai padaryti. Tačiau tokia galimybė gali būti svarstoma“, – dėstė vedėja.

Komiteto pirmininkas Algirdas Grublys teigė, kad reikia ieškoti būdų, kaip nutraukti sutartį.

„Tai toks nevilties šauksmas. Dabartinis rangovas tik mokės baudas, viską vilkins ir nieko nepadarys“, – prognozavo politikas.

„Tikrai nevilties. Nei nutraukti, nei padaryta. Ir tas blogai, ir anas negerai“, – pritarė L.Prižgintienė.

Komitetas prašė, kad savivaldybės pasirašyta sutartis su elektroninio mokinio pažymėjimo sistemą diegiančiu rangovu būtų įvertinta Antikorupcijos komisijos.

Į spalio 16 d. vyksiantį posėdį kviečiama atvykti rangovo vadovą, darbo grupę, kuri ieško problemos sprendimo būdų, Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų