Pereiti į pagrindinį turinį

Gimdos pašalinimo operacija senatvės nepriartina

2012-11-24 20:08
Gimdos pašalinimo operacija senatvės nepriartina
Gimdos pašalinimo operacija senatvės nepriartina / Vytauto Petriko nuotr.

Nors operacijos dėl šlapimo nelaikymo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atliekamos maždaug 30 metų, tačiau tarp moterų ir jų vyrų sklando įvairių nepagrįstų baimių.

Pasirinkimą nulemia tradicijos

Kaip pasakojo Klaipėdos universitetinės ligoninės Akušerijos-ginekologijos departamento vadovas dr. Algimantas Fabijonavičius, moterų šlapimo nelaikymas nėra izoliuota problema.

Ją kartu sprendžia akušeriai-ginekologai ir urologai. Pasak A.Fabijonavičiaus, kurios srities specialistas gydo šią problemą – paciento pasirinkimo ir tradicijos klausimas.

„Pas mus moterims labiau įprasta kreiptis į akušerį-ginekologą. Būtent šios srities specialistai dažniausiai šlapimo nelaikymo problemą sprendžia ir Europoje, o Amerikoje ji dažniau patikima urologams“, – pasakojo jis.

Gydytojas pabrėžė, jog nėra blogai, kai moterys dėl šlapimo nelaikymo problemos kreipiasi į urologą. Tačiau jeigu pacientei nustatoma ir ginekologinių ligų, teikiama kompleksinė abiejų sričių specialistų pagalba.

Siūlomas gimdos pašalinimas

A.Fabijonavičius paaiškino, kad šlapimo nelaikymo problema dažniausiai būna susijusi su makšties sienelių ir gimdos nusileidimu, dar kitaip vadinamu prolapsu.

Taip nutinka, kai, senėjant organizmui, silpnėja jungiamasis audinys, atsiliepia ir silpnėjanti kiaušidžių funkcija. Atsipalaidavus raiščiams, gimda, makšties sienelės, šlapimo pūslė ir tiesioji žarna tiesiog nusileidžia žemyn.

Tokie organizmo pokyčiai neretai moterims sukelia diskomfortą šlapinantis. Pasak akušerio-ginekologo, organų nusileidimas gali sukelti ne tik šlapimo nelaikymą, bet ir šlapimo susilaikymą. Moteriai dėl tam tikrų pokyčių būna sunku nusišlapinti.

„Makšties nusileidimo ir gimdos iškritimo problema kartais sprendžiama gimdos pašalinimu ir raiščių fiksavimu prie makšties sienelių“, – aiškino vadovas.

Kaip paaiškino A.Fabijonavičius, gimdos pašalinimo operacijos dažnai atliekamos ne tik dėl nusileidusių organų, o ir tam tikrų ginekologinių ligų. Tai gali būti miomos, gleivinės ligos, kraujavimai. Tad apsispręsti dėl šios operacijos padeda kompleksiniai parodymai.

Prireikus po gimdos pašalinimo operacijos atliekama plastinė makšties ir tarpvietės operacija.

Baiminasi senatvės

Akušerijos-ginekologijos departamento vadovas pastebi, kad moterys dažnokai baiminasi gimdos pašalinimo operacijos. Jos įsivaizduoja, kad šio organo netektis paspartina organizmo senėjimą.

„Senėjimo procesus reguliuoja kiaušidės, o ne gimda. Gimda reikalinga vaikams išnešioti ir pagimdyti, o vėliau ji tampa tiesiog raumeniniu maišeliu, neatliekančiu didelės funkcijos“, – aiškino A.Fabijonavičius.

Pasak gydytojo, jei pila karštis, pablogėja savijauta – tai estrogenų trūkumo požymiai. Kiaušidės, atliekant gimdos pašalinimo operaciją, jei galima, paliekamos. Didžiausias pokytis po šios operacijos – nelieka menstruacijų.

Kaip pastebi akušeris-ginekologas, dauguma moterų ir vyrų nepageidauja gimdos pašalinimo ir dėl lytinių santykių. Jie klaidingai mano, kad ši operacija pakenks visaverčiam lytiniam gyvenimui. A.Fabijonavičius patikino, kad taip nėra.

„Dėl pašalintos gimdos įtakos lytiniam gyvenimui pateikiamos kontroversiškos nuomonės. Daugybėje straipsnių teigiama, kad tai neturi reikšmės lytinio gyvenimo kokybei. Bet esama ir priešingų nuomonių“, – sakė gydytojas.

Siūlomi keli būdai

A.Fabijonavičius paaiškino, kad galimi keli gimdos pašalinimo būdai: atliekant pjūvį pilvo sienoje, laparoskopu, pašalinant gimdą per makštį ir kombinuojant šiuos metodus. Kiekvienu atveju gydytojas nusprendžia, kokį metodą pasirinkti konkrečiu atveju.

„Moterys turėtų nebijoti kreiptis pagalbos, nes ją galime suteikti. Gal iš pradžių reikėtų pradėti nuo šeimos gydytojo, kuris nusiųs specialisto konsultacijai“, – pasiūlė akušeris-ginekologas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų