Pereiti į pagrindinį turinį

Griūvančiame name – šviesos ir keisti garsai?

2024-10-10 12:00

Naujojoje Uosto gatvėje stovintis pastatas, dėl kurio išlikimo verda ginčai, staiga sužibo šviesomis. Iš jo ėmė sklisti ir keisti garsai.

Praeiviai šviesas apleistame pastate pastebėjo dviejose namo vietose. Iš Naujojo Sodo gatvės pusės šviesa sklinda viršutiniame aukšte, ten švyti girlianda.

Iš Naujosios Uosto gatvės pusės šviesos matyti antrajame pastato aukšte.

Klaipėdiečiai spėliojo, kas negyvenamame pastate įgriuvusiu stogu uždegė lempas.

Elektra čia seniai išjungta, tačiau pasidairius iš arti, matyti, kad išorine pastato siena nuvestas elektros laidas, kuris ir maitina languose įrengtą apšvietimą.

Nors pro pastato vidinį kiemą pėstieji nevaikšto – stovi metalinės tvoros, užtveriančios kelią, iš pastato vidinės pusės galima išgirsti keistus garsus.

Klaipėdiečiai stebėjosi, kokia muzika sklinda pro užkaltas duris.

Paaiškėjo, kad menininkė Liucija Teodora Mikučionytė sukūrė instaliaciją, pavadintą „Aisbergu“.

Iš pastato sklinda Anton Lukoszevieze garso kūrinys.

Klaipėdiečiai stebėjosi, kokia muzika sklinda pro užkaltas duris.

„Šiame name nuo 1923 m. dirbo pirmasis Lietuvos kapitonas Liudvikas Stulpinas. 1912 m., vesdamas laivą „Birma“ per Atlantą, kapitonas L. Stulpinas išgirdo pagalbos prašymą iš skęstančio „Titaniko“, įsakė nedelsiant pakeisti kursą ir nuskubėjo gelbėti „Titaniko“ keleivių. Jiems laive buvo kepami šimtai kepalų duonos, ruošiama šimtai lovų. Neradęs „Titaniko“ dėl gautų klaidingų koordinačių, L. Stulpinas kreipėsi į „Karpatiją“, kitą netoliese buvusį laivą, bet gavo tik atsakymą „shut up“ („užsičiaupk“ – angl.)“, – rašoma instaliaciją pristatančiame tekste.

Laivo „Birma“ įgulai nepavyko išgelbėti nė vieno žmogaus, ji tik nufotografavo ledkalnį, kuris pražudė „Titaniką“.

„Apleistas, griūvantis „kapitono namas“, atsidūręs tiesiai ant judrios gatvės krašto, šiandien pats atrodo kaip niūrus vienišas ledkalnis. L. T. Mikučionytės šviesos instaliacija dviejuose šio namo languose – Morzės signalu perduodami „Birmos“ pokalbiai su laivais „Titanikas“ ir „Karpatija“ – tarsi pagalbos prašymas. Tačiau vienas transliuojamas į rytus, o kitas – į vakarus. Jie nesusikalba. Šiaurinėje pastato pusėje, prie kurios neįmanoma prisiartinti dėl judrios gatvės, šviečia vos įžiūrimas ledkalnis, o pro užkaltas namo duris sklinda iš jo atvaizdo lyg iš partitūros kompozitoriaus Antono Lukoszevieze’s išgrota muzika“, – rašoma pristatyme.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų