Uostamiesčio politikus nustebino žinia apie virtualią "Jurgio kepurę". Interneto svetainė tokiu simboliniu pavadinimu kviečia pasižvalgyti po tarybos narių pajamas, šeiminę padėtį, čia net pateiktas jų veiklos skaidrumo vertinimas. "Ir ką ten apie mus rašo?" – domėjosi išrinktieji.
V.Anužis – partneris?
Į interneto naršyklę įvedus jurgiokepure.lt galima rasti duomenų tiek apie praėjusios (2011–2015 m.) kadencijos, tiek ir apie naujai išrinktą miesto tarybą. Ikonos su politikų vardais nuspalvintos pagal jų priklausomybę partijoms.
Kaip paaiškėjo, Lietuva – viena pirmųjų ES šalių, įsitraukusi į šį projektą.
Prieigoje skelbiama informacija ir apie visos šalies politikų deklaruotą turtą, šeiminę padėtį, teistumą, darbovietę kandidatuojant bei kitos detalės.
Pelės mygtuką spustelėjus ant raudonai pažymėto Klaipėdos tarybos nario Valdemaro Anužio, ekrane iššoka laukelis su duomenimis apie šį politiką.
Socialdemokratų partijai priklausančio vyro šeiminė padėtis nurodyta kaip "partnerystė". Neteistas politikas į pareigybes kandidatavo būdamas Klaipėdos skyriaus socialinio draudimo fondo direktoriumi. Jo nekilnojamasis turtas, kaip pažymima tinklalapyje, gerokai viršija 125 tūkst. eurų.
Pateiktais duomenimis, daugiausia deklaruoto nekilnojamojo turto – kiek daugiau nei 634 tūkst. eurų – sukaupęs liberalas verslininkas Audrius Vaišvila. Grynųjų pinigų jis šiemet deklaravo per 50 tūkst. eurų.
Svetainėje nurodyti 2015 m. deklaracijų duomenys gauti iš Vyriausiosios rinkimų komisijos.
Puslapio pavadinimas analoginis gerai žinomam posakiui – "Pagal Jurgį ir kepurė, pagal snapą ir giesmė".
Klaipėda – 38-oje vietoje
Dauguma politikų šiuo metu yra aktyvūs interneto bendruomenėse. Savo paskyrą socialiniame tinke "Facebook" turi ir miesto savivaldybė.
Savo asmeniniuose profiliuose politikai dalijasi rinkėjams aktualia ir, natūralu, sau palankia informacija. Tuo metu "Jurgio kepurė" į dominantį politiką leidžia pažvelgti tarsi iš šalies.
Čia nurodytas ir Lietuvos savivaldybių skaidrumo reitingas. Klaipėda, turinti 50 proc. skaidrumo įvertinimą, atsidūrė 38-oje vietoje iš 58 savivaldybių.
Tyrimas atliktas įvertinus savivaldybių viešinamos informacijos kiekį.
"Jurgio kepurės" iniciatoriai – tarptautinės nepolitinės organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyrius.
Šios sistemos įdiegimas – programavimo ir dizaino darbai organizacijai atsiėjo 6 tūkst. eurų. Kaip sakė "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, tai gera galimybė žmonėms susipažinti su savo išrinktaisiais.
"Duomenys naudingi ir naujoms miesto taryboms, kurios nori pagerinti savo atskaitingumo lygį. Juk politikai dažnai turi ir kitų užsiėmimų be politikos, todėl svarbu žinoti, kokie jie yra", – aiškino vadovas.
Neseniai buvo atliktas ir savivaldybių įmonių tyrimas. S.Muravjovo žodžiais, antikorupcinės rizikos valdymo srityje joms sunkiausiai sekasi atsakinėti į klausimus ar pateikti duomenis, kaip yra valdoma korupcija.
"Todėl kyla klausimas, kodėl taip yra?" – teigė vyras.
V.Čepą vadina milijonieriumi
Tokia jų duomenų apžvalga kai kuriems politikams sukėlė įtarimų. Nors dauguma miesto tarybos narių sakė neturintys ko slėpti ir viešumos nebijantys, tačiau suabejojo – esą neaišku, ar "Jurgio kepurėje" pateikti duomenys yra tikslūs.
Jokiai partijai nepriklausantį miesto tarybos narį Vytautą Čepą suintrigavo svetainės turinys.
"Na ir ką jie ten rašo? Grįžęs namo būtinai pažiūrėsiu. Jeigu tinklalapis lankomas, jame rašoma teisybė, nelendama į asmeniškumus ar neskleidžiami gandai, tai, žinoma, kad jis yra reikalingas", – neslėpė pašnekovas.
Jurgiokepure.lt nurodyta, jog V.Čepas šiemet deklaravo turto už daugiau kaip 133 tūkst. eurų, o grynieji pinigai gerokai viršijo 18 tūkst. eurų sumą.
Vis dėlto jis tikino nesuprantąs, kodėl dauguma žmonių mano, jog jis turtuolis. Esą butas senamiestyje, sodyba ir automobiliai tam nesudaro jokio preteksto.
"Keista, iš kur žmonės traukia tokius skaičius. Žinote, kai apie mane rašo, kad esu milijonierius, tai tik džiaugiuosi. Nors iki milijono man toli. Turiu sodybėlę, tiksliau, gerą sodybą, butą senamiestyje, kartu su žmona dalijamės dviem mašinomis, kurioms po 12–13 metų. Tai visas mano turtas. Lietuviai kažkodėl nori atrodyti "biedni", o aš netipiškas – noriu atrodyti "bagotas", – pusiau juokais kalbėjo tarybos narys.
"Rinkimai ne už kalnų"
Nepartinis Rimantas Taraškevičius deklaruoto nekilnojamojo turto, kaip skelbia portalas, turi beveik už 138 tūkst. eurų. Grynųjų – kiek daugiau nei 99 tūkst. Buvęs Klaipėdos meras jau 26 metus yra miesto tarybos narys. Jis sakė per tiek laiko jau apsipratęs su viešumu.
"Nematau nieko blogo. Viešumas man ne naujiena ir nuostabų nekelia. Tarybos narys esu nuo pat pirmos savo kadencijos. Kai buvau išrinktas 1990 metų kovą, taip ir esu iki šiandien. Todėl tai niekada nežeidė ir nekėlė diskomforto. Ką turi, su kuo gyveni, ką augini, matyt, įdomu rinkėjams", – komentavo tarybos narys.
R.Taraškevičius pripažino pastaruoju metu apleidęs savo paskyrą internete. "Labai retai beužeinu. Bet tai gera priemonė pasiekti žmones prieš rinkimus. Ir žurnalistai pastebi, Taraškevičius atsigavo internete, vadinasi, rinkimai ne už kalnų", – šyptelėjo vyras.
Politikai irgi turi kojas ir rankas
Apie naują tinklalapį pirmą kartą išgirdo ir mero pavaduotojas, miesto tarybos narys Artūras Šulcas: "Gal jau ką nors blogo privarė?" – klausė liberalų partijos narys.
Apžvelgęs puslapio turinį jis apibendrino, esą jame dar trūksta konkretumo.
"Sunkokai įskaitomas, vargu ar ta informacija galima visiškai pasitikėti. Pavyzdžiui, iš kur jie gavo savivaldybės skaidrumo reitingą? Aš visuomet sakau, kad Klaipėdos savivaldybė yra atviriausia, o dabar matau, kad ji stovi kažkur viduryje tarp kitų", – stebėjosi pašnekovas.
Internete aktyvus tarybos narys sakė "Facebook'ą" naudojantis dažnai, kaip ir mobilųjį telefoną ar elektroninį paštą.
"Didžiąją dalį pranešimų, skundų ar pageidavimų gaunu būtent internetu. Pavyzdžiui, žmonės man pranešė, kad uoste iškraunamos neteisėtai į Lietuvą įvežtos atliekos. Kitaip vargu ar būčiau sužinojęs. Taip, kad reikia naudotis. Juk politikai panašūs į žmones, turi ir kojas, ir rankas", – šmaikštavo A.Šulcas.
Iš kalbintų politikų su "Jurgio kepurės" turiniu gerai susipažinęs buvo tik Saulius Liekis, ne tik miesto tarybos narys, bet ir Sulupės seniūnaitis.
"Manau, visai gerai, kad jį sukūrė. Žmonės gali iš arčiau susipažinti su politikais, tik norėtųsi daugiau informacijos apie konkrečius jų darbus ir iniciatyvas, nes čia to nematyti", – pastebėjo vyras.
A.Maldeikienė skelbia viską
Kaip sveikintiną politiko elgseną viešumoje "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovas S.Muravjovas nurodė Aušros Maldeikienės pavyzdį.
"Tapusi Vilniaus miesto tarybos nare ekonomistė pradėjo viešinti visus savo susitikimus su interesų grupių atstovais. Būtų gerai, jei ir Klaipėdoje atsirastų politikas, skelbiantis apie savo susitikimus su lobistais, bent jau frakcijų lygmeniu", – svarstė S.Muravjovas.
Jis pastebėjo, kad dažnai net ir nekorumpuotiems, tačiau savo veiksmų neviešinantiems politikams gali tekti aiškintis dėl nepagrįstų kaltinimų. Todėl viešumo bijoti nevertėtų.
"Žmones turėtų žinoti, kaip politikas priiminėja sprendimus. Mano akimis, savivaldybės galėtų skirti tam dar daugiau dėmesio, o politikai tesėtų ir atsakytų už rinkimų metu duotus pažadus", – kalbėjo pašnekovas.
Naujausi komentarai