Pereiti į pagrindinį turinį

Gyvūnai ir vaikai – sunkiai įveikiama kliūtis ieškant būsto

2013-11-25 03:00

Ne vieną mažą vaiką auginantiems žmonėms sudėtinga susirasti butą nuomai. Butų nuomotojai ne tik baiminasi, kad mažamečiai gali apgadinti jų turtą, bet ir vadovaujasi susiformavusia neigiama nuomone apie tokias šeimas. Dar labiau nepageidaujami nuomininkai, kurie laiko šunis ar kates.

Nenorėjo įsileisti dėl dukters

Mažametę dukrelę auginanti Neringa A. su baime pagalvoja, ką reikės daryti, kai baigsis nuomos sutartis, ir šeimai reikės ieškoti naujo būsto. Pastarąsias buto paieškas moteris prisimena kaip košmarą. Surasti naują gyvenamąją vietą pavyko tik po pusmečio.

"Ieškojome ne pigaus buto. Pageidavome naujos statybos arba gražiai įrengto sename name. Už nuomą buvome pasiryžę mokėti per tūkstantį litų. Kadangi pardavėme savo butą, norėjome rasti jaukų ir širdžiai mielą kampelį", – pasakojo moteris.

Klaipėdietė pagalbos kreipėsi į agentūras. Moteris tvirtino, kad jai buvo pasiūlyta daug variantų, tačiau greitai "mielo kampelio" surasti nepavyko.

"Dauguma butų šeimininkų iš pradžių labai džiaugdavosi, siūlydavo aprodyti butus, tačiau, išgirdę, kad auginame mažą dukrytę, kuriai tada nebuvo nė metų, atsakydavo, jog ne tokių nuomininkų ieško. Tekdavo pradėti viską iš naujo", – prisiminė Neringa A.

Ieškojo apie pusmetį

Pasak moters, dažniausiai butų šeimininkai pabrėždavo, kad jų butai suremontuoti, o baldai nauji. Aiškindavo, kad mažas vaikas gali juos apgadinti.

Neringos A. teigimu, buvo ir tokių, kurie paskambinus iš karto klausdavo, ar neturime vaikų ar gyvūnų.

"Regis, tie žmonės patys neaugino vaikų ir neieškojo, kur gyventi. Juk dėl visko galima susitarti. Moki depozitą. Šeimininkai iš jo gali išskaičiuoti pinigus už visus padarytus nuostolius. Keista, kai vaikas tampa kliūtimi", – stebėjosi moteris.

Pasak klaipėdietės, buto, kuriame galėtų gyventi, teko ieškoti ilgai – apie pusmetį.

"Suradome tikrai ne svajonių butą, paprastą, bet tvarkingą. Mažas vaikas jo savininkei nebuvo problema. Gal dėl to, kad pati turėjo panašaus amžiaus", – svarstė moteris.

Anot Neringos A., su tokia problema susiduria nemažai jos pažįstamų žmonių.

"Viena draugė dar tik laukėsi vaikelio, o jau sulaukdavo neigiamų atsakymų dėl buto nuomos. Šeima dar ir šuniuką laikė, tai surasti jiems butą buvo labai sudėtinga", – pasakojo moteris.

Netiko ir vyresni vaikai

Butų savininkai nenori ir nuomininkų, kurių vaikai yra vyresnio amžiaus. Klaipėdos pašonėje nuomojamame name gyvenanti Vaida P. planavo persikelti į miestą.

"Ieškojau išsinuomoti nebrangų dviejų kambarių butą už 300–400 litų per mėnesį. Auginame du vaikus, tačiau jie jau nemaži. Sūnui septyneri, dukrai – keturiolika", – tvirtino moteris.

Pasak klaipėdietės, atsiliepę asmenys klausdavo, ar turi vaikų, o tai patvirtinus pokalbis baigdavosi.

"Mano dukra ir sūnus tikrai nepuls paišyti ant sienų ar baldų. Gal bijo, kad vėliau negalės iškraustyti? Taip buto ir neradau. To, kad turiu katę, jau net neminėjau", – teigė Vaida P.

Pervertina savo turtą

Pasak klaipėdietės, kai kurie šeimininkai gerokai pervertina savo nuomojamus butus. Vieno ji buvo nuėjusi apžiūrėti. Jis buvo miegamajame rajone. Nuoma – 500 litų. Savininkė teigė, kad nenori nuomininkų su vaikais, nes pastatyti nauji baldai, o vaikai gali juos sutepti.

"Vos infarktas neištiko, kai pamačiau tuos naujus baldus. Pirkti mažiausiai prieš dešimt metų. Viskas nešvaru", – baisėjosi moteris.

Anot klaipėdietės, anksčiau jai ne kartą teko ieškoti buto nuomai. Visada tekdavo ilgai vargti. Moteris prisiminė, kaip prieš trejus metus ieškojo gyvenamosios vietos.

"Visur sulaukdavau neigiamų atsakymų. Tačiau pavyko išsinuomoti naujos statybos namą. Šeimininkei buvo nesvarbu, kad turiu vaikų", – prisiminė moteris.

Nurodo iš karto

Nekilnojamojo turto agentūros "Gijoneda" direktorius Edmundas Jankus teigė, kad butų savininkai dažnai iš karto nurodo, kad nenori jų nuomoti mažus vaikus auginantiems ar gyvūnus laikantiems žmonėms.

Tai yra pagrindinis ir vienas dažniausių reikalavimų. Skaičiuojama, kad tokią sąlygą nurodo aštuoni iš dešimties butus norintys išnuomoti savininkai.

"Jie patys kažkada augino ar augina vaikus ir žino, kaip su jais būna. Mažamečiai ir nešvarią ranką prie sienos gali pridėti, ir pieštuku ar flomasteriu ant sienos paveikslą nupiešti. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl būstų nuomotojai nenori priimti šeimų su vaikais", – pasakojo vadovas.

Pasak E.Jankaus, labiausiai nenorima įsileisti ikimokyklinio amžiaus vaikų. Vyresni nuomotojams tiek baimės nekelia. Atlaidesni mažamečiams yra ir butų, kuriuose seniau atliktas remontas, savininkai.

"O žmonės, neseniai atnaujinę butą, nori jį pasaugoti, kad didesnė vertė išliktų ilgesnį laiką. Vyresni vaikai tiek bėdų nepridaro. Ketvirtokai, penktokai jau mąsto, žino, kad ant sienos piešti negalima, tam yra sąsiuviniai", – pasakojo vadovas.

Nekilnojamojo turto agentūros "Laimita" administratorė Julija Kononova pridūrė, jog butų savininkai šeimas su mažais vaikais baiminasi priimti ir todėl, kad prireikus juos gali būti sunku iškraustyti.

"Negi išmesi mamą su mažamečiu į gatvę? Baiminamasi, kad jie gali kreiptis į Vaikų teisių apsaugos tarnybą", – pabrėžė administratorė.

Savininkai nenori nuostolių

J.Kononovos teigimu, vis dėlto dažniau nenorima įsileisti nuomininkų, auginančių gyvūnus. Jų nepageidaujama ir senuose butuose.
"Dabar tokiems žmonėms neturėčiau ką pasiūlyti", – tvirtino administratorė.

E.Jankaus teigimu, nuomininkų, auginančių šunis ar kates, nenorima priimti ne tik dėl to, kad gyvūnai gali apgadinti turtą – nudraskyti, apgraužti baldus ar sienas. Būna, kad tam prieštarauja ir kaimynai.

Pasitaiko, kai iš nuomininkų, kurie laiko gyvūnus, imamas didesnis nuomos mokestis. Dėl augintinio jis gali išaugti ir 100 ar daugiau litų.

Taip pat dažnai sutariama, kad gyvūno padaryta žala bus išskaičiuota iš sumokėto depozito.

Butų nuomotojai ieško skirtingų nuomininkų. Tačiau, pasak J.Kononovos, geidžiamiausios yra tvarkingos, dirbančios poros be vaikų ir gyvūnų.

"Jei yra vieno kambario butas, tai jis ir nuomojamas vienam žmogui. Svarbiausia, kad šis dirbtų, būtų mokus ir palaikytų tvarką", – pabrėžė administratorė.

Butų pasiūla didėja

Anot E.Jankaus, šiuo metu atsiranda vis daugiau nuomojamų butų. Patys sunkiausi mėnesiai – nuo liepos vidurio iki spalio vidurio, kai jų trūksta, praėjo.

"Tais mėnesiais suvažiuoja studentai. Ieškoma daug butų nuomai. Dabar siūlomų nuomotis butų pasirinkimas yra didesnis nei rugsėjį", – aiškino vadovas.

Buto nuomos kaina priklauso nuo jo būklės, vietos, kur yra, kas jame yra. Vieno kambario buto pietinėje miesto dalyje nuomos kaina svyruoja nuo 300 iki 500, centre – nuo 450 iki 700 litų, naujos statybos name – nuo 700 litų. Yra ir brangesnių.

"Viskas priklauso nuo to, kas tame bute padaryta ir kas kartu su juo nuomojama. Nuomininkai dažniausiai nori, kad būtų viskas, ko reikia", – pasakojo E.Jankus.

Kainos išaugo

Dažniausiai nuomai ieškoma vieno kambario butų. Pasak J.Kononovos, jų nuomos kainos yra panašios. Dviejų kambarių butą galima išsinuomoti nuo 400–600, naujos statybos – už 1 tūkst. litų.

"Trijų kambarių butai nėra populiarūs, – dideli mokesčiai už paslaugas", – paaiškino J.Kononova.

Ji tvirtino, kad yra naujos statybos butų, už kurių nuomą prašoma ir 1,2 tūkst. litų. Tačiau jų niekas neskuba nuomotis. Tokie skelbimai kabo ir porą mėnesių.

Anot J.Kononovos, vieno ar dviejų kambarių butų nuomos kainos yra išaugusios, palyginti su situacija prieš metus. Kai kur kainos ūgtelėjo 100–150 litų.

"Geri variantai labai greitai išnuomojami. Per vieną-dvi dienas. Būna, kad net eilės susidaro, tačiau kas pirmesnis, tas gudresnis", – teigė administratorė.

Komentarai
Gražina Aurylienė
Klaipėdos savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja

Niekas negali uždrausti iškeldinti privataus buto šeimininkui nuomininkų, nors jie turi ir mažamečių vaikų, jei nemoka nuomos, mokesčių ar kyla kitų problemų. Tokių įstatymų nėra. Problemų kyla, kai norima iškelti šeimas su vaikais iš savivaldybei priklausančio buto. Tada kreipiamasi į teismą dėl iškeldinimo, procesas vyksta sunkiai. Esame patys sulaukę pagalbos prašymų iš žmonių, kurie nuomoja butus šeimoms, o šios nemoka nuomos, mokesčių. Žmonės klausė, ką daryti. Jiems tenka kreiptis ir į teismą. Daugiausia rūpesčių kyla dėl rizikos šeimų, kurios tingi dirbti, nemoka mokesčių, viską niokoja ir nieko nenori daryti. Sunkiausia butą išsinuomoti daugiavaikei šeimai, kuri turi tris ir daugiau vaikų. Buvo atvejis, kai niekas nenorėjo priimti ir romų tautybės šeimos.

Laima Vengalė-Dits
Lygių galimybių kontrolieriaus patarėja teisės klausimais

Nenoras nuomoti būsto šeimoms su mažais vaikais – tai galima diskriminacija dėl šeiminės padėties. Lietuvoje dabar nėra įteisinto draudimo diskriminuoti dėl šeiminės padėties. Formaliai taip elgtis nėra draudžiama. Tačiau yra įregistruotas įstatymo pakeitimo projektas. Tikimės, kad greitai atsiras draudimas diskriminuoti žmones dėl šeiminės padėties. Taip pat buto nenorima išnuomoti kitos tautybės, odos spalvos, seksualinės orientacijos asmenims. Tai diskriminacija. Tačiau kol kas panašių skundų nesame gavę. Sociologiniai tyrimai byloja, kad žmonės nenorėtų kaimynystėje gyventi ir buto nuomoti romams, juodaodžiams, žydams, musulmonams, seksualinėms mažumoms. Tai nepageidaujamos grupės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų