Nors kormoranų niekas nešaudys, jau aišku, kas užsiims jų populiacijos mažinimu. Planuojama, kad jau šio mėnesio pabaigoje gūžtas šildys vis mažiau sparnuočių. Gamtosaugininkai prisimena ir senesnius laikus, kai buvo galima nuodyti paukščius.
Kovą Aplinkos ministerija paskelbė konkursą didžiųjų kormoranų populiacijos gausos reguliavimo priemonių įgyvendinimui penkiose kolonijose paslaugoms pirkti.
Konkurse dalyvauti panoro tik viena bendrovė – "Gamtos namai", ji ir laimėjo.
Šiuo metu derinamos sutarties sąlygos, planuojama, kad jau šį mėnesį bus pradėta mažinti kormoranų populiacija.
"Penkiose kolonijose, kurių viena yra Juodkrantėje, bus pradėti baidyti kormoranai ir taip atšaldytos jų dėtys", – paaiškino Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Laimutis Budrys.
Pašnekovas pastebėjo, kad visoje Europoje ir pasaulyje dar neatrastas geresnis paukščių populiacijos mažinimo būdas nei dėčių šaldymas.
Planų šaudyti kormoranus buvo atsisakyta, nes tai nėra efektyvus kovos būdas.
"Daugelis labai nori šaudyti, tačiau tai nebūtų taip efektyvu, nes vos nušovus pirmąjį paukštį visi kiti išsilakstytų ir liktume nieko nepešę, o dabar pasieksime, kad neišsiristų naujų", – tikino L.Budrys.
Šiuo metu žuvininkystės ūkiuose kormoranus šaudyti galima, per praėjusius metus visoje Lietuvoje nušauta apie 12 tūkst. šių paukščių.
Specialistas prisiminė, jog tarybiniais laikais, kai buvo smarkiai padidėjusi kranklių populiacija, nuspręsta naudoti užnuodytą lesalą, tai esą buvo itin efektyvu.
"Nors toks būdas ir svarstytinas, tačiau šiuo metu tai neleidžiama, – nesuprastų mūsų nei Europa, nei likęs pasaulis. Dėčių šaldymas yra kur kas humaniškesnis kovos būdas", – samprotavo Gamtos apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas.
L.Budrio teigimu, Juodkrantėje situacija nėra tokia prasta, kaip kitose Lietuvos vietose, kur yra įsikūrusios kormoranų kolonijos.
Smarkiai nuniokoję istorinę sengirę sparnuočiai pasitraukė į Briedžių salą, kur tokios didelės žalos nebedaro.
"Radikalių priemonių nesiimsime, tačiau populiacijos mažinimo apimtys bus didesnės. Sieksime užkirsti kelią vietų, kur gyvena kormoranai, niokojimui", – užtikrino specialistas.
Naujausi komentarai