Dar nepasibaigęs rinkimų maratonas jau sudaužė viltis suburti naują vadinamąją klaipėdiečių frakciją. Daugiamandatėje apygardoje į Seimą neišrinktas nė vienas Klaipėdos gyventojas.
Vienas – jau Seime
Dešimtį dabartinių Seimo narių klaipėdiečių kitą kadenciją gali pakeisti vos penki. Po antrojo rinkimų turo, kuris vyks spalio 26 dieną, paaiškės, kam teks artėjančius ketverius metus atstovauti uostamiesčiui.
Užvakar paskelbti balsavimo daugiamandatėse apygardose rezultatai pribloškė. Rinkėjų valia Seimo nario mandatą pagal partijos sąrašą pavyko gauti vieninteliam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui, kuris Klaipėdą neseniai iškeitė Į Vilnių. Pirmuoju numeriu į rinkimus ėjęs politikas neprarado savo pozicijų ir liko pirmasis.
Jo bendrapartietį Seimo narį Vytautą Grubliauską rinkėjai kilstelėjo iš 10 į 7 vietą, tačiau dėl mandato jam teks dar pakovoti antrajame rinkimų ture vienmandatėje Danės apygardoje su Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų atstovu Nerijumi Čapu.
Patalynė – dar Vilniuje
Kandidatus reitingavę rinkėjai be gailesčio už borto nubloškė Seimo senbuvius. Vilčių trečią kadenciją dirbti Seime nebeliko klaipėdiečiui Vytautui Čepui. Nors partijos sąraše jis pasislinko į viršų iš 73 į 61 vietą, vienmandatėje Baltijos apygardoje liko penktas ir prarado galimybę kautis antrajame ture. Pralaimėjęs politikas svarstė, kad žmonės jo nebeišrinko dėl to, jog nežarstė pažadų ir neužsiiminėjo populizmu, tik dirbo savo darbą.
V.Čepas iš Seimo viešbučio jau spėjo susirinkti ir parsivežti beveik visus daiktus. Liko tik patalynė ir keli paveikslai.
"Nė vienas dar nemirė dėl to, kad nebuvo išrinktas. Nusipurtai ir eini toliau. Dabar sėdžiu prie stalo ir rašau knygą", – vakar dienraščiui dėstė prieš pat rinkimus pirmąjį romaną išleidęs politikas.
"Skandintis neisiu"
Klaipėdietei Seimo senbuvei Irenai Šiaulienei rinkėjai taip pat pagailėjo simpatijų. Marių vienmandatėje apygardoje ji liko septinta, o partijos sąraše iš 8 vietos krito į 14-ąją. Tačiau politikė dar gali tikėtis mandato, jeigu antrajame ture pergalę iškovotų vienmandatėse apygardose susirungsiantys jos partiečiai. I.Šiaulienė tikino tragedijos dėl nuvylusių rezultatų nedaranti ir nieko kol kas neplanuojanti.
"Žinios apie mano politinę mirtį kiek ankstyvos. Nesakau, kad ši žinia man netikėta, rinkimuose viskas įmanoma. Bet skandintis tikrai neisiu", – užtikrino ketvirtą kadenciją Seime baigianti politikė.
Penkių procentų rinkėjų balsų barjero neperžengusi Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga užkirto kelią į Seimą patekti ir dabartinėms jo narėms Irinai Rozovai bei Aldonai Staponkienei.
Ji prisipažino jau kurianti ateities planus. "Nuotaika nėra labai džiugi, nes partijos lūkesčiai neišsipildė. Pati jau esu aptarusi galimybes dirbti privačiame sektoriuje, noriu konkretaus darbo. Tačiau, kol nepradėjau dirbti, nieko nesakysiu", – dienraščiui dėstė A.Staponkienė. Ji neatskleidė, ar liks Klaipėdoje.
Į apačią krito visi
Vos daugiau nei keturis procentus balsų Liberalų ir centro sąjungai skyrę klaipėdiečiai nubloškė kandidatus iš pirmojo dešimtuko. Šeštuoju numeriu sąraše startavęs palangiškis Raimundas Palaitis krito į 16 vietą. Tačiau jis išsaugojo šansą gauti Seimo nario mandatą, jeigu jam pavyks antrajame ture Pajūrio vienmandatėje apygardoje įveikti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narį Praną Žeimį.
Nesėkmę patyrė liberalcentristas Saulius Budinas. Vienmandatėje Danės apygardoje jis liko septintas, o partijos sąraše iš 37 vietos nusmuko į 48-ąją.
Prastai savo galimybes vertinęs miesto meras Rimantas Taraškevičius neapsiriko. Jis rinkėjų valia iš 9 vietos krito į 17-ąją.
Vilčių patekti į Seimą dar neprarado iš 24 sąrašo vietos į 22-ąją pakilusi Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė, TS-LKD atstovė Aurelija Stancikienė bei Tautos prisikėlimo partijos narys Andrius Burba, vienmandatėje Marių apygardoje likęs ketvirtas, partijos sąraše nukritęs iš 10 į 15 vietą.
Spalio 26 dieną paaiškės, ar jų viltys išsipildys. Du kadenciją baigiantys Seimo nariai klaipėdiečiai rinkimuose apskritai nedalyvavo. Verslininkas Antanas Bosas pasirinko ramų šeimyninį gyvenimą, o Seimo užsienio reikalų komiteto narys Vaclavas Stankevičius galvoja apie diplomato karjerą.
Skundas nepagrįstas?
Ką tik pasibaigęs pirmasis rinkimų turas paliko galvosūkį Vyriausiajai rinkimų komisijai. Ji šiandien svarstys, ar patenkinti partijos Tvarka ir teisingumas prašymą perskaičiuoti Baltijos vienmandatės apygardos rinkėjų balsus. Čia rungęsis Artūras Razbadauskas nuo į antrąjį turą patekusio Artūro Šulco atsiliko 55 balsais ir liko trečias.
Partija rezultatų teisingumu suabejojo paaiškėjus, kad keliose apylinkėse rasta dešimtadalis negaliojančių biuletenių.
"Nerašiau jokio skundo. Tai partijos vadovybės sprendimas. Aš nieko neįtarinėju. Nors, žinant, kad biuletenius skaičiavo išvargę žmonės, klaidų juk gali pasitaikyti. Pats dirbu naktimis, suprantu, kaip sunku susikaupti darbui", – svarstė A.Razbadauskas.
Užvakar posėdžiavusi Baltijos apygardos rinkimų komisija vienbalsiai pripažino, kad prašymas nėra pagrįstas.
"Neradome teisinio pagrindo perskaičiuoti balsus. Prašymas pateiktas per vėlai, be to, skirtumas yra didesnis nei 50, kai perskaičiuoti jau įpareigoja įstatymas", – aiškino komisijos pirmininkė Eleonora Guseinovienė.
Klaipėdoje jau rengiamasi antrajam rinkimų turui. Vakar apygardų būstines pasiekė siuntos iš Vilniaus. Jose – nauji rinkėjo pažymėjimai. Juos komisijų nariai ketina pradėti nešioti gyventojams jau šiandien.
Rimantas Taraškevičius, Klaipėdos miesto meras
Apmaudu, kad klaipėdiečių pajėgos Seime susilpnės. Dabar svarbiausia, į kurią pusę pateks išrinktieji – tarp valdančiųjų ar į opozicijos gretas. Valdančiojoje daugumoje jie turėtų daugiau galimybių spręsti miestui svarbias problemas. Įžvelgiu skirtumą tarp tų, kurie jau yra Seime, ir tų, kurie bando ten patekti. Kai kurių sugebėjimais esu linkęs abejoti. Svarbu ne kiek bus klaipėdiečių, bet ką jiems pavyks nuveikti.
Sunku prognozuoti rezultatus, tačiau juos nulems tai, ką rinksis miestiečiai. Jeigu balsuos už partijas – greičiausiai pralaimėsime, jeigu už asmenybes – turėtume laimėti.
Naujausi komentarai