Šilumą klaipėdiečiams tiekianti bendrovė „Klaipėdos energija“ per metus ne tik sugebėjo išbristi iš nuostolių, bet ir uždirbti milijonus litų pelno. Prie to prisidėjo ir klaipėdiečiai, gaudavę rekordiškai dideles sąskaitas už šildymą.
Milijoninis pelnas
Uostamiesčio valdžia jau suplanavo, kad miesto biudžetą šiemet svariai papildys bendrovė „Klaipėdos energija“, kurios 75 proc. akcijų priklauso pačiai savivaldybei.
Numatyta, kad šilumininkai į miesto iždą perves 3 mln. 700 tūkst. litų dividendų. „Klaipėdos energija“ pateikė ataskaitą, kiek pelno pernai uždirbo. Įmonės valdymo organai nusprendė akcininkams išmokėti dividendus, todėl tuos pinigus ir suplanavome šiųmečiame biudžete“, - aiškino savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Aldona Špučienė.
Įprastai dividendams yra skiriama iki 50 proc. gauto pelno, todėl tikėtina, kad pernai „Klaipėdos energija“ uždirbo apie 10 mln. litų pelno.
„Matyt, gerai dirbo, todėl ir uždirbo. Tačiau šilumos kaina su pelnu susijusi labai mažai. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija yra nustačiusi pelno maržą. Ji šilumos kainoje sudaro labai nedidelę dalį. „Klaipėdos energija“ turi ir kitokios veiklos, ji prižiūri kai kurių daugiabučių namų šilumos mazgus ir taip gauna pajamų“, - teigė uostamiesčio mero pavaduotoja, „Klaipėdos energijos“ stebėtojų tarybos pirmininkė Judita Simonavičiūtė.
Ji pabrėžė, jog reikia džiaugtis, kad įmonė dirba pelningai, nes per ankstesnius dvejus metus ji patyrė 32 mln. litų nuostolių.
Dėl nuostolių - brangiau
Nuostoliai susidarė todėl, kad „Klaipėdos energija“ pirko brangesnį kurą, o į šilumos kainą buvo įskaičiuotas mažesnis įkainis. Įmonės patirtus nuostolius padengė visi klaipėdiečiai, nes pernai buvo nustatyta didžiausia šilumos kaina.
„Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija į šilumos kainą leido įtraukti padengtų sąnaudų kompensaciją, kad galėtume susigrąžinti tuos pinigus, kuriuos išleidome pirkdami brangesnį kurą“, - tvirtino „Klaipėdos energijos“ Šilumos pardavimo ir rinkodaros departamento direktorius Virginijus Zutkis.
Dėl tokios kompensavimo tvarkos klaipėdiečiams buvo smarkiai išaugusi šilumos kaina. Pavyzdžiui, pernai vasarį už šilumos kilovatvalandę gyventojai turėjo mokėti apie 25 centus. Kainoje daugiau nei du centai buvo skirti padengti „Klaipėdos energijos“ nuostolius dėl kuro kainų skirtumo.
„Dabar padengtų sąnaudų kompensacija kainoje sudaro 0,74 cento kilovatvalandę, kurios kaina yra 18,71 cento“, - aiškino V.Zutkis.
Dėl į kainą įtrauktos kompensacijos standartiniame 50 kvadratinių metrų ploto bute gyvenantys klaipėdiečiai už šilumos moka maždaug 10 litų daugiau nei būtų, jei nereikėtų padenginėti „Klaipėdos energijos“ nuostolių.
Gali atpigti
„Kai pasidengs negautos pajamos, tas mokestis išnyks ir šilumos kaina sumažės“, - tikino V.Zutkis. Tačiau paklaustas, kada galima tikėtis kainos sumažėjimo, jis teigė negalįs pasakyti.
„Klaipėdos energijos“, kaip ir kitų įmonių, priedermė yra siekti pelno. Jei būtų priešingai, įmonę reikėtų likviduoti ar priimti kitokius sprendimus. Viena ranka mes iš jos imsime dividendus, o kita ranka juos skirsim atgal, nes reikia sumokėti skolas už darželių ir mokyklų šildymą. Nematau čia jokio kriminalo“, - J.Simonavičiūtė atskleidė, kam atiteks „Klaipėdos energijos“ uždirbtas pelnas.
Ji teigė, kad neįmanoma taip subalansuoti įmonės veiklos, kad ji dirbtų nei pelningai, nei nuostolingai, o gyventojams nedidėtų šilumos kaina.
„Aišku, miesto taryboje esantys politikai gali nuspręsti ir įpareigoti „Klaipėdos energiją“ pelno sąskaita šiek tiek sumažinti šilumos kainą. Tačiau ji gyventojams sumažėtų vienu ar keliais centais už kilovatvalandę, o savivaldybė neturėtų pinigų sumokėti už darželių ir mokyklų šildymą“, - teigė vicemerė.
Ji tvirtino, kad savivaldybė dividendų tikisi iš visų jos kontroliuojamų įmonių. Tačiau daugelis jų nedirba pelningai, tad miesto biudžeto nepildo.
Papildyta:
Pernai „Klaipėdos energijai“ pelną sunešę klaipėdiečiai prisidėti prie įmonės uždarbio galės ir šiais metais, nes šilumos kaina vėl kopia į viršų.
Nuo šiandien įsigalioja nauja šilumos kaina, kuri yra beveik 7 proc. didesnė nei sausį. Gyventojai už vieną kilovatvalandę energijos už vasarį mokės po 18,71 cento bei pridėtinės vertės mokesčio. Sąskaitų, kuriose šildymo paslauga bus įvertinta naujomis kainomis, klaipėdiečiai sulauks kovą.
Pagrindinė priežastis, kodėl brangta šildymas, - vis augančios kuro kainos. „Jei kurą mes gautume nemokamai, šiluma klaipėdiečiams kainuotų tik 4,41 cento už kilovatvalandę“, - teigė „Klaipėdos energijos“ Šilumos pardavimo ir rinkodaros departamento direktorius Virginijus Zutkis.
Pagal įstatymus šilumos kaina yra perskaičiuojama kas mėnesį, jei kuro kaina išauga daugiau nei 5 proc.
Sausį klaipėdiečiams šildymas nebrango - kaina buvo tokia pati, kaip ir gruodį.
Nuo vasario 1 dienos šildymas maždaug 6 proc. brangsta ir vilniečiams bei kauniečiams.
Savivaldybės kontroliuojamos įmonės: UAB „Poilsio parkas“ Savivaldybės iš jos įmonių gauti dividendai: 2009 m. „Klaipėdos energija“ - 3 mln. 700 tūkst. litų; 2008 m. „Naujasis turgus“ - 150 tūkst. litų; |
---|
Naujausi komentarai