Pereiti į pagrindinį turinį

Komentare gėjus ligoniais išvadinusiam gargždiškiui - bauda (papildyta)

2010-11-18 05:00
Priešprieša: savo teises ginančių homoseksualų organizuotos akcijos sulaukia ir smarkaus normalių žmonių pasipriešinimo.
Priešprieša: savo teises ginančių homoseksualų organizuotos akcijos sulaukia ir smarkaus normalių žmonių pasipriešinimo. / Ingos Juodytės nuotr.

Interneto komentaruose gėjus ligoniais išvadinęs ir dėl to nuteistas Gargždų gyventojas ir dabar įsitikinęs, kad tik viešai išdėstė savo nuomonę. Tačiau tie keli parašyti sakiniai sujaukė ir taip nelengvą vyro gyvenimą.

Konfiskavo kompiuterį

Klaipėdos rajono teismui teko pirmą kartą nagrinėti tokio pobūdžio bylą.

Gargždiškis už homoseksualų įžeidinėjimą buvo nuteistas ne tik 70 litų pinigine bauda, bet ir nurodyta konfiskuoti jo nešiojamąjį kompiuterį.

Tačiau tai ne vienintelė blogybė – teistumas turės įtakos ir vyro karjerai. Baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu 30-metis Kazimieras neturėjo darbo, nėra aišku, ar atsiras darbdavys, kuris pageidaus teisto darbuotojo.

Klaipėdos rajono teismas nesantaikos kurstymo bylą išnagrinėjo supaprastinta tvarka. Policijos pareigūnų surinkta medžiaga tapo pagrindiniu svertu bylos baigčiai.

Rajono policijos komisariate tokio pobūdžio tyrimai, nors ir ne naujiena, tačiau nėra dažnas atvejis.

"Pernai buvo viena tokia byla. Šiais metais taip pat tyrėme vieną atvejį", – tikino komisariato tyrėja Aina Skromanienė.

Siūlė plauti tualetus

Generalinės prokuratūros pavedimu rajono pareigūnams teko išaiškinti, kas viename interneto portale po straipsniu apie tragediją Lenkijoje rašė įžeidžiamo pobūdžio komentarus.

Komentuodamas straipsnį apie netradicinės orientacijos jaunuolį, kuris nužudė savo tėvus, Klaipėdos rajono gyventojas parašė vos penkių sakinių komentarą, už kurį ir buvo nuteistas.

Vyras aiškino, kad esą kuo "žemesnis žmogaus išsilavinimas, tuo jis labiau puola homoseksualus".

Tačiau čia pat pabrėžė, kad save laiko išsilavinusiu.

Vidurinį išsilavinimą turintis vyras išdėstė, kad jam "visai neimponuoja ligonių šlaistymasis gatvėje su savo spalvotom vėliavom ir demonstravimas plikų šiknų laižantis dviem vienos lyties asmenims".

Kazimieras homoseksualus išvadino ligoniais ir pasiūlė jiems eiti plauti tualetų.

Bylą kuravęs prokuroras Nerijus Šiaulys pripažino, kad jo praktikoje tai pirma tokio pobūdžio byla.

"Jaunuolis aiškino, kad išdėstė savo nuomonę, tačiau iš paskelbtų jo frazių matyti, kad tai iš tiesų lytinė diskriminacija. Gerai, kad bent suprato, ką padaręs", – kalbėjo prokuroras.

Dienraščiui nuteistasis negalėjo pasakyti, ar skųs šį teismo sprendimą. Gargždiškis bylos nagrinėjimo metu buvo prasitaręs, kad gali vykti į užsienį uždarbiauti.

"Šiuo pasisakymu neturėjau tikslo kurstyti diskriminacijos ar neapykantos homoseksualistų atžvilgiu, tiesiog maniau, kad jų teisės yra labiau ginamos nei tradicinės orientacijos žmonių", – tyrėjams aiškino vyras.

Bartis galima, rašyti – ne

Tokias bylas tiriantys pareigūnai tikino, kad nepadorius komentarus rašantys asmenys neretai naudojasi viešai prieinamomis interneto kavinėmis ar kompiuteriais, kurie prieinami ne vienam asmeniui.

Gargždiškio bylą tyrusi A.Skromanienė tikino, kad šiuo atveju komentarai buvo rašomi būtent jam priklausančiu kompiuteriu.

"Jei kas nors tarpusavyje susibartų ir vienas kitą išvadintų gėjumi, būtų kas kita. O čia žiniasklaidoje kurstoma visos Lietuvos mastu", – tikino tyrėja.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos specialisto išvadoje teigiama, kad komentaro teiginiai, jog homoseksualūs santykiai yra liga, o jais užsiimantys asmenys – ligoniai, laikytini ne nuomone, o tų asmenų niekinimu ir diskriminavimu.

Šmeižto bylų daugėja

Uostamiesčio pareigūnams taip pat tenka ieškoti lytinę diskriminaciją kursčiusių komentarų autorių.

Policijos tyrimai rodo, kad klaipėdiečiai internete dažniausiai užgaulioja gėjus, lesbietes ir romus.

"Dažnai ir moterys išvadinamos laisvo elgesio, internete patalpinami skelbimai apie neva teikiamas jų seksualines paslaugas. O vyrai išvadinami sukčiais", – tikino Pirmojo policijos komisariato vadovas Mindaugas Busilas.

Nustačius įtariamuosius, įžeistajam siūloma pačiam kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka.

"Šiuo metu aiškinamės tautinių mažumų nesantaikos kurstymo atvejį. Internete buvo įdėtas įžeidžiantis komentaras vienos tautybės adresu. Nustatyta, kad jį rašė mūsų teritorijoje gyvenantis asmuo", – tikino Pirmojo komisariato tyrėja Vitalija Sukauskienė.

Papildyta

Gargždų gyventojas Kazimieras L. prisipažino, kad jam šis teismo procesas kainavo apie 2,5 tūkst. litų.

„Nors kompiuteris jau buvo konfiskuotas, iš antstolių gavau laišką, kad turiu valstybei sumokėti 250 litų už jo utilizavimą. Tad vargai dar nesibaigė“, – tikino vyras.

Teistumu gargždiški nesididžiuoja, tačiau ir nepuolą į neviltį.

„Labai nesigiriu. Vis tik, jei kas paklausia, pasakau už ką teistas. Žmonės dažniausia tik šypteli į ūsą“, – tikino vyras.

Įstatymams vyras nusižengė dar pernai, tad ilgai tirta jo byla Kazimierą įkalino Lietuvoje.

„Niekaip nesibaigiantis procesas man buvo ne į naudą. Todėl pats raštu raginau prokurorus kuo greičiau baigti bylą. Todėl vis negalėjau išvažiuoti uždarbiauti“, – prisipažino gargždiškis.

Vyras tikino, kad teismo sprendimo neskųs, – „nėra prasmės“, – prasitarė vyras.

Gargžduose išgarsėjęs, kaip pirmas miestelio gyventojas nuteistas už komentarų rašymą apie gėjus, Kazimieras prisipažino, kad jokiu būdu negalėtų būti vadinamas homofobu.

„Aš nesu toks kategoriškas, gėjų nemuščiau ir neskatinčiau su jais susidoroti. Neseniai Anglijoje lankiausi gėjų bare, gėriau alų ir bendravau su tenykščiais gėjais“, – tikino darbą užsienyje susiradęs vyras. Jis teigė, kad savo nuomonės nepakeitė.

„Mane papiktino, kad vienas iš komentatorių tamsuoliais išvadino tuos, kurie nepritaria jų orientacijai. Aš nesu kažkoks žinomas žmogus, esu paprastas, tačiau nelaikau savęs neišsilavinusiu“, – kalbėjo gargždiškis.

Vyras pasakojo, kad komentare išdėstė nuomonę, kaip atsaką, prieš tai rašiusiam komentatoriui.

„Taip, aš ir dabar manau, kad gėjų teisės labiau ginamos nei tradicinės orientacijos žmonių. Jie patys eina į viešumą, organizuoja paradus, kai tradicines šeimos vertybes puoselėjantys žmonės to nedaro“, – nuomonę dėstė vyras.

Kazimieras įsitikinęs, kad homoseksualai patys provokuoja neapykantą, o po to skundžiasi, kad yra užgauliojami.

„Nemanau, kad dėl šio teismo daugiau neberašysiu komentarų. Rašysiu, tik jau apdairiau. Manau, kad visi galime sutilpti po saule, tik nereikia lipti per galvas“, – tikino gargždiškis.

* Dėl nesantaikos kurstymo Klaipėdoje baigtas vienas tyrimas. 39-erių muzikos mokytojas nubaustas 1,3 tūkst. litų bauda už komentarus internete apie romus.

* Du tyrimai dėl homoseksualų įžeidinėjimo ir tautinės nesantaikos kurstymo įstrigo dėl nenustatytų konkrečių asmenų, kurie komentarus rašė iš Klaipėdos vaikų ligoninės kompiuterių.

* Du tyrimai tebevyksta. Ieškoma romus ir gėjus įžeidinėjusių asmenų.

* Uostamiestyje tiriamos 6 šmeižto bylos.

* Vienas tyrimas nutrauktas, nesant nusikaltimo sudėties.

* Baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę už kurstymą prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.

* Tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi iš žmonių grupių, yra baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

 

Danguolė Grigolovičienė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patarėja teisės klausimais

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pernai gavo keturis skundus dėl seksualinės orientacijos diskriminacijos. Aš pati turėjau aiškintis du skundus. Pareiškėjai skundėsi, jog nebuvo priimti į darbą dėl seksualinės orientacijos. Viename universitete ir vienoje kolegijoje į pareigas pretendavę kandidatai skundėsi, kad buvo diskriminuoti dėl lytinės orientacijos. Tačiau mokslo įstaigų vadovai neigė pasirinkę kitus specialistus, tradicinės orientacijos atstovus. Jie aiškino, kad iš anksto nežinojo, jog kandidatai yra seksualinių mažumų atstovai. Tačiau tyrimas sustabdytas, kol vyksta teismo procesas. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje dėl seksualinės orientacijos diskriminacijos 2008 m. atlikti 8, 2009 m. – 4 tyrimai.

Daugiau skaitykite ketvirtadienio dienraštyje.


Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų