Įtaria kerštą
Tarp dviejų labdaringų įstaigų atviras konfliktas įsiplieskė po to, kai evangelikų liuteronų labdaros fondo "Sandora" savanoris nufotografavo tortų ir bananų prikrautas dėžes prie "Maisto banko" sandėlio durų, o prieš tai benamių ir varguolių valgykla tegavo devynias dėžutes supelijusios duonos.
Evangelikų liuteronų parapijos labdaros ir kultūros draugija "Sandora" išsiuntė raštą "Maisto banko" Klaipėdos skyriui, tačiau vietoj atsiprašymo sulaukė patikrinimo.
"Sandoros" fondo įsteigta labdaros valgykla yra ne viena uostamiestyje veikiančių tokių valgyklų, tik ji yra išlaikoma tik privačiomis lėšomis.
Valgykla įsteigta prieš 18 metų, kai Vokietijos organizacija "Hilfe für Litauen" nusprendė finansuoti šią labdaringą veiklą.
"Tačiau Lietuvai įstojus į ES, vokiečių rėmimas sumažėjo. Bet mes verčiamės iš to, ką gauname, iš to, ką surenkame per akcijas. Ko mums labiausiai reikia? Ogi duonos. Pastaruoju metu mes jaučiame "Maisto banko" spaudimą. Vieną dieną mus užgriuvo netikėtas patikrinimas, o dabar atėjo raštas, kad laikinai produktų iš viso negausime", – pasakojo šio fondo vadovė Magdalena Piklaps.
Fotografijose – skanumynai
Valgykloje kasdien dviem pamainom pamaitinama apie 40 žmonių.
Dalį maisto valgyklos virėjos gaudavo iš labdaros fondo "Maisto bankas". Dažniausiai tai duonos gaminiai, birieji produktai, daržovės. Neseniai sulaukta ir mėsos produktų.
Nors tokių gausių vaišių, kokios būdavo prieš keletą metų, klaipėdietės tikino senokai nemačiusios.
Visus kitus produktus šiupinį primenančiai sriubai "sandorietės" perka iš vokiečių fondo lėšų. Jomis išlaikomos patalpos, mokami minimalūs atlyginimai virėjoms.
"Gal čia ruduo toks šlapias, bet neseniai teko išmesti visą pusmaišį supuvusių burokų, kuriuos atvežė "Maisto bankas". Nieko nekaltiname, visko pasitaiko", – dūsavo valgyklos virėjos.
Tačiau lapkričio 20-ąją nuvažiavęs atsiimti į Baltijos prospekte esantį "Maisto banko" sandėlį jiems atidalytos labdaros, liuteronų savanoris nustėro – kažkam buvo sukrautos dėžės su bananais ir tortais, o benamių ir varguolių valgyklai tebuvo padėtos kelios dėžutės su supelijusiais batonais.
"Aš net nufotografavau pirmąją siuntą. Buvo matyti, kad dėžės pilnos geriausių produktų – sūrelių, varškės, pieno, tortų, bananų. Buvo ir daugiau dėžių", – pasakojo savanoris Arūnas.
"Maisto banko" atstovai atvirai ėmė piktintis tuo, kad Arūnas fiksuoja labdarą, sukrautą viešoje vietoje – Baltijos prospekte ant grindinio.
"Po šio incidento, pirmadienį, mūsų patalpose pasirodė "Maisto banko" Klaipėdos skyriaus vadovas ir pareiškė, kad tai yra patikrinimas. Ar tai ne kerštas? Jei ne, tai spaudimas", – įtarė Arūnas.
Jautėsi lyg per kratą
Moterys puikiai pamena labdaros valgyklai skirto maisto turinį.
"Kaip nepamatysi, jei jau duonos kraštinės riekelės pelėsiu pasidengusios. Balta duona buvo lapkričio 17-osios dienos, tai yra penktadienio, o mes ją gavome tik pirmadienį. Na, sakoma, kad duonos galiojimo terminas gali būti iki 5 dienų", – teigė šios valgyklos savanorė.
Tarp maisto dėžių virėjos rado ir lapkričio 15-osios lavašo pakuočių. Taip pat su pelėsiu.
"Sandoros" darbuotojai žurnalistams tvirtino, kad jie netikėtą "Maisto banko" atstovo patikrinimą suprato kaip sankcijas už priekaištus.
"Tačiau viskas buvo perversta taip, kad mes patys dėl visko kalti likome. Po patikrinimo atsiųstame rašte parašyta, jog paramos skirstymas atliekamas neoperatyviai. Tai gal mes tą duoną pačios ir supūdėme?" – piktinosi labdaros organizacijos moterys.
"Maisto banko" rašte "Sandorai" pažymėta, jog patikrinimo metu nustatyta, kad trumpo galiojimo maisto produktai iš "Maisto banko" sandėlių buvo parvežti 14 val. 20 min.
O labdaros ir paramos fondo "Maisto bankas" Klaipėdos regioninio padalinio vadovui Raimondui Danupui išvykstant iš "Sandoros" patalpų, 16 val. 15 min., likusieji produktai dar nebuvo pradėti dalyti varguoliams.
"Kaip mes išdalysime iki 16 val. 15 min., jei pas mus produktų dalijimas iš viso prasideda tik nuo 17 val.? Jis čia kaip viršininkas darinėjo visas spintas, reikalavo dokumentų. Aš jam ir pasakiau, kad sovietiniais laikais bent trise kratą atlikdavo. Jis į mane taip dėbtelėjo, kad oho", – įspūdžiais dalijosi ilgametė šios įstaigos darbuotoja Aldutė.
Ieško rėmėjų
Moterims kilo klausimų, ar vokiečių išlaikoma įstaiga gali būti taip krečiama kitos labdaros organizacijos ir kodėl "Maisto banko" atstovas svetimuose namuose jaučiasi lyg šeimininkas?
"Čia yra akivaizdu, jog jų požiūris į kitus – iš jėgos pozicijų. Jie yra dideli, jie savo labdaros fondu yra aprėpę visą Lietuvą, išeitų, jiems – viskas galima? Aš taip nemanau. Ar gali kas nors svetimas vartyti įstaigos finansinius dokumentus? Į "Sandoros" raštus "Maisto bankas" neatsakinėja, o ėmė ir iš viso nutraukė maisto tiekimą. Suprask, kad nešokinėtų", – nuomonę išsakė visuomenininkas Aurimas Mockus, į kurį pagalbos kreipėsi M.Piklaps.
A.Mockus tą pačią dieną ėmė ieškoti pažįstamų verslininkų, norinčių šią labdaros valgyklą paremti maisto produktais. Ir tokių geradarių atsirado.
Per dieną labdaros valgykloje sriubos valgytojams išdalijami 5 kepalai duonos.
"Savaitei reikia 25 kepalų. Bet mes neprašome kažin kiek, po dvi riekes kiekvienam valgytojui. Jei yra bandelių, tai labai jau gerai. Jų reikėtų po vieną kiekvienam", – skundėsi M.Piklaps.
Rado senų ryžių
Paaiškėjo, jog pagal sutartį "Maisto bankas" gali tokius patikrinimus rengti.
Tai numatyta šio labdaros fondo darytoje sutartyje su kitais labdaros paskirstytojais.
Sprendime dėl laikino maisto tiekimo pristabdymo pažymėta ir tai, jog "Sandora" netinkamai pildo paramos dalijimo dokumentaciją, o spintoje, kurioje laikomi "Maisto banko" akcijos metu surinkti ilgalaikiai maisto produktai, skirti dalyti atėjusiems paramos prašytojams, buvo sudėtos ES paramos likučių (ryžių, kruopų) pakuotės, o jų galiojimo laikas pasibaigęs rugsėjo 3 d.
"Tai, kad šiemet mes ES paramos iš viso nesame gavę", – stebėjosi M.Piklaps.
Patikrinimo metu vienu didžiausių nusižengimų įvardijama tai, kad į vieną dokumento lapą, kur įrašomi ilgalaikiai per akcijas surinkti produktai, grafoje "Kiti" surašomas ir trumpalaikių produktų dalijimas.
"Kad mes nė karto negavome jokio rašto, kad ką nors ne taip pildome ar kad kur ne taip ką rašome", – pečiais gūžčiojo senyvo amžiaus darbuotojos.
Pasigedo benamių parašų
Ar tai tokios svarbos pažeidimai, kad labdaros valgyklą galima būtų palikti be produktų?
Labdaros ir paramos fondo "Maisto bankas" Klaipėdos regioninio padalinio vadovas R.Danupas, paklaustas, ar turi įtarimų, jog "Sandoros" moterys vagia, sukčiauja ar nedorai elgiasi, dievagojosi taip nemanąs.
Jo "Sandorai" atsiųstame rašte pažymėta, jog šis labdaros fondas esą nesugeba užtikrinti to, jog labdarą ir paramą gauna tikrai tie, kuriems to reikia – "neįvardijama konkretaus asmens situacija, ne visuomet nurodomos gaunamos pajamos".
Esą labdaros valgyklos lankytojų žymėjimo žurnale nėra apsilankiusių asmenų parašų, patvirtinančių gautą maitinimo paslaugą.
"Maisto bankas" pats atsiuntė mums pavyzdį, kuriame pažymėta, jog paramos gavėjas savo ranka turi įrašyti pajamų sumą ir šaltinį. O kaip mes patikrinsime? Tad ir rašo – nėra pajamų ar neįgalumą nurodo. Ką iš jų atimsi, į veidus pasižiūrėjus aišku, jog bėdžiai čia renkasi. O gal "Maisto bankas" nori, kad užsidarytų ši valgykla, tada daugiau burnų būtų jų pačių įsteigtoje valgykloje?" – svarstė "Sandoros" moterys.
Į tai R.Danupas atsakė, jog ne dėl konkurencijos patikrinimo imtasi.
"Bet juk "Sandoros" valgykla – senamiestyje, o iki jūsų valgyklos Baltijos prospekte žmogui tektų pusę dienos eiti", – stebėjosi A.Mockus.
Beje, "Maisto banko" įsteigta labdaros valgykla gauna dosnią biudžeto injekciją. Apie 160–170 varguolių maitinimo paslaugą iš "Maisto banko" perka Klaipėdos savivaldybė.
Sutartis buvo pasirašyta trejiems metams, netrukus turėtų būti skelbiamas naujas konkursas. Suma – 40 tūkst. eurų.
Tortai – į Skuodą
Pats R.Danupas su žmona Loreta Danupiene, kuri "Maisto banke" taip pat dirba, aiškino, jog maisto tiekimas šiai valgyklai nutrauktas tik laikinai.
Iš pradžių R.Danupas tikino, kad patikrinimas "Sandoroje" buvęs planinis, po to, jau užsimiršęs, aiškino, kad gautas kažkoks skundas, o "Maisto banko" vienintelis tikslas – pasirūpinti, kad parama būtų teikiama skaidriai, ir tiems, kam priklauso.
"Kam tie tortai buvo skirti? Mosėdžio vaikų globos namams, pakeliui į senelių namus Skuodo rajone važiavome, todėl ir buvo sukrauti bananai. Tai mūsų savanoriai "Sandoros" atstovų bijo. Tegul jie pasižiūri į save, kaip nemandagiai bendrauja. Jie turi mažai paramos gavėjų, o mes duodame paramą pagal jų skaičių", – aiškino L.Danupienė.
"Kad jūs vieniems tortus dalijate, o kitiems – supelijusią duoną. Aš pats ne kartą rinkau įvairiausias paramas ir labdaras: ir "Sandorai" padėjau, ir į Ukrainą siuntėme paramą, bet nemačiau niekur, kad taip būtų elgiamasi. Senyvo amžiaus žmonėms galima ir kantriau paaiškinti, ką kokiuose dokumentuose reikia pildyti. Skaudu, juk moterys ne dėl savęs, dėl kitų stengiasi", – diskusijoje su "Maisto banko" atstovais piktinosi visuomenininkas A.Mockus.
Skundėsi alga
Kone po pustrečios valandos aiškinimosi su R.Danupu ir L.Danupiene vis dėlto buvo sutarta, kad su labdarų monopolininkais senyvoms "sandorietėms" susikalbėti padės visuomenininkas A.Mockus, nors jis už tokius darbus jokio atlygio negauna.
O štai pasiteiravus R. ir L.Danupų, koks jų atlyginimas už šią labdaringą veiklą, sulaukta ypač emocionalaus pasipiktinimo.
Tik primygtinai paaiškinus, jog "Maisto bankas" trejiems metams yra laimėjęs viešąjį Klaipėdos savivaldybės konkursą maitinti mažas pajamas gaunančius asmenis ir savo veiklai naudoja biudžeto lėšas, vyras su žmona atskleidė, jog R.Danupas gauna 600 eurų atlyginimą, o L.Danupienė – 500 eurų.
"Man, kaip vyrui, gėda pasakyti, kad tokią algą gaunu. Važinėju 2005 m. pagamintu "Peugeot", – argumentavo R.Danupas.
Beje, neseniai vykusio labdaros telemaratono "PasiDalink" metu visa Lietuva "Maisto bankui" suaukojo 180 tūkst. eurų.
Viešai skelbta, kad fondas žadėjo už šias lėšas pirkti ir transporto priemonių.
Valgyklą uždarė
Vakar "Sandoros" patalpose smulkiai aiškinantis iškilusius nesklandumus su R.Danupu, paaiškėjo, jog labdaros valgykla nuo šiandienos maisto bedaliams neteiks.
Penktadienį, gavus "Maisto banko" paaiškinimą, kaip bus toliau elgiamasi, paaiškės, ar ši įstaiga sugebės duris atverti kitą savaitę.
"Viena Klaipėdos įmonė sutiko paremti valgyklą pieno produktais, važiuosime į Šilalę, gal pavyks susitarti dėl mėsos produktų, prašysime, gal duona kas nors parems", – vilties padėti žmonėms neprarado A.Mockus.
Naujausi komentarai