Pagal pratybų, kurias stebėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei Lenkijos vadovas Andrzejus Duda (Anždejus Duda), scenarijų, šią infrastruktūrą perėmė į Lietuvos teritoriją įsiveržusios ir dalį Klaipėdos užėmusios priešo pajėgos.
„Šios pratybos – praktinis įgyvendinimas to, dėl ko sutarėme su Lenkijos prezidentu A. Duda politiniu lygmeniu“, – penktadienį žurnalistams uostamiestyje sakė G. Nausėda.
Anot jo, karinis Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas stiprėja, reguliarios karinės pratybos intensyvėja, o karinių pajėgų sąveika auga akyse.
Šios pratybos – praktinis įgyvendinimas to, dėl ko sutarėme su Lenkijos prezidentu A. Duda politiniu lygmeniu.
„Artimiausiu metu bus vis daugiau į regioninius gynybos planus ir bendrus gynybos veiksmus orientuotų bendrų Lietuvos ir Lenkijos pratybų. Toks buvo mano pageidavimas, ir man labai džiugu, kad Lenkijos prezidentas sutiko, jog reikia tęsti šią gražią iniciatyvą. Ir ji bus tuo vertingesnė, kuo bus pastovesnė, nuoseklesnė, kadangi tokiose pratybose turime unikalią galimybę išbandyti praktikoje, kas yra teorijoje, bet ypač svarbu gerai suprasti vienas kitą, turėti labai aiškią tikslų hierarchiją, sprendimų algoritmus“, – teigė Lietuvos vadovas.
Lenkijos prezidentas A. Duda savo ruožtu tvirtino, kad Lenkija kaip sąjungininkė ir kaimynė suvokia tokių mokymų svarbą, be to, ji prisidės prie NATO viršūnių susitikimo Lietuvoje saugumo.
„Kaip solidarūs partneriai prisidėsime prie sąjungininkų saugumo, iš principo prisidėsime prie visų šalių ir pasaulio saugumo užtikrinimo“, – teigė jis.
Anot Lietuvos kariuomenės vado Valdemaro Rupšio, šiose pratybose dalyvavo kariai, kuriai užtikrins saugumą NATO viršūnių susitikimo metu.
„Jie grįš ten, jei reiktų vykdyti tas operacijas, arčiau Vilniaus. Dabar sutarėm su Lenkijos ginkluotosiom pajėgom, specialiųjų operacijų vienetu, kad reikia pabandyti pasitreniruoti čia, Klaipėdoje, dėl to, kad Klaipėda labai svarbus strategiškai, operaciškai, taktiškai taškas, dėl to, kad didžioji dalis paramos karinės turėtų eiti per Klaipėdą. Tai labai svarbus objektas mums, jūrų uostas, taip pat ir priešui, todėl turime treniruotis“, – sakė V. Rupšys.
Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) kariai demonstravo tariamo priešo užimto objekto šturmą Danės krantinėje, taip pat skirtingus infiltracijos būdus priartėjant prie objekto žeme, vandeniu ir oru.
Objektą iš oro stebėjo SOP bepilotis orlaivis, kuris rinko žvalgybinę informaciją, leidžiančią numatyti saugiausius priartėjimo prie objekto kelius ir identifikuoti priešo poziciją.
Operacija prasidėjo SOP narams išnirus iš Danės upės ir užėmus pozicijas krantinėje, kad pagrindinės šturmo pajėgos galėtų saugiai priartėti prie objekto. Viena šturmo grupės dalis buvo sudaryta iš Lietuvos ir Lenkijos kovinių narų, kurie valtimis atplaukė upe ir išsilaipino krantinėje. Iš sraigtasparnių ant objekto stogo nusileido lenkų ir lietuvių specialiųjų pajėgų kariai.
Pagalbą kariams užtikrino Lenkijos naikintuvai F-16, kurių paskirtis – sunaikinti priešo šarvuotą techniką.
Sausumoje su priešais kovojo SOP Jėgerių atkirtimo grupė, naudodama Lietuvos kariuomenės visureigius. Pratybų metu naudoti ir motociklai. Pasitelkti medikai, improvizuotų sprogmenų neutralizavimo grupės specialistai.
Pasak krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko, pratybos šiomis dienomis vyksta ir kituose šalies miestuose, o Klaipėda yra svarbus logistinis kelias.
„Klaipėda tai yra ne tik jūrų uostas, bet ir tas kelias, į kurį veda mūsų sąjungininkų visa logistika, logistiniai keliai, net ir vokiečių padalinių perdislokavimas išbandytas ir sausumos, ir jūrų keliu, patys galėjote įsitikinti“, – sakė A. Anušauskas.
Naujausi komentarai