Savivaldybės valdininkai šiurpsta nuo nekviestų svečių – kabinetų duris nuolat varsto benamiai ir kaulija pinigų. Už gautus litus jie nesibodi sykiu su klerkais pasivaišinti merijos kavinėje.
Vėdina, kad pačių neįtartų
Vadinamųjų bomžų antplūdį valdininkai ypač pajuto pastaruoju metu, nes praeiviai išmaldos prašantiems elgetoms aukoja mažiau pinigų.
Todėl savivaldybės darbuotojus jų kabinetuose kasdien po kelis kartus aplanko nepageidaujami svečiai. Ypač kenčia pirmajame ir antrajame aukšte esančiuose kabinetuose įsikūrę valdininkai.
Benamiai nesigėdija ateiti ir į svarbiausių miesto valdžios atstovų priimamuosius.
"Po tokių interesantų apsilankymo smarvė kelia šleikštulį. Stengiamės kaip galima greičiau išvėdinti patalpas, kad netektų raudonuoti iš gėdos priimant tikruosius klientus", – neslėpė savivaldybės tarnautojai.
Prašo trijų litų
Į kabinetus įsiveržę benamiai reikalauja ne kokybiškesnių paslaugų, o pinigų. Mažiausia prašoma suma – trys litai. Jei valdininkai nesutinka duoti išmaldos, jiems tenka išklausyti keiksmų tiradą.
"Susirinkę pinigų "bomžai" keliauja į savivaldybės kavinukę pavalgyti. Net pyktis ima, nes mes maitintis kavinės maistu sau galime leisti retai", – širdo savivaldybės moterys.
Jos nuo benamių antplūdžio gali apsiginti tik vienu būdu – iš vidaus užsirakinti kabinetuose.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Viačeslavas Karmanovas pripažino, kad po valdžios įstaigą gali laisvai vaikščioti kas tik nori, todėl darbuotojus labai sunku apsaugoti nuo nekontroliuojamų interesantų. Net ir tokių, kurie į savivaldybę ateina ne reikalų tvarkyti.
"Kiekviena apsauga reikalauja pinigų. Dėl sunkmečio teko atidėti kai kurių priemonių įgyvendinimą, tačiau kada nors savivaldybėje nebebus galima laisvai vaikščioti po kabinetus", – tikino administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Reikia tūkstančių, kurių nėra
V.Karmanovo teigimu, Klaipėdos savivaldybė seks Vilniaus valdžios pavyzdžiu. Sostinės merijoje interesantai aptarnaujami tik pirmajame aukšte pagal vieno langelio principą. Patekti į kituose aukštuose esančius valdininkų kabinetus galima tik su jais susitarus iš anksto.
"Mūsų kovos su korupcija plane numatyta savivaldybę taip reorganizuoti, kad interesantai būtų aptarnaujami tik pirmajame aukšte pagal šį principą. Į kitas savivaldybės patalpas galės patekti tik mūsų darbuotojai ir iš anksto susitikimą suderinę klientai", – tvirtino V.Karmanovas.
Paklaustas, kodėl delsiama įvesti tokią tvarką, pašnekovas įvardijo pagrindinę priežastį – reikia 300 tūkst. litų, kurių dabar nėra.
Pinigai būtų skirti sukurti sistemą, kad į daugelį savivaldybės patalpų būtų galima patekti duris atsirakinus specialia magnetine kortele.
Pamiega ir žaidžia šachmatais
Benamių sukeliamų nepatogumų nepavyksta išvengti ir kitoms valdiškoms ar biudžetinėms įstaigoms. Nuo vargetų kenčia ir Klaipėdos viešosios bibliotekos Pempininkų filialas. Greta jo esančio prekybos centro prieigos jau seniai yra tapusios elgetų susibūrimo vieta, todėl jie nesibodi žengti kelis žingsnius ir bibliotekos link.
Bibliotekininkės niekaip negali apsiginti nuo nekviestų svečių, nes šie, matyt, iš gautos išmaldos įsigyja 7 litus kainuojantį elektroninį skaitytojo bilietą, kurio galiojimas neterminuotas. Taip benamiai tampa visateisiais bibliotekos lankytojais ir gali naudotis visomis jos siūlomomis paslaugomis.
Anot Klaipėdos viešosios bibliotekos Pempinininkų filialo vedėjos Eglės Ribalkaitės, elgetos į biblioteką veržiasi vos tik ji atveria duris ir būna iki darbo dienos pabaigos, tai yra apie devynias valandas.
"Ką jie veikia? Skaito laikraščius, kartais prisnūsta, mes juos pažadiname, o šie vėl užmiega. Tačiau dažniausiai naudojasi kompiuteriu, juo žaidžia įvairius žaidimus, pavyzdžiui, šachmatais", – pasakojo E.Ribalkaitė.
Jos teigimu, benamių kaimynystė trikdo kitus bibliotekos lankytojus, nes sėdėdami visą dieną elgetos skleidžia ne patį maloniausią kvapą, kuris neišsivėdina net atidarius langus. Pašnekovė vylėsi, kad, atšilus orams, nemalonių klientų turėtų sumažėti.
Bijo kamerų
Kitos valdiškos įstaigos kol kas pinigų reketuojančių ar kitokių nemalonumų sukeliančių benamių antplūdžio nepajuto.
Nors greta Herkaus Manto gatvėje esančios Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pastato nuolat sėdi išmaldos prašantys elgetos, į vidų jie nedrįsta užeiti. Matyt, atbaido pats įstaigos pavadinimas. Gali būti, kad apsisaugoti padeda ir tai, jog visame pastate yra įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.
Vargetos nesiveržia ir į Klaipėdos apskrities viršininko administraciją, esančią Danės gatvėje. Tačiau nekviestų svečių administracijos darbuotojai gali tikėtis, kai labiau atšils, nes tuomet elgetos ima būriuotis Atgimimo aikštėje.
Nekviestų svečių kol kas nepastebėjo ir "Sodros" Klaipėdos skyrius, esantis Smiltelės gatvėje.
Benamių – per 200
Lietuvos statistikos departamento atlikto pastarojo šalies gyventojų surašymo duomenimis, Klaipėdoje gyveno 209 benamiai – žmonės neturintys nuolatinės gyvenamosios vietos ir lėšų bent minimaliam būstui išsinuomoti ar nusipirkti. Benamiai buvo surašyti atsitiktinėse vietose, kanalizacijos šuliniuose, sąvartynuose, šiluminėse trasose.
Tačiau galima spėti, kad šiuo metu Klaipėdoje gyvena kur kas daugiau benamių, nes gyventojų surašymas, kai buvo užfiksuoti 209 vargetos, vyko dar 2001 m.
Tarp surašytųjų buvo 150 vyrų ir 59 moterys. Daugiausiai benamių yra darbingo amžiaus – nuo 36 iki 60 metų.
Benamių skaičius
Vilniuje – 254 (tarp jų 70 moterų)
Klaipėdoje – 209 (tarp jų 59 moterys)
Trakų rajone – 106 (tarp jų 53 moterys)
Kaune – 105 (tarp jų 13 moterų)
Šiauliuose – 86 (tarp jų 17 moterų)
Šaltinis: 2001 m. gyventojų surašymo duomenys
Naujausi komentarai